Вже не вперше російська пропаганда використовує тему втрат серед українських військових для створення фейків та маніпуляцій. Цього разу нам надіслали запит на перевірку начебто оприлюднення кількості людських втрат ЗСУ в проморолику благодійної акції мобільного оператора Київстар. Деталі читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

До нас в бот «Перевірка» надійшов запит на дослідження новини з Telegram-каналу «VOBLYA». Йдеться про те, що Київстар нібито запустив благодійну акцію, присвячену героям, які «пішли у вічність». Також пропагандисти зазначають: у проморолику український оператор випадково оприлюднив реальні втрати в Україні.

«400 тисяч героїв вже ніколи не зможуть відповісти на дзвінок. Відправ SMS зі словом Дякую на номер героя, що пішов у вічність», — начебто йдеться у відео.

У дописі «VOBLYA» також зазначено:

«Нині, звичайно ж, відео вже видалено»

Окрім «VOBLYA», цю інформацію поширювали й інші проросійські Telegram-канали. Зокрема «Первый Харьковский», «Шейх Тамир» та «Z-News | Армия 🅉 18+».

Загалом дописи зібрали понад 390 тисяч переглядів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

Насамперед ми перевірили усі соціальні мережі та сайт оператора Київстар й не знайшли ані самої акції, на яку посилаються автори каналу «VOBLYA», ані чогось подібного до неї.

Instagram

Окрім самого відео, «VOBLYA» поширив ще й скриншот з начебто сторіз Instagram акаунта @kyivstar.official 

Звертаємо увагу, що компанія Київстар має єдиний корпоративний шрифт, який використовується у публікаціях та сторіз.


Проте на скриншоті, що нібито висвітлює благодійну акцію Київстару, використано шрифт, який вочевидь відрізняється від шаблонів мобільного оператора.

YouTube Shorts

Ми перевірили YouTube-канал Київстару та не знайшли відео, що поширюють пропагандисти. 

Зауважимо, що компанія Київстар в усіх соціальних мережах, зокрема на YouTube-каналі, використовує єдиний корпоративний шрифт для відеороликів.

До того ж 29 серпня 2023 року компанія Київстар на офіційній сторінці Instagram спростувала існування зазначеної «благодійної акції». 

«Інформація, що Київстар закликає відправляти SMS-повідомлення на номери загиблих воїнів, є недостовірною, сфабрикованою та, вочевидь, спрямованою на навмисне спричинення страждань родичам загиблих та викликання суспільного резонансу», — йдеться у дописі компанії.

Висновок: фейк

Читайте також:

  • Маніпуляція. В Нідерландах школярам пропонують обрати собі стать;
  • Маніпуляція. Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які незаконно виїхали з країни
  • Маніпуляція. В українських школярів погіршилася успішність через «українізацію».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!