Ватикан може допомагати Україні повернути додому цивільних з російського полону, розповів представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в системи органів сектору безпеки й оборони Олександр Кононенко у коментарі виданню ZMINA.

Представник Омбудсмана зазначив, що розглядають кілька сценаріїв повернення цивільних заручників:

  • Перший варіант передбачає передання Росії її громадян, засуджених в Україні, натомість російська сторона віддає українців, які були викрадені росіянами або засуджені у РФ;
  • Другий варіант — залучення третьої сторони. Наразі розглядаються дві країни, які можуть посприяти цьому процесу, — Туреччина та Ватикан.

Перший сценарій відбувається на підставі Конвенції «Про передачу засуджених осіб» від 1983 року. Документ передбачає передання осіб, які засуджені на території тієї або іншої країни, до країни походження з метою відбуття покарання там.

«Головне в цьому питанні — політична воля. Якщо вона буде, то, я думаю, Росія знайде правильні механізми для повернення людей додому. Для нас неважливо, як вони опиняться в Україні. Для нас важливо, щоб ці люди повернулися до своїх домівок», — говорить Кононенко.

Він сподівається, що кроком, який сприятиме поверненню цивільних заручників через механізм обміну засудженими, стане взаємне відвідування у в’язницях цивільних осіб омбудсманами.

Відтак, українська сторона зробила два моніторингові візити до пенітенціарних установ, де засуджені за злочини росіяни відбувають покарання. Зі свого боку росіяни відвідали у своїх в’язницях українців, яких вони викрали на окупованих ними ж територіях.

Щодо обміну заручників на засуджених в Україні колаборантів, посадовець уточнив, що спочатку їхню провину треба довести в суді. Далі правоохоронні органи та спеціальні служби мають визначити, чи є в цих людей подвійне громадянство. І лише після цього ухвалюватимуться відповідні рішення.

За приблизними даними Російська Федерація утримує понад 20 тисяч українських цивільних заручників, повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. 

Читайте також: Що відбувається з українцями на окупованих територіях за відмову від паспорта РФ.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.