ChatGPT: штучний інтелект в Україні та можливості його використання

Дар'я Левченко - 13 Липня 2023 | 14:56

ChatGPT з’явився в Україні в лютому 2023 року, однак великого «буму» у суспільстві не викликав. За результатами опитування Центру Разумкова, 64% українців не користуються ШІ, а 8,7% узагалі не знають, що це таке. Як чат GPT здатен полегшити життя пересічного громадянина та що він вміє – розбираємо у тексті.

Що таке ChatGPT?

ChatGPT – це новий чат-бот, розробка компанії штучного інтелекту OpenAI. Чатбот презентували на початку січня, і менш ніж за тиждень ним скористалися понад мільйон користувачів. Його можливості починаються з простих відповідей на запитання до написання наукових робіт чи пошуку дезінформації.

В Україні ChatGPT став доступний 18 лютого, а застосунок з чат-ботом з‘явився в українському App Store не так давно — лише 1 червня. 

Як використовувати ChatGPT на смартфоні?

Після завантаження додатка в App Store вам необхідно зареєструватися. Це може зайняти не більше п’яти хвилин. Далі ви отримуєте доступ до чату зі штучним інтелектом. Ставити питання можна як за допомогою голосового додатка, так і у текстовому форматі. Чат-бот наразі може відповідати лише текстом.

Що може чат GPT?

Для того, щоб показати, як ви можете використовувати нейромережевий  чат-бот, ми попросили його розповісти про себе.

Що може чат GPT, відповідь штучного інтелекту

Ілюстрація діалогу з Чат GPT українською

«Я, як штучний інтелект, маю ряд вмінь і можливостей. Загалом, я постійно вдосконалюю свої навички і намагаюсь забезпечити користувачам надійну допомогу та інформацію», – без зайвої скромності говорить ШІ.

Також чат GPT склав перелік своїх вмінь:

 1. Відповіді на запитання: Я можу надати відповіді на різноманітні запитання з різних галузей знань, таких як наука, історія, спорт, культура, технології та багато інших. За допомогою мого доступу до величезної кількості інформації, я можу надати корисні відповіді на ваші запитання.
 2. Знаходження інформації: Я можу допомогти знайти інформацію про певні теми або події. Я вмію шукати актуальні новини, виконувати пошукові запити та давати корисну інформацію на основі доступних даних.
 3. Помічництво: Я можу слугувати вам помічником, надаючи підтримку і допомогу у виконанні завдань. Це може бути щось від нагадування про важливі події або зустрічі до складання списків справ або планування подорожей.
 4. Розваги: Я вмію розважати користувачів, розповідати анекдоти, загадки або навіть грати у деякі інтерактивні ігри. Я прагну зробити ваш досвід користування приємним і цікавим.
 5. Переклад: Я можу допомогти з перекладом тексту з однієї мови на іншу. Це особливо корисно для спілкування з людьми з різних країн та культур.

ChatGPT проти фейків та ІПСО

Багатофункціональність штучного інтелекту дозволяє користувачеві також з його допомогою знаходити першоджерела інформації, розпізнавати фейки та формувати власну здатність до критичного мислення. Але оскільки ChatGPT припинив отримувати оновлення щодо новин після вересня 2021 року, перевіряти за допомогою нього актуальну на сьогодні інформацію неможливо. 

Наприклад, ШІ нічого не чув про фейкову смерть голови української розвідки Кирила Буданова:

чат GPT українською

Або не може дати точну відповідь на інформацію про розробку біологічної зброї на території України, яку вже давно поширює Росія і спростували десятки фактчекерських організацій:

діалог з чат gpt українською

Отже, користувачам не варто покладатися на вміння сучасних технологій та варто перевіряти інформацію самостійно.

Або читати розбір «Фейкотні» від Ґвара Медіа, членів Міжнародної мережі фактчекерів (IFCN), де точно знають, хто такий Кирило Буданов та вже двічі спростували російські фейки про його смерть.

Як використовувати  ChatGPT для навчання?

Згідно з даними опитування, лише 5,6% українців використовують чат-боти з ШІ у навчанні. Можливо, така статистика утворилася через недостатнє ознайомлення громадян з можливостями та перевагами ChatGPT. Адже він може допомогти вам у написанні наукових робіт, спростити пошук інформації та оперативно відповісти на запитання з будь-якої галузі науки: 

Використання чату GPT для навчання має такі переваги:

 • Доступ до інформації: ChatGPT може надати швидкий та зручний доступ до великої кількості інформації з різних джерел. 
 • Генерація ідей та підтримка творчості: Ви можете використовувати систему для генерації нових концепцій, розширення думок та вирішення проблем.
 • Навчання на реальних прикладах: Взаємодія з ChatGPT може допомогти вам навчитися застосовувати свої знання на практиці. Ви можете ставити конкретні запитання та отримувати реальні відповіді, що розвиває вашу здатність до аналізу та розв’язання завдань.
 • Розширення дослідницьких можливостей: ChatGPT може надати підтримку у веденні досліджень, пошуку джерел та аналізу інформації. За допомогою нього ви зможете отримати наукові статті, рекомендації та додаткові ресурси, що сприяють розширенню вашого дослідницького потенціалу.

Звичайно, не варто переоцінювати можливості штучного інтелекту та «перекидати» всю відповідальність за пошук та оформлення вашої роботи на нього. Майте повагу до комп’ютерного помічника і власного викладача.

Оскільки ШІ готувався за матеріалами до 2021 року, він не має доступу до сучасної, оновленої інформації. А інколи просто помиляється.

Лайфхак: ChatGPT краще розуміє англійську мову, ніж українську. Тому якщо деякі запити українською помічник розібрати не може, спробуйте звернутися до нього з таким же питаннями англійською. 

Ризики використання чат-бота ChatGPT 

Штучний інтелект загалом безпечна та корисна програма, яка значно полегшує життя людству. Проте, як і будь-що, він має свої мінуси. Ми дали можливість чат-боту провести аналіз над собою та виявити свої недоліки самостійно. 

На думку ШІ, їх у нього аж п’ять:

 1. Несправедливість та вплив шкідливих переконань: Оскільки ChatGPT навчається на текстових даних з Інтернету, він може відображати певні стереотипи, перебільшення або шкідливі переконання, які існують в джерелах навчання.
 2. Поширення неправдивої або недостовірної інформації: ChatGPT базується на даних, що знаходяться в Інтернеті, і не завжди може гарантувати точність або актуальність інформації. 
 3. Недостатня конфіденційність та захист особистих даних: Хоча OpenAI, створювач ChatGPT, приймає заходи для забезпечення конфіденційності даних, існує ризик порушення безпеки або незаконного доступу до особистих даних користувачів.
 4. Залежність та втрата людського контакту: Занадто часте використання чат-бота може призвести до залежності від нього, що може вплинути на здатність людей взаємодіяти між собою. 
 5. Маніпуляція та зловживання: Зловживання чат-ботом ChatGPT може включати спроби маніпуляції людьми шляхом поширення дезінформації, спаму або шахрайства. Зловмисники можуть використовувати інтелектуальні системи, такі як ChatGPT, для виконання шкідливих дій або недобросовісних цілей.

Читайте також:

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.