У березні цього року в Харкові відбувся скандал щодо бару «Поза зоною», у якому назви й описи напоїв були сексуалізовані та дискримінаційними й порушували закон України «Про рекламу». Активісти надіслали скаргу до Офісу Омбудсмана. Заклад оштрафували та закрили.

Про це повідомив Омбудсман України Дмитро Лубінець.

Заклад був розташований біля Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка. 23 березня поруч відбулась акція протесту проти сексизму та дискримінації жінок у назвах напоїв у меню.

«Локація закладу в будівлі Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка, яке є державним підприємством та перебуває у власності Міністерства культури та інформаційної політики, виглядала особливо цинічно, зважаючи на мету функціонування та вагомий внесок Харківського державного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка в справу національного духовного відродження, та могла негативно вплинути на репутацію підприємства», — заявили в Офісі Омбудсмана.

Уповноважений Верхової Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відкрив провадження та скерував листи до відповідних органів, включно з Міністерством культури, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області та Головним управлінням Національної поліції в Харківській області.

У результаті:

  • МКІП підтвердило, що реклама закладу, яка має ознаки дискримінації, суперечить меті та діяльності театру і спричиняє репутаційні збитки.
  • Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області зафіксувало порушення Закону України «Про рекламу» й наклало штрафи на загальну суму 13 600 грн. Також під час перевірки виявили рекламу алкоголю і кальяну без належних попереджень, що спричинило додаткові штрафи на суму 3 400 грн.
  • Харківське районне управління поліції № 3 склало протокол на власника закладу, якого притягнули до адміністративної відповідальності. Заклад громадського харчування наразі припинив свою діяльність.

Дмитро Лубінець нагадав, що в разі порушення прав можна звернутися до Уповноваженого за адресою вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008, електронною поштою [email protected], гарячою лінією 0 800 501 720 або телефоном 044–299–74–08.

Як пише правозахисне видання ZMINA, у харківському коктейль-барі «Поза зоною» напої мають назви, пов’язані з сексуальною тематикою, такі як «МЖМ», «Вібратор», «Лесбійка». Деякі назви містять стигматизацію жінок — «Насмоктала», «Повія», «Дешева хвойда». Крім того, використовуються назви, що натякають на протизаконні та неетичні явища — «Зґвалтований» та «Мрія педофіла».

Читайте також

  • Харківський ТРЦ «Нікольський» разом із брендом одягу OliaGarho випустили сексистську рекламу