12 березня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон №10337 «Про доброчесне лобіювання», який передбачає створення прозорого механізму здійснення лобістської діяльності.

Закон про лобіювання вводить правила та механізми для здійснення лобістської діяльності в Україні. Зокрема, він визначає основні терміни, права й обов’язки лобістів, а також регламентує дозволені методи лобіювання. Ключовим елементом нововведень стане запровадження Реєстру прозорості, який адмініструватиме Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Він забезпечить відкритий і безплатний доступ до інформації про діяльність лобістів.

Як зазначив народний депутат Ярослав Железняк, закон набере чинності через два місяці після початку функціонування Реєстру лобіювання, але не пізніше 1 січня 2025 року. За його словами, це було важливе зобовʼязання по євроінтеграції України.

7 грудня 2023 року Кабмін схвалив законопроєкт про лобіювання з врахуванням пропозицій громадськості та Мін’юсту. 13 грудня у ВР зареєстрували законопроєкт №10337 для реалізації рекомендацій ЄК та антиолігархічного плану. 10 січня 2024 року ВР прийняла законопроєкт у першому читанні. 23 лютого ВР ухвалила закон про лобіювання в цілому.

Лобіювання — це цілеспрямований зовнішній легітимний вплив на органи державної влади та органи місцевого самоврядування з метою стимулювання прийняття важливих рішень та врахування інтересів зацікавлених осіб.

Нагадаємо, що 8 листопада 2023 року Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Україна виконала більш як 90% реформ, які від неї очікували. ЄК рекомендувала країнам-членам Євросоюзу розпочати переговори про вступ України. Проте Київ має завершити ще частину запланованих реформ.

Читайте також

  • Україна Заходу не потрібна: актуальні фейки та маніпуляції