Міноборони підтримало законопроєкт про реєстровані партнерства, а Мін’юст готує до нього правки до другого читання.
Про це повідомила депутатка Інна Совсун.
Вона показала відповіді відомств. Міністр оборони Рустем Умєрова сказав, що законопроєкт про реєстровані партнерства підтримують загалом. Однак турбує пункт про те, що заяву військового про партнерство можуть зареєструвати без його/її фактичної присутності, поки боєць виконує свої обов’язки. У міністерстві пропонують застосовувати лише під час воєнного стану.
У Мін’юсті вважають законопроєкт як «перший прогресивний крок до конструктивного діалогу із суспільством, що спрямований на створення правового механізму захисту прав людини та її основоположних свобод».
Утім, у міністерстві зазначають, що є певні недоліки «у частині відсутності належної юридичної визначеності», але це не завадить депутатам голосувати за нього. Якщо законопроєкт підтримають у першому читанні, Міністерство юстиції готове надати свої пропозиції щодо правок до другого читання.
Водночас якщо законопроєкт не підтримають у першому читанні, Мін’юст подасть на розгляд уряду альтернативний законопроєкт.
Ситуація з одностатевими шлюбами в Україні
- Улітку 2022 року опублікували петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. У відповіді президент зазначив, що уряд працює над варіантами рішень щодо легалізації таких союзів. Втім, неможливо внести зміни до Конституції під час війни. Тоді Зеленський доручив розробити законопроєкт про цивільні партнерства.
- 13 березня 2023 у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств» для забезпечення можливості створення в України союзів, які будуть доступними як для одностатевих, так і для різностатевих пар.
- 10 квітня законопроєкт про цивільні партнерства підтримали в першому комітеті Верховної Ради.
- Однак Міністерство оборони України не підтримало його. Обґрунтовуючи це тим, що документ прирівнює реєстроване партнерство до шлюбу всупереч Конституції.
- 28 березня Петро Жерух створив петицію на підтримку законопроєкту № 9103. Потрібну кількість голосів вона зібрала 26 квітня.
- 2 травня Комітет із питань євроінтеграції одноголосно підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств».
- 26 травня Володимир Зеленський відповів на петицію про підтримку законопроєкту. Він зазначив, що над законопроєктом про цивільні партнерства працює Мін’юст, однак документ ще в процесі. Щодо проєкту № 9103 Інни Совсун, є зауваження та пропозиції, що потребують доопрацювання.
Ситуація щодо цивільних партнерств має кілька думок: одні активісти їх підтримують, інші вважають, що потрібно одразу ухвалювати одностатеві шлюби, оскільки цивільні партнерства майже не гарантують жодних прав. Водночас народна депутатка Інна Совсун, яка є однією з авторок законопроєкту № 9103 зазначає, що цей перехідний етап проходять майже всі країни. У нашому випадку, воєнний стан може тривати ще довго, тому легалізація цивільних партнерств залишається зараз перспективним варіантом.