Минулий рік повністю змінив життя українців: їхні цінності та думки. Gradus Research упродовж року досліджували ці зміни та описали їх у 8 ключових соціальних трендах, які будуть актуальними у 2023 році.
Міграція українців через війну
Понад третина українців були змушені залишити свої домівки. З них, 82% мігрували в межах області чи країни, а 18% виїхали за кордон.
Водночас українці стабільно висловлюють високе бажання повернутися додому — більш як 70% опитаних упродовж усього періоду замірів, готові повернутися щойно безпекова ситуація покращиться.
Українці стали довіряти більше одне одному
Проведене в червні 2022 року дослідження показало, що
- 63% респондентів довіряють людям загалом, тоді як у жовтні 2021 року їх кількість становила 45%;
- Удвічі більше опитаних почали довіряти жителям свого населеного пункту;
- 67% довіряють сусідам та людям, що живуть поруч;
- 80% довіряють знайомим.
Перехід на українську мову
Від початку повномасштабної агресії відбулася хвиля переходу на українську мову. До лютого 2022 українською в побуті спілкувалися близько 40% дорослих українців. Зараз цей показник наближається до 60%.
Також українці стали свідомо обирати та підтримувати локальні бренди. Наразі 69% опитаних заявляють, що надають перевагу продукції українських брендів. А 56% тих, хто почав купувати нові бренди під час війни, роблять це, щоби підтримати українських виробників.
Емоційна стабільність
Українці тримаються попри більш ніж 300 днів екстремального життя у війні. Про це свідчать результати дослідження щодо психічного здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни. 41% респондентів оцінили своє психічне здоров’я в діапазоні від 8 до 10 балів, де 1 означає «з моїм психологічним здоров’ям багато проблем», а 10 — «з моїм психологічним здоров’ям взагалі немає проблем».
Водночас рівень суб’єктивного стресу залишається дуже високим — 84% опитаних кажуть про це.
Віра в перемогу
Наразі 87% українців абсолютно або скоріше впевнені, що Україна здатна відбити напад РФ. А головними запоруками перемоги вважають військову допомогу країн Заходу та Збройні Сили України.
Фінанси
Усе більше українців повертаються до активного виконання своїх робочих обов’язків, відповідно можна спостерігати зменшення частки тих, хто має роботу, але не працює.
При цьому у 78% населення дохід скоротився, попри це українці демонструють стабільно високу залученість до допомоги державі, армії та один одному — громадяни продовжують робити донати.
Зміна споживацької поведінки
90% опитаних планують свої покупки заздалегідь, і лише 4% частіше роблять їх імпульсивно. Результати відрізняються серед вікових груп, а також залежать від того, чи має респондент роботу. Крім цього, українці стали вимогливішими до брендів — 44% обирають їх відносно позицій щодо підтримки армії, політичної позиції, мови спілкування чи співпраці з країною-агресором.
Слідкування за новинами
Кожен другий переглядає новини декілька разів на день. Найчастіше читають новини в месенджерах. Потім йдуть — сайти, телебачення та навіть соціальні мережі (63%). На третьому місці — інформаційні інтернет-ресурси (46%). Національні ТВ-канали займають четверте місце, їх дивляться 34% громадян.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.