До міжнародного дня протидії гомофобії в Україні запустили кампанію на підтримку ЛГБТК+ військових. Зокрема на вулицях Харкова, Києва та Львова розмістили постери з обличчями українських захисників та захисниць, що належать до ЛГБТК+.

Про це повідомили організатори кампанії.

Зазначається, що 17 травня міжнародний день протидії гомо-/бі-/трансфобії. Тож організації Різні.Рівні та ХарківПрайд за сприяння RFSL запустили кампанію на підтримку ЛГБТК+ військових.

Відтак у кількох містах України, у тому числі в Харкові розмістили постери військових, які належать до цієї спільноти, з метою подолати стереотипи та упередження щодо ЛГБТК+ та привернути увагу суспільства до відсутності рівних прав у ЛГБТК+ військових.

«Люди в одностатевих стосунках не можуть приймати рішення за партнера чи партнерку в кризових ситуаціях, отримати доступ до реанімації, поховати його чи її, успадкувати спільне майно у випадку смерті. Це лише частина того, що не доступне ЛГБТК+ людям, не говорячи вже про буденну гомофобію та дискримінацію», — каже Яків Лавринець, співорганізатор ХарківПрайду.

На кожному постері є QR-код з особистою історією захисника чи захисниці України, а також посилання на бот, де кожен та кожна можуть написати листа до Верховної Ради на підтримку законопроєкту № 9103 і тим самим наблизити рівність.

Оскільки через відсутність шлюбної рівності в Україні ЛГБТК+ військові не можуть офіційно оформити свої стосунки, тому не мають тих прав і можливостей, що й інші громадяни та громадянки.

Кампанія триватиме до кінця травня, побачити обличчя захисників та захисниць можна на вулицях Києва, Харкова та Львова. Прочитати їхні історії можна за посиланням.

Ситуація з одностатевими шлюбами в Україні

  • Улітку 2022 року опублікували петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. У відповіді президент зазначив, що уряд працює над варіантами рішень щодо легалізації таких союзів. Втім, неможливо внести зміни до Конституції під час війни. Тоді Зеленський доручив розробити законопроєкт про цивільні партнерства.
  • 13 березня 2023 у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств» для забезпечення можливості створення в України союзів, які будуть доступними як для одностатевих, так і для різностатевих пар.
  • 10 квітня законопроєкт про цивільні партнерства підтримали в першому комітеті Верховної Ради.
  • Однак Міністерство оборони України не підтримало його. Обґрунтовуючи це тим, що документ прирівнює реєстроване партнерство до шлюбу всупереч Конституції.
  • 28 березня Петро Жерух створив петицію на підтримку законопроєкту № 9103. Потрібну кількість голосів вона зібрала 26 квітня.
  • 2 травня Комітет із питань євроінтеграції одноголосно підтримав законопроєкт № 9103 «Про інститут реєстрованих партнерств».
  • 26 травня Володимир Зеленський відповів на петицію про підтримку законопроєкту. Він зазначив, що над законопроєктом про цивільні партнерства працює Мін’юст, однак документ ще в процесі. Щодо проєкту № 9103 Інни Совсун, є зауваження та пропозиції, що потребують доопрацювання.

Ситуація щодо цивільних партнерств має кілька думок: одні активісти їх підтримують, інші вважають, що потрібно одразу ухвалювати одностатеві шлюби, оскільки цивільні партнерства майже не гарантують жодних прав. Водночас народна депутатка Інна Совсун, яка є однією з авторок законопроєкту № 9103 зазначає, що цей перехідний етап проходять майже всі країни. У нашому випадку, воєнний стан може тривати ще довго, тому легалізація цивільних партнерств залишається зараз перспективним варіантом.

Читайте також

  • Законопроєкт про реєстровані партнерства підтримали Міноборони та Мін’юст