Процес розмінування сільськогосподарських угідь на Харківщині, замінованих під час російського вторгнення, розпочався лише наприкінці 2023 року та просувається «вкрай повільними темпами».

Про це повідомив заступник начальника Харківської ОВА Євген Іванов під час брифінгу.

За його словами, станом на початок 2024 року неурядові оператори, такі як Halo Trust, швейцарський FSD та ФАО ООН зуміли розмінувати лише близько 100 гектарів орних земель та обстежити декілька тисяч гектарів на предмет наявності вибухонебезпечних предметів.

«Державні оператори зайняті розмінуванням об’єктів критичної інфраструктури: ліній електропередач, газопроводів, залізничних мереж Укрзалізниці, місць загального перебування людей, приватного сектору тощо. Вони є пріоритетними згідно з завданням Президента, а от сільськогосподарські землі, на жаль, потрапляють лише до другої чи третьої черги розмінування», — пояснив Іванов.

Він зазначив, що процес розмінування приватними організаціями гальмується через брак людських ресурсів, техніки та бюрократичні процедури. Зокрема, неурядові оператори не мають права самостійно знищувати виявлені вибухонебезпечні предмети, а лише обстежувати та передавати дані державним структурам.

«Чинне законодавство ще потребує коригування та змін, оскільки неурядовий оператор під час обстеження або розмінування не має права видавати сертифікати. Він повинен погоджувати виконані роботи з Міністерством оборони та ДСНС», — зазначив посадовець.

У лютому 2024 року підрозділ саперів Луганського гарнізону ДСНС почали очищати територію Харківської області за допомогою механізованого розмінування. До цього протягом близько року вони працювали на Херсонщині. Журналісти Ґвара Медіа відвідали саперів у Балаклійській громаді, аби наочно побачити, як відбувається процес механізованого розмінування забруднених територій.

На Харківщині потенційно заміновано 570 тисяч гектарів землі. За нинішніх темпів повне розмінування регіону займе понад 100 років, зазначив заступник начальника ХОВА Євген Іванов. Від початку повномасштабного вторгнення РФ сапери виявили та знешкодили понад 87 тисяч вибухонебезпечних предметів, а також обстежили понад 4 тисяч гектарів території та понад 3 тисячі кілометрів ліній електропередач.

Якщо помітили підозрілий предмет — зупиніться і в жодному разі не торкайтеся до нього. Зберігайте спокій і відійдіть на відстань не менше ніж 100 метрів. Тільки потім телефонуйте 101, 102 або 112.

Читайте також