«Наша ціль – розмінувати Україну»: як відбувається механізоване розмінування Харківської області

Поліна Куліш - 07 Березня 2024 | 14:40
Техніка для розмінування

У лютому 2024 року підрозділ саперів Луганського гарнізону ДСНС почали очищати територію Харківської області за допомогою механізованого розмінування. До цього протягом близько року вони працювали на Херсонщині.

Журналісти Ґвара Медіа відвідали саперів у Балаклійській громаді, аби наочно побачити, як відбувається процес механізованого розмінування забруднених територій.

Сапер Луганського гарнізону ДСНС проводить гуманітарне розмінування
Роман / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

«Найскладніша територія, забруднена вибухонебезпечними предметами, — це Харківщина. Тут зустрічаються всі види мін. Кожне поле засіяне протитанковими мінами, кожна посадка — протипіхотними», — сказав один із саперів Роман.

Техніка для розмінування

Зараз піротехніки працюють в Балаклійській громаді. У самому місті розміновує компактна машина МV-4, призначена для знешкодження протипіхотних мін. За два дні роботи машина знешкодила близько 30 протипіхотних мін «Пелюстка».

Розмінування у Балаклії за допомогою машини дистанційного керування / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

У передмісті працюють ще дві машини МV-10 для знешкодження протитанкових мін. Ними дистанційно керують оператори з броньованої машини КОЗАК. За три тижні роботи на полі площею близько 170 гектарів вдалося обстежити приблизно 5 гектарів території, каже Роман. Техніка знешкодила 20 протитанкових мін.

«Машини перебивають землю спеціальними молотками й тросами. Ми почали розмінування тут, щоб відновити пошкоджену лінію електропередач 110 вольтів, яка забезпечує громаду електрикою», — додає сапер.

Розмінування у Балаклійській громаді / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

Техніка для розмінування

Машини для розмінування можуть працювати за будь-яких погодних умов, за винятком ситуацій, коли грунт надто м’який. За один робочий день техніка здатна обстежити територію площею 800 квадратних метрів. Це ефективніше та безпечніше, ніж ручне розмінування силами саперів, кажуть у ДСНС. Однак після проходження машин відбувається додаткове обстеження території піротехніками, які перевіряють її на 100% відсутність залишкових мін та вибухонебезпечних предметів.

Неподалік Балаклії працює начальник групи піротехнічних робіт загону гуманітарного розмінування ДСНС Олексій Гайовий. Його розрахунок другий тиждень розміновує поле площею 10 гектарів за допомогою щупів та металодетекторів. За робочий день вони можуть обстежити 20-30 квадратних метрів.

«Тут було виявлено мінне загородження з використанням пластикових протитанкових мін. На цьому полі знайшли 92 протитанкові міни, які були вилучені та знищені піротехніками. До нас тут проходила машина механізованого розмінування. Вона наїхала на міну, і стався вибух», — каже Олексій.

За його словами, тут трапляються нерозірвані небезпечні предмети або безпечні металеві залишки від зброї, оскільки тут відбувалися бойові дії.

Олексій кличе працювати свій розрахунок / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

Машина механізованого розмінування не працювала на самому полі, а використовувалася для прокладання ліній електромережі, зазначає керівник групи. Кабель електромережі відновили лише нещодавно — 5 березня.

МV-10 — це машина для знешкодження протитанкових мін. Вона міцніша та витримує більші вибухи. МV-4 призначена для знешкодження протипіхотних мін, каже Олексій. Чотири таких машини сапери отримали в березні 2023 року від хорватської компанії за фінансової підтримки Фонду Говарда Баффета.

На сьогодні в регіоні працюють три машини механізованого розмінування. Загалом вони розмінували 145 гектарів. Найближчим часом планують запускати ще декілька таких машин, сказав речник ДСНС у Харківській області Євген Василенко.

Обережно міни
Розмінування у Балаклійській громаді / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

На Харківщині потенційно заміновано 570 тисяч гектарів землі. За нинішніх темпів повне розмінування регіону займе понад 100 років, зазначив заступник начальника ХОВА Євген Іванов. Від початку повномасштабного вторгнення РФ сапери виявили та знешкодили понад 87 тисяч вибухонебезпечних предметів, а також обстежили понад 4 тисяч гектарів території та понад 3 тисячі кілометрів ліній електропередач.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.