Прокуратура Харкова звернулася до суду з вимогою привести у належний стан об‘єкт культурної спадщини вартістю майже 155 мільйонів гривень.

Будівля по вулиці Полтавський Шлях, що перебуває на державному обліку як пам’ятка містобудування та архітектури місцевого значення, потребує капітального ремонту. Вартість об‘єкта оцінюють в майже 155 мільйонів гривень. Новобаварська окружна прокуратура Харкова подала до суду позовну заяву в інтересах держави про зобов’язання вжити невідкладних дієвих заходів з метою збереження об’єкта культурного надбання. Про це повідомили у пресслужбі Харківської обласної прокуратури.

У прокуратурі встановили, що архітектурна пам’ятка знаходиться на балансі Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця Згідно з інформацією Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної (військової) адміністрації, на зазначену пам’ятку з навчальним закладом укладався охоронний договір у 2006 році, термін дії якого скінчився ще у 2011 році. Однак звернень щодо продовження строку договору від балансоутримувача не надходило.

«З вказаного часу будівля-пам’ятка архітектури жодного дня не використовувалася в освітніх цілях, оскільки перебуває у занедбаному стані та потребує проведення ремонтних робіт. З 1957 року капітальний ремонт пам’ятки не проводився: у конструкціях будівлі виникли тріщини, є дефекти в покрівлі і перекриттях», – ідеться в повідомлені.

Також у відомстві зазначають, що бездіяльність щодо цієї пам’ятки з кожним роком погіршує її стан та призводить до збільшення як кількості та обсягу робіт, так і їх загальної вартості, а також може спричинити повне руйнування та неможливість відновлення будівлі.

У позовній заяві прокурор через суд просить зобов’язати навчальний заклад укласти охоронний договір та привести пам‘ятку культурної спадщини у належний стан шляхом проведення консерваційних, реставраційних та протиаварійних робіт. 

Наразі Харківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі.

Історична довідка

Будинок по вулиці Полтавський Шлях, 1 був збудований у 1879 році за проєктом архітектора А. Томсона. Першим власником будівлі став Карл Буркевич. Наступним власником будівлі в 1901 році став Петро Іванов, а останнім – з 1910 до 1917 року був купець і за сумісництвом шведський консул Адольф Мюнх. У різні роки тут розташовувалися магазини, прибуткові квартири, кінотеатр та книгарня. 

Будинок Карла Буркевича після обстрілу / Фото: Харківська обласна прокуратура

Зараз будівля знаходиться в критичному стані. Через відсутність опалення та вологу дерев’яні перекриття та підлога майже зруйновані, підвал неодноразово затоплювався, а фасад просів. Будинок також зазнав руйнувань після початку повномасштабного вторгнення – 27 серпня 2022 року по Павлівській площі, в 350 метрах від будівлі, був заданий російський ракетний удар, відразу після нього перекриття в будівлі обвалилися.

Читайте також:

  • ЮНЕСКО виділить 1,5 мільйона доларів на цифровізацію культурної спадщини України
  • «Культурна спадщина України»: Вікіпедія запускає проєкт, присвячений знищеним пам’яткам
  • Яким буде Харків за новим Генпланом — деталі

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.