За оцінкою американського Інституту вивчання війни (ISW), темп російських наступальних операцій на півночі Харківської області, ймовірно, сповільнився протягом останніх 24 годин.

Про це йдеться у звіті ISW від 14 травня.

Там зазначили, що схема наступу РФ збігається з оцінкою ISW про те, що російські сили віддають перевагу створенню «буферної зони» уздовж державного кордону замість глибшого просування у Харківську область.

Як повідомили в ISW, армія РФ використовує нову тактику на Харківщині — вони діють невеликими штурмовими групами до 5 осіб. Солдати проникають на українські позиції, а потім об’єднуються у більші ударні групи.

Однак використання малих груп може призвести до більших втрат росіян, а також сповільнити їхній наступ, вважають в Інституті. Російський військовий коментатор, який раніше служив інструктором підрозділу «Шторм-Z», назвав це ознакою поганої підготовки, а не новою ефективною тактикою.

Начальник Генштабу ЗСУ генерал-майор Анатолій Баргилевич припустив, що протягом 14 травня російські війська могли втратити до 1740 військових на Харківському напрямку. ISW не може незалежно підтвердити це число, але такий рівень втрат може пояснювати повільніші темпи російського наступу.

«Якщо темпи російських операцій залишаться відносно нижчими, вони, ймовірно, зосередяться на зміцненні нових позицій і нарощуванні бічного виступу в Харківській області шляхом злиття Липцівської та Вовчанської смуг і створення “буферної зони” в прикордонній зоні, на відміну від просування далі вглиб області, як раніше оцінювало ISW», — йдеться в повідомленні.

Російські війська продовжували повільно просуватися в напрямку Липців, повідомили в ISW. На геолокаційних кадрах видно, що вони просунулися на південь до перехрестя в східних Лук’янцях. Російські джерела стверджували, що повністю захопили Лук’янці та просуваються на південний схід від села. Однак візуального підтвердження присутності росіян у південних Лук’янцях поки немає, вважають у Інституті. За даними українських та російських джерел, росіяни намагаються вийти до околиць Липців з боку Глибокого та Лук’янців.

Наступ РФ на Харківському напрямку, 15 травня 2024 року / Фото: deepstatemap.live

Російські війська також продовжували наступ у Вовчанську та навколо нього. На геолокаційних кадрах видно, що російські війська просунулися по вулиці Слобожанській на північному заході Вовчанська. Також армія РФ просунулася в північно-східному Вовчанську в районі вулиці Зарічної.

Водночас ISW наразі не спостерігало жодних підтверджень того, що російські сили діють на лівому березі річки Вовча у Вовчанську. Є докази, що російські сили увійшли в центр села Бугруватка на південний захід від Вовчанська та в ліси на північ від нього. Міноборони РФ заявило про захоплення Бугруватки. Український Генштаб повідомив, що росіяни наступають на Вовчанськ з боку російського Шебекіно, ведуться бої на підступах до міста.

Наступ на Харківщині

Нагадаємо, 10 травня Російська Федерація розпочала нову хвилю наступальних дій на півночі Харківської області. Щонайменше станом на 7–8 ранку на тому напрямку йшов важкий бій. Це підтвердив президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою в Києві.

За прогнозами начальника Головного управління розвідки України Кирила Буданова, українські сили зможуть стабілізувати фронт на Харківщині протягом «трьох-чотирьох днів». Але він очікує, що Росія розпочне нову атаку північніше Харкова, у Сумській області.

За даними Інституту вивчення війни, росіяни, ймовірно, не мають мети просуватися вглиб області. Там припускають, що відносно швидкі темпи просування російських військ та повідомлення про руйнування кількох мостів через ключові водні шляхи в межах населеного пункту дозволяють припустити, що російські сили віддають пріоритет створенню «буферної зони» в північній частині Харківщини, а не глибшому проникненню на територію.

Під час зустрічі з державним секретарем США Ентоні Блінкеном в Україні, Президент Володимир Зеленський заявив про потребу в засобах протиповітряної оборони, зокрема двох системах Patriot для захисту Харкова та Харківської області.

Читайте також

  • «Кожен день думаєш, як це пережити»: Внаслідок обстрілу Харкова поранено 18 людей — фото