Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
13.11.2023
Фейк. На OLX продають «адреси євреїв»
29 жовтня у Махачкалі у російському Дагестані приземлився рейс з Тель-Авіва. Місцеві влаштували в аеропорту заворушення: шукали ізраїльських громадян і вимагали «вислати євреїв» з республіки. Ці події викликали обурення світової спільноти й, звісно, майже одразу знайшли своє відображення у хвилі дезінформації спрямованої проти України. Так, нам на перевірку надіслали нібито оголошення з порталу OLX, де пропонується «продаж адрес євреїв за винагороду».
2 листопада до бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити чи дійсно на OLX користувачі розмістили оголошення з пропозицією «продажу адрес євреїв».
Ми почали досліджувати цю тему і натрапили на неабияке поширення цієї інформації. Так, її поширили на сайтах «ЗОВ Приднестровье», «ДонПресс», на сторінці соцмережі ВКонтакті «ЕНОТИ Новоросія З» та у Telegram-каналах «Одесское Общественное Телевидение Z» і «Кот Костян – официальный канал».
Чи дійсно такі оголошення були опубліковані – читайте у нашому матеріалі.
14.11.2023
Фейк. «Короста – новий олімпійський вид спорту 2024?»: німецький журнал Eulenspiegel висміює майбутні Олімпійські ігри в Парижі
Telegram-канал «Харьковчаночка» опублікував допис про те, що нібито німецький журнал Eulenspiegel присвятив свою нову обкладинку літнім Олімпійським іграм 2024 в Парижі. На обкладинці на передньому плані стоїть чоловік, схожий на президента міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха, що потерпає від корости. На задньому плані чешуться спортсмени, ймовірно через ту ж саму хворобу.
«Короста – новий олімпійський вид спорту 2024?», – запитують на обкладинці.
«Чекаємо, коли французькі спецслужби звинуватять редакцію в роботі на росіян», – коментують обкладинку Eulenspiegel автори допису.
Що не так з обкладинкою німецького журналу Eulenspiegel, яка присвячена наступним Олімпійським іграм у Парижі — читайте в нашому розборі.
15.11.2023
Фейк. Телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів
4 листопада російський пропагандист Володимир Соловйов у своєму Telegram-каналі поширив новину (архів) з відеосюжетом від нібито ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel».
«З 8 жовтня мешканцям Ізраїлю почали масово дзвонити з «банків» з інформацією про те, що офіс банку зазнав нападу з боку ХАМАСу і їм терміново необхідно надати дані картки, аби «переказати гроші у безпечне місце». Під час розслідування з’ясувалося, що більшість шахрайських операцій пов’язані з рахунками в українських банках», — коментує відео Володимир Соловйов.
Протягом 4-5 листопада допис про це активно поширювали у проросійських Telegram-каналах «Украина.ру»(архів), «VOBLYA», «Отряд Ковпака»(архів), «Шейх Тамир»(архів) та інших.
Станом на 6 листопада допис переглянули більш як 825 тисяч разів тільки у зазначених Telegram-каналах.
В цей часовий проміжок новина також поширювалася користувачами соцмереж X(раніше Twitter), Facebook та російської соцмережі «ВКонтакте».
Також інформація була поширена в російських ЗМІ, серед яких «Мрія»(архів), «Комсомольская правда»(архів), «ZOV Бердянск»(архів) та інші.
Тож, чи справді телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів — читайте у нашому дослідженні.
16.11.2023
Фейк. Український контрнаступ виявився ІПСО
Протягом останніх місяців російська пропаганда розгорнула потужну дезінформаційну кампанію зі створення фейкових новинних сюжетів від популярних українських та західних медіа. За нашими спостереженнями серед українських медіа найчастіше підроблюють матеріали телеканалу «1+1». Так, низка проросійських Telegram-каналів повідомили, що в ефірі каналу «1+1» вийшов сюжет, в якому українцям пояснили, що контрнаступ ЗСУ насправді був психологічною операцією (ІПСО), направленою на дезінформацію РФ, а не реальними військовими діями.
10 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відео, де нібито в ефірі телеканалу «1+1» пояснювалося, що український контрнаступ виявився психологічною операцією (ІПСО) проти РФ.
«Війна ведеться не тільки на землі та повітрі, але і в умах. Українські психологічні операції в майбутньому будуть розбирати у підручниках. Одна з найбільш вдалих — контрнаступ. Кілька місяців ми обманювали ворога, стверджуючи, що ведемо масштабну наземну операцію. Кібервійська розганяли цю думку у ворожих соціальних мережах і умах. Ось уже кілька місяців росіяни схильні до найпотужнішої психологічної атаки, поки наші війська набирають сили і міцніють для справжнього контрнаступу», – йдеться в сюжеті.
Також цю новину поширили багато інших пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «ZERGULIO🇷🇺», «Поздняков 3.0», «Повёрнутые на Z войне 🇷🇺», «Colonelcassad», «ZАПИСКИ VЕТЕРАНА», «Дядя Слава», «VOBLYA» та «Украина.ру». Загалом публікації зібрали більше 2-х мільйонів переглядів.
Яких помилок припустилися фейкороби цього разу – читайте в нашій статті.
17.11.2023
Фейк. «Досить випрошувати гроші»: графіті з Ілоном Маском та Зеленським у Німеччині
6 жовтня Telegram-канал «Open Ukraine|Открытая Украина» поширив нібито нове графіті на одній з опор мосту в Німеччині. На ньому американський бізнесмен Ілон Маск б’є ногою Президента України Володимира Зеленського.
«Досить випрошувати гроші», – йдеться на графіті.
На зазначеному каналі новина набрала 215400 переглядів.
У коментарі під зображенням зазначається:
«Німеччина — графіті під мостом, на ньому зображений Ілон наш Макс, який б’є Зеленського…».
Також, даний допис поширили й інші пропагандистські ресурси, як от: «РУССКАЯ ВЕСНА», «ZOV Киев», «DD Geopolitics», «ВЕЛИКАЯ РОССИЯ – ЭТУ СТРАНУ НЕ ПОБЕДИТЬ!», «МРІЯ», «В Украине нацизма нет (есть)».
Чималих переглядів допис набув також у Telegram-каналі «Дядя Слава» (199900) та X-акаунті «Ian Miles Cheong»(107600).
Тож, чи дійсно таке зображення існує — читайте у матеріалі.
19.11.2023
Фейк. «Вступай до ЗСУ»: агітаційні ролики для жінок та ЛГБТ-спільноти
Наратив «Україна програє війну» є одним з ключових в роботі російської пропаганди. Його просувають за допомогою тез про «тотальну» мобілізацію, що збільшується через великі втрати на фронті. Цього разу ми натрапили на два агітаційні відео із закликами до жінок та представників ЛГБТ-спільноти вступати до лав ЗСУ.
25 жовтня пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив допис про новий «мотиваційний» ролик, що закликає жінок вступати до лав ЗСУ.
«Справжня жінка повинна бути розпусницею в ліжку, господинею на кухні та захисницею на фронті», — йдеться у ролику.
Закінчується відео безпосередньо закликом «Вступай до ЗСУ» та посиланням на сторінку zsu.team.
Також цей ролик поширювався й у соціальній мережі X (колишній Twitter). Один з дописів набрав понад 70 тисяч переглядів.
Інший ролик, що закликає вступати до лав ЗСУ представників ЛГБТ-спільноти, почали поширювати 31 жовтня в Telegram-каналі «Украина.ру».
«Зовсім не важливо, кохаєш ти жінок чи чоловіків. Важливо, щоб ти кохав Україну», — йдеться у ще одному відео фейкоробів.
Завершується ролик закликом «Вступай до ЗСУ» та посиланням на сторінку Збройних сил.
Адміністратори каналу звертають увагу, що подібні відео свідчать про істотну нестачу людей в армії, адже «тепер до лав ЗСУ намагаються затягнути всіх, навіть геїв та лесбіянок».
Варто зазначити, що в кінці сюжету пропагандисти додали уривок з кінофільму «Свавілля» знятого «Мосфільмом» у 1989 році.
Фактчекери Gwara Media перевірили ці відео. Деталі нашого аналізу читайте в статті.
19.11.2023
Фейк. В Україні військові закликають не говорити «ні слова про вибори»
В Україні точаться дискусії щодо доцільності проведення президентських виборів під час воєнного стану. Російська пропаганда своєю чергою, не полишає спроб використати це «питання порядку денного» з метою дискредитації української влади. Так, цього разу мережею шириться відео, в якому, нібито, українські військові закликають не говорити «ні слова про вибори».
8 листопада до бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити відеоролик з проросійського Telegram-каналу «Время», де українські військові закликають не говорити про вибори.
«Ні слова про вибори», – йдеться у відео.
«Спочатку провальний контрнаступ, тепер скасування виборів. Пересічні українці остаточно розчарувалися у своїй державі. Ось такий ролик гуляє українськими каналами», — коментують відео автори Telegram-каналу.
Окрім Telegram-каналу «Время», цю новину поширили й інші проросійські Telegram-канали, зокрема: «Медведь», «Шаман Раху» та «Газета «СПЕЦНАЗ РОССИИ», журнал «РАЗВЕДЧИКЪ»».
Чи справді українські військові закликають не говорити «ні слова про вибори» – читайте у нашому матеріалі.
19.11.2023
Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок
13-го листопада до бота «Перевірка» почали надсилати відео з нібито терміновим зверненням президента України Володимира Зеленського, що транслювалося на телеканалі «1+1».
«Це відео кладовища із захисниками Бахмута, яких на жаль не встигли звідти вчасно вивести. Змушений повідомити, що саме зараз наші хлопці в Авдіївці також перебувають майже у повному оточенні. Якщо вони негайно звідти не підуть — то всі вони «безглуздо» загинуть вже найближчим часом. Тому наказую усім військовим негайно покинути Авдіївський напрямок та передислокуватися до Орлівки, поки ще є час. Якщо командувачі будуть чинити опір, дозволяю їх заарештувати або застосувати проти них зброю. Тому що під загрозою життя тисяч наших хлопців, не хвилюйтеся, ми обов’язково звільнимо Авдіївку від окупантів, пізніше, як і кожне місто нашої Батьківщини. Слава Україні!» – повідомив Володимир Зеленський.
Насправді це фейк. Як ми дійшли цього висновку — читайте у нашому спростуванні.
19.11.2023
Фейк. Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході
Російські пропагандисти вже неодноразово поширювала дезінформацію про ексспікерку сил ТрО. Цього разу мережею поширилася інформація нібито американка Сару Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступає за мир між Палестиною та Ізраїлем.
Telegram-канал «Харьковчаночка» повідомив, що ексспікерка сил ТрО Сара Ештон-Сіріло нібито стала мусульманкою та тепер виступає за мир на Близькому Сході. У самому дописі пропагандисти використовують дискримінаційну лексику, звертаючись до Сари то в чоловічому, то в жіночому, то в середньому роді.
«Не довго по Україні горевало» – коментують автори допису.
Також ця новина поширювалися і в соцмережі X (колишній Twitter).
Тож чи дійсно Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході — читайте на сайті.