У ніч з 5 на 6 листопада в деяких регіонах України спостерігали природне явище — північне сяйво червонуватих відтінків. За словами харківського астронома Володимира Кажанова, це рідкісне явище викликане геомагнітною бурею.

«Сталася потужна геомагнітна буря (Кр7 на 17:40 UTC), пов’язана з бомбардуванням нашої планети викидом корональної маси, що стався на Сонці кілька днів тому», — зазначив науковець.

Північне сяйво, 5-6 листопада 2023 року / Фото з відкритих джерел

Яскраве світіння на небі могли бачити мешканці Харківщини, Київщини, Чернігівщини, Одещини, Черкащини, Донеччини, Кіровоградщини тощо. Здебільшого спостереження відбувалися у північній частині неба.

Червоний колір сяйва спричиняється збудженням атомів кисню в іоносфері. Кожен тип молекул, коли збуджується і повертається в нормальний стан, випромінює свою довжину хвилі й колір. На якій висоті які атоми збуджуються частинками з хвоста магнітосфери — такий колір й бачать люди, пояснив «Суспільному» завідувач відділу радіофізики та геокосмосу Радіоастрономічного інституту НАН України Андрій Залізовський.

«Звісно це явище природи буде повторюватись у майбутньому. Але спрогнозувати точний час і дату цього складно», — каже Кажанов.

Крім України, сяйво фіксували в Польщі, Молдові, Угорщині, Румунії, Болгарії, Франції, Британії тощо.

У ніч на 24 квітня в Україні спостерігали схоже явище. Зокрема його бачили мешканці Київської, Львівської, Чернігівської, Черкаської, Рівненської, Хмельницької, Львівської області та на Волині.

Читайте також

  • Російські війська наступали в районах трьох сіл на Харківщині – Генштаб