За останні шість років у Prozorro витратили приблизно мільярд гривень на закупівлі, пов’язані з місцями пам’яті.

Такі результати підрахунків проєкту Dozorro організації Transparency International Ukraine.

Найбільше коштів витратили на парки та сквери пам’яті — 500 мільйонів гривень. Серед найдорожчих проєктів — реконструкція Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодоморів у Києві, головна споруда якого — стилізована 30-метрова свічка-обеліск. Наразі роботи оцінюють у кілька сотень мільйонів гривень, водночас тривають додаткові проєктування.

Майже 490 мільйонів гривень витратили на ремонт та реконструкцію вже наявних пам’ятників. Найчастіше відновлювали пам’ятки присвячені подіям Другої світової війни та Тарасу Шевченку.

51 мільйон гривень витратили на нові пам’ятники, найчастіше ставили пам’ятники, які вшановували героїв Небесної Сотні, АТО та інших захисників. Також часто облаштовували меморіальні знаки, присвячені жертвам Голодомору, ліквідаторам та жертвам аварії на ЧАЕС. Тарасу Шевченку за останні шість років встановили щонайменше 15 нових пам’ятників.

866 тисяч гривень витратили за шість років на встановлення меморіальних дошок. Найдорожча — дошка з бронзи, яку прикріпили на фасаді адмінбудинку Верховної Ради у 2017 році — 143,4 тисячі гривень.

Ще приблизно 58 мільйонів гривень витратили на послуги з облаштування пам’ятників, зокрема на освітлення й озеленення.

«Чим далі від початку декомунізації, тим частіше громади обирали зелені зони як інструмент меморіалізації й відходили від облаштування виключно вертикальних елементів. Такі рішення були більш притаманні обласним центрам і великим містам у регіонах», — відзначила журналістка проєкту Dozorro Дарина Синицька.

  • Військове меморіальне кладовище створять у Биківні.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.