Самоцензура найбільше обмежує свободу слова під час війни журналістам — дослідження

Самоцензура більше обмежує свободу слова під час війни, аніж законодавчі обмеження або ризики переслідування. Про це свідчать результати дослідження Центру прав людини ZMINA «Свобода слова та виклики для роботи журналістів в умовах війни в Україні».
Серед факторів, що змушують журналістів до самоцензури, ключовими є такі:
- по 45% — страх помилитися чи складнощі в перевірці інформації та власні переконання;
- 44% — страх залишитися без роботи;
- 38% зважають на суспільну думку;
- 37% тиск із боку власника медіа;
- 35% тиск із боку органу влади.
У 2019 році ситуація була інакшою:
- 74% до самоцензури схиляли страх втратити роботу;
- 55% тиск власника ЗМІ.
На думку опитаних журналістів самоцензура впливає не тільки на сферу війну, але й на всі дотичні аспекти. Це може позначитися на стані обороноздатності країни. Багато журналістів не хочуть працювати з матеріалами, які передбачають критики місцевої чи центральної влади, з темами корупції тощо. А якщо працювати, то вкрай обережно.
Частина респондентів намагаються обробляти отриману інформацію непублічно задля припинення незаконних дій чи корупційних ризиків.
48% журналістів не визначилися стосовно того, чи приховували б правдиву інформацію, якби вважали, що так буде корисно для України. Водночас чверть опитаних вважає, що таку інформацію потрібно оприлюднювати.
Що стосується інформації про потенційні злочини з боку українського військово керівництва чи конкретних військових, майже половина журналістів діятиме залежно від ситуації: подеколи таку інформацію треба оприлюднювати, а інколи краще утриматися.
Кожен п’ятий опитаний вважає, що необхідно спробувати розв’язати проблему непублічно. Лише 22% вважають, що варто публічно про це говорити та підкріпляти доказами. При цьому немає жодного респондента, який погодився б проігнорувати таку інформацію.
Також 84% опитаних журналістів вважають, що не треба надавати можливість представникам російських окупаційних адміністрацій висловлювати свою позицію в українських ЗМІ.
- Від початку повномасштабної війни загинуло 56 журналістів.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.