Самоцензура більше обмежує свободу слова під час війни, аніж законодавчі обмеження або ризики переслідування. Про це свідчать результати дослідження Центру прав людини ZMINA «Свобода слова та виклики для роботи журналістів в умовах війни в Україні».

Серед факторів, що змушують журналістів до самоцензури, ключовими є такі:

  • по 45% — страх помилитися чи складнощі в перевірці інформації та власні переконання;
  • 44% — страх залишитися без роботи;
  • 38% зважають на суспільну думку;
  • 37% тиск із боку власника медіа;
  • 35% тиск із боку органу влади.

У 2019 році ситуація була інакшою:

  • 74% до самоцензури схиляли страх втратити роботу;
  • 55% тиск власника ЗМІ.

На думку опитаних журналістів самоцензура впливає не тільки на сферу війну, але й на всі дотичні аспекти. Це може позначитися на стані обороноздатності країни. Багато журналістів не хочуть працювати з матеріалами, які передбачають критики місцевої чи центральної влади, з темами корупції тощо. А якщо працювати, то вкрай обережно.

Частина респондентів намагаються обробляти отриману інформацію непублічно задля припинення незаконних дій чи корупційних ризиків.

48% журналістів не визначилися стосовно того, чи приховували б правдиву інформацію, якби вважали, що так буде корисно для України. Водночас чверть опитаних вважає, що таку інформацію потрібно оприлюднювати.

Що стосується інформації про потенційні злочини з боку українського військово керівництва чи конкретних військових, майже половина журналістів діятиме залежно від ситуації: подеколи таку інформацію треба оприлюднювати, а інколи краще утриматися.

Кожен п’ятий опитаний вважає, що необхідно спробувати розв’язати проблему непублічно. Лише 22% вважають, що варто публічно про це говорити та підкріпляти доказами. При цьому немає жодного респондента, який погодився б проігнорувати таку інформацію.

Також 84% опитаних журналістів вважають, що не треба надавати можливість представникам російських окупаційних адміністрацій висловлювати свою позицію в українських ЗМІ.

  • Від початку повномасштабної війни загинуло 56 журналістів.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.