Нерегулярний чекап. Що шукати на новій Gwara Media? 

Олена Мигашко - 20 Липня 2022 | 11:36

Якщо ти молодий підприємець, активіст, студент, митець чи просто харків‘янин, що інколи заходив на Ґвару почитати про Харків, — мабуть, ти помітив, що війна змінила наше медіа. 

Ми завершували цю зиму платформою про культуру та креативні індустрії, а увійшли у літо командою фактчекерів, документалістів, відеографів та новинників, що тримають в курсі не лише подій культурного фронту, а й боряться з фейками, знімають розбомблену Салтівку, запускають лекції разом з “Фільтром” та релізять фільм на Al Jazeera English.

Протягом цих місяців ми тестували різні формати у спробах знайти не просто свою нішу в новій, воєнній реальності, а й запустити проєкти, що можуть бути максимально корисними зараз. 

Робили ми це з підвалів і квартир, з нового і старого офісу, з Харкова, Києва, Відня, Кракова, Барселони та ще багатьох місць, куди наших авторів і редакторів заносила війна. 

Цей текст — свого роду нерегулярний чекап. Попереду ще низка запланованих релізів, позаду — купа всього, від чого ми відмовились. Але вже сьогодні ми відчуваємо потребу розповісти тобі, що саме ти можеш знайти на оновленій Ґварі.

Фактчекінг

Так, здається, ми стали першим виданням в Україні, що якимсь фантастичним чином поєднало культурну журналістику і фактчекінг. Ідея створити Telegram-бот з‘явилась у нашого координуючого редактора, Сергія, коли він у перші дні повномасштабного вторгнення сидів у підвалі в Харкові, я ж у підвалі загальноосвітньої школи у Києві.

Здається, кожна друга людина, яка могла трапитись в ті дні тобі на шляху, була прикута до постійного потоку меседжів у Telegram, тож ми швидко з’ясували: попри ряд фактчекерських проєктів, що займаються російською пропагандою, в Україні немає жодного, що давав би прямі відповіді на термінові запити людей.

Так ми запустили бот “Перевірка”, що сьогодні працює у Telegram та Viber. Більше сотні волонтерів долучились до перевірки новин, пройшли сертифікацію та взяли участь у публічній освітній програмі спільного проєкту Gwara Media і Мінкульту. Під 50 000 запитів надійшло в один лише Telegram-бот, з яких майже 8 000 виявились фейковою новиною.

Ми також запустили відеопроєкт “Фейкотня”, де наша діджитал-редакторка Даша розповідає про маніпуляції. 

Відеоісторії 

З перших днів березня, який коректніше було б продовжити називати лютим, стало зрозуміло: наш обов‘язок як журналістів — брати і фіксувати реальність, не дати аудиторії в Україні та за кордоном просто проковтнути наші зруйновані університети, музеї, будинки, врешті-решт. Тому ми взяли в руки камери і стали знімати репортажі про Харків, чим раніше ніколи не займалися, а згодом — в області та за її межами. 

Кадри, які Сергій зняв на ранок після руйнування ХОДА, стали одними з перших оприлюднених на міжнародних майданчиках. 

Саме так, гадаю, нас знайшли британці зі Studio 9, які разом з Ґварою створили перший документальний фільм про Харків під час війни, показаний на Al Jazeera English

Про деяких його героїв ми записали окремі сюжети, що увійшли до нашої бібліотеки, фрагменти ж наших репортажів у ТікТоці отримували по 400 000 переглядів. 

Втім, красива статистика, що могла б стати плюсом для рекламодавців, не слугує нам маркером результату та користі.

У спробах віднайти останню ми пішли далі: тисячі фото та відео, що відзняв Сергій, згодом дозволили створювати 3D моделі унікальних об‘єктів та пам‘яток задля їх збереження в майбутньому, про що розповіли всьому світові The Economist

Міжнародна спільнота

Ми від початку бачили комунікація із закордонною аудиторією як ключову можливість розповісти про себе та Україну.

Як більшість медійників, з перших днів повномасштабної війни ми давали коментарі дослідникам та великим національним мовникам за кордоном, працювали фіксерами, писали колонки. Ця співпраця, в тому числі, привела нас до низки сталих партнерств з проєктами та медіа.

Минулого місяця ми офіційно запартнерились з міжнародною мережею видань Eurozine.

Це означає, що відтепер Ґвара матиме можливість ділитися історіями та інсайтами про Україну з читачами близько 90-та країн.
Також ми публікуватимемо переклади найцікавіших матеріалів партнерів мережі на своїх платформах.

Ньюзрум

Помітили, що сайт Ґвари став іншим? Так, наша подорож довжиною у кілька місяців завершилась тим, що ми нарешті запустили ньюзрум.

Ще з лютого наші читачі мають змогу слідкувати за оперативною інформацією у Telegram-каналі, тепер ми триматимемо в курсі найважливіших подій сфери економіки, правозахисної діяльності та культури регіону за допомогою стрічки новин на сайті.

У нашому випадку робота відділу новин тісно пов’язана з роботою фактчекерів. Крім повідомлень про регіон, ми інформуватимемо аудиторію про найбільш поширені чи небезпечні фейки. Самі ж новини для нас — це також інструмент пошуку доданої вартості та користі, яку ми можем принести читачеві.

Кав‘ярня для своїх

Відкрити бізнес під час війни — звучить як справжнє божевілля. Втім, харківська команда Ґвари зробила це, не зважаючи ні на що.

Через війну ми змушені були покинути старий офіс, що знаходився у старому будинку в центрі міста, і орендувати новий. Зустрічі з людьми, розмови наживо, можливість побачити одне одного та обмінятись думками стали надзвичайно важливими під час війни.

Тому маркетолог Ярослав та координуючий редактор Сергій відкрили у новому офісі на Пушкінській, 63 кав’ярню “Кава Медіа”. Тут команда не лише працює, а й роздає мерч та пригощає кавою.

Якщо ти у Харкові — приходь познайомитись з нами наживо!

Кав’ярня від нашої редакції. Для своїх і себе

Врешті-решт, про що це все?

Сьогодні Gwara Media — це медіа про соціальні зміни. Ми оновили наш маніфест, в якому викристалізували цінності та напрямки роботи.

Війна дала нам розуміння: наша робота — насамеред не про мільйони лайків та віральних новин, а про інновації та імпакт.

Що б там не було, ми хочемо робити свій внесок у будівництво нового, хочемо бачити результати своєї роботи у грамотно перейменованих вулицях, спрощених процедурах подачі документів, культурних політиках, відбудованій та сучасній Україні.  

Комунікація людини з людиною, користь, небайдужість залишаються для нас ключовими показниками успіху. Саме тому ми запрошуємо фолловерів бути активними глядачами та читачами. 

Сьогодні ти можеш стати громадянським журналістом, надіславши нам інформацію у “Репортер” бот, бійцем інформаційного фронту, звернувши увагу на складні кейси в боті “Перевірка”, чи просто українцем, який підтримує незалежну журналістику в нашій спільноті

Далі буде.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.