Міністерство культури та інформаційної політики (далі – МКІП) розглянуло запит Ґвара Медіа та надало інформацію про пошкоджені пам’ятки культури та архітектури місцевого та національного значення в Україні та Харківській області.

На Харківщині 216 пошкоджених чи зруйнованих пам’яток культурної спадщини:

  • Богодухівський район – 4;
  • Ізюмський – 14;
  • Красноградський – 2;
  • Лозівський – 1;
  • Харківський (у тому числі Харків) – 181;
  • Чугуївський – 14.

У тому числі 10 національного значення, 202 місцевого значення, 4 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Повністю зруйновано – 2 (пам’ятка місцевого значення, Водонапірна башта, село Піски-Радьківські; пам’ятка місцевого значення, Вітряний млин, село Чернещина), часткова – 206, стан невідомий – 8.

Окрім Харківщини, чимала кількість пам’яток зруйнована в Одеській (119, майже всі в Одесі та Одеському районі), Донецькій (118, найбільше – у Краматорському та Маріупольському районах) та Херсонській області (86 пам’яток).

Відновлення пам’яток на Харківщині

Мінкульт також у відповіді на запит Ґвара Медіа повідомляв, що у державному бюджеті на 2024 року не передбачені кошти на відновлення пошкоджених російською агресією пам’яток культури та архітектури. Всі кошти українських платників податків скеровуються виключно на забезпечення Сил оборони.

Таким чином на безпеку та оборону йде майже половина всіх видатків або більш як 21% ВВП. Серед інших важливих напрямків – соціальна галузь, освіта, медицина, підтримка ветеранів.

Музей Сковороди – один з небагатьох об’єктів, який хотіли законсервувати у 2023 році і планують це зробити вже у 2024 році коштами обласного бюджету. На невідкладні першочергові протиаварійні та консерваційні роботи проводили три тендери, очікувана сума виконання робіт – понад 8,5 млн грн, проте підрядника не знайшли й досі.

У ніч на 7 травня 2022 року армія РФ прямим влучанням ракети «Калібр» повністю зруйнувала Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка Богодухівського району Харківської області.

Читайте також

У МКІП зібралии понад пів мільйона гривень на відбудову музею Сковороди на Харківщині. На рахунку Міністерства культури та інформполітики України зібрано близько 535 433,08 грн.