Маніпуляція. Заява Тулсі Габбард про біолабораторії в Україні

Ольга Яковлева - 30 Листопада 2024 | 14:40

Потужна дезінформаційна кампанія російської пропаганди про існування в Україні біолабораторій, фінансованих США, в яких нібито проводяться дослідження задля виготовлення біологічної зброї, триває вже не перший рік. Від початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України очільник країни-агресора Путін, військове відомство РФ, голова російського МЗС Лавров регулярно роблять заяви (1, 2, 3) про те, що США фінансують «десятки спеціалізованих біолабораторій та центрів» на пострадянському просторі, та зокрема на території нашої держави. У таких лабораторіях нібито створюються компоненти біологічної зброї, про що, за версією Росії, свідчать «документальні докази», отримані під час так званої «спецоперації». 

Днями російська пропаганда знову вирішила нагадати про існування таких «спеціалізованих біолабораторій», поширивши заяву ймовірної директорки Національної розвідки США Тулсі Габбард, в якій йдеться про функціонування таких закладів на території України. Що не так із цією заявою у нашому матеріалі.

Що сталося?

21 листопада Телеграм-канали «Медведь» (архів) та «Шкварка News», які систематично поширюють російську пропаганду, оприлюднили новину із відео, в якій йдеться про те, що оголошена Дональдом Трампом ймовірна (спочатку її кандидатуру має затвердити новий Сенат) директорка національної розвідки США Тулсі Габбард заявляє, що по світу функціонують понад 300 біолабораторій з небезпечними патогенами, фінансованих адміністрацією Байдена.

«До 30 таких лабораторій знаходяться на території України.

Вона (Габбард — ред.) вимагає закрити всі лабораторії та негайно припинити бойові дії, зокрема для того, щоб не допустити поширення небезпечних хвороб», — пишуть російські пропагандисти 

Хто така Тулсі Габбард

Тулсі Габбард — офіцер резерву армії США, колишня конгресменка від Демократичної партії, яку 13 листопада 2024 року новообраний 47-й президент США Дональд Трамп оголосив очільницею Національної розвідки.  

На президентських виборах 2020 року Габбард балотувалася від Демократичної партії.  Згідно з даними Інституту досліджень зовнішньої політики, аналітичного центру, що базується у Філадельфії, під час її кампанії російська державна пропаганда зображувала Габбард у вигідному світлі,на відміну від інших кандидатів від Демократичної партії, включно з Джо Байденом.

У березні 2020 року Габбард завершила свою кампанію, підтримавши Джо Байдена, а незадовго до проміжних виборів у 2022 році, 11 жовтня, вона оголосила, що залишає Демократичну партію, яку звинуватила в «активній роботі над підривом наших Богом даних свобод, закріплених у нашій Конституції», розмістивши відповідне відео у мережі Х.

«Я більше не можу залишатися в сьогоднішній Демократичній партії, яка перебуває під повним контролем елітарної змови розпалювачів війни», — йдеться в її дописі.

Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, в лютому 2022 року, Габбард заявила, що війні можна було б запобігти, «якби США і Захід визнали занепокоєння Москви щодо можливого вступу України до альянсу НАТО». 

Тулсі Габбард неодноразово висловлювалася проти продовження підтримки США України в її протистоянні агресії Кремля, зокрема звинувачуючи адміністрацію Байдена в наданні такої підтримки.

Так, у дописі від 27 лютого 2022 року Габбард опублікувала в соцмережі Х відео, на якому сказала наступне: 

“Шановні президенти Путін, Зеленський і Байден. Прийшов час відкласти геополітику в сторону і перейнятися духом алоха, поваги і любові до українського народу, дійшовши угоди про те, що Україна буде нейтральною країною, тобто не вступить у військовий союз з НАТО або Росією”.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ключовим у розповсюдженні російськими Телеграм-каналами заяви Тулсі Габбард про біолабораторії, зокрема на території України є те, що пропагандисти поширили її відео як актуальне станом на зараз. Насправді ж, допис із ним було оприлюднено на офіційній сторінці Тулсі Габбард у мережі Х ще 13 березня 2022 року.

«В Україні існує понад 25 фінансованих США біолабораторій, які, якщо їх зруйнувати, випустять і поширять смертельні патогени в США/світі. Ми повинні вжити заходів зараз, щоб запобігти катастрофі. США/Росія/Україна/НАТО/ООН/ЄС повинні негайно припинити вогонь навколо цих лабораторій, доки вони не будуть убезпечені, а патогени не будуть знищені», — каже Габбард у своєму дописі.

Тоді на оприлюднення даної заяви колишньою конгресменкою від Демократичної партії досить гостро відреагували як американські, так і українські політики. Зокрема, як заявив 13 березня 2022 року сенатор штату Юта Мітт Ромні, Габбард «повторює фейкову російську пропаганду».

А президент Зеленський назвав заяву про існування біолабораторій на території України «анекдотом».

Що передувало заяві Габбард

За кілька днів до відео, опублікованого Тулсі Габбард, 11 березня Росія порушила питання про біологічні лабораторії в Україні на засіданні Ради безпеки ООН

Приводом стало те, що напередодні голова МЗС Росії Сергій Лавров заявив (архів) на пресконференції в турецькій Анталії про нібито експерименти в українських лабораторіях з метою створення «етнічно-орієнтованої» біологічної зброї.

«Пентагон створив кілька десятків військово-біологічних лабораторій на українській території в рамках своєї програми по створенню таких біолабораторій по всьому світу. І ми направили офіційний запит, як це можна пояснити та будемо вимагати відповіді», — заявив Лавров.

Наступного дня, під час засідання Радбезу, верховний представник організації з питань роззброєння Ідзумі Накаміцу заявила, що ООН не відомо про якусь програму біологічної зброї в Україні, додавши, що цьому немає жодних доказів, тому звинувачення Росії вважатимуться безпідставними. 

Закиди стосовно того, що США допомагають Україні у створенні нової біологічної зброї спростували й представники Білого дому та Пентагону. Зокрема, речник Пентагону Джон Кірбі назвав російські звинувачення абсурдними та наголосив, що вони є класичною російською пропагандою, а речник Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що Росія «вигадує хибні приводи, намагаючись виправдати власні жахливі дії в Україні». Прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П’єр зазначила, що «на відміну від Росії, Сполучені Штати та Україна не розробляють біологічну зброю і повністю дотримуються КБТЗ (Конвенції про заборону біологічної та токсинної зброї, прийняту в 1972 році — ред»).

У відповідь на закиди Росії у МОЗ України також зробили офіційну заяву та наголосили, що на території України немає «американських біологічних лабораторій», про які заявляє кремлівська пропаганда.

«Вкотре наголошуємо, що на території України немає «американських лабораторій». Усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину загальну мету — індикація та ідентифікація збудників інфекційних хвороб, що мають значний епідемічний потенціал та/або міжнародне значення та підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил», — йдеться у заяві МОЗ.

Через кілька днів після хвилі критики заяв про біолабораторії на території України, 15 березня 2022 року, Тулсі Габбард надала уточнення своїм словам, опублікувавши новий допис із роз’ясненням, що саме мала на увазі.

Габбард сказала: вона «не переконана», що в Україні існують лабораторії з виробництва біологічної зброї й це не те, що її турбує. Вона висловлює занепокоєння тим, що в зоні активних бойових дій є лабораторії, які досліджують патогени та припустила, що могло виникнути певне «непорозуміння і нерозуміння» щодо термінів «біолабораторії» і «лабораторії біологічної зброї».

«Біолабораторії  — це об’єкти, які містять і експериментують з небезпечними патогенами, нібито з метою служіння суспільному благу (наприклад, вакцини тощо). Лабораторії біологічної зброї — це об’єкти, які існують з метою перетворення патогенів на зброю, щоб їх можна було використовувати проти ворога (тобто «біозброю»), — уточнила Габбард у своєму дописі.

Про лабораторії в Україні, що фінансуються США

Ще в 1990-х роках, після розпаду Радянського Союзу, США створили «Програму зменшення біологічної загрози», щоб мінімізувати ризик від біологічної зброї, яка була залишена в пострадянських країнах, зокрема в Україні. За цією програмою передбачається фінансування США напрямку лабораторної діагностики, а саме модернізації та обладнання лабораторій, однак керують такими установами місцеві органи.

«Концепція діяльності дозволяє країнам-учасницям програми зменшення біологічної загрози посилювати як кадровий та науковий потенціал, так і мережу лабораторної діагностики. Зокрема, у сфері виявлення та інформування про випадки чи спалахи захворювань», – наголошують у МОЗ України.

Відповідну угоду про співпрацю щодо запобігання розповсюдженню технологій, патогенів і досвіду, які можуть бути використані у розробці біологічної зброї, Міністерство оборони США і Міністерство охорони здоров’я України уклали ще в 2005 році. Попри заяви Росії про те, що це «секретні» лабораторії, подробиці щодо цієї програми США можна знайти на сайті американського посольства, а чинна угода з МОЗ є у відкритому доступі на сайті zakon.rada.gov.ua.

У відповідь на поширювану першими особами та оборонним відомством РФ інформацію про лабораторні експерименти з виготовлення біологічної зброї, у серпні 2022 року уряди десяти країн – США, Вірменії, Грузії, Іраку, Йорданії, Ліберії, Філіппін, Сьєрра-Леоне, Уганди та України – опублікували спільну заяву, яка спростовує пропаганду Кремля про розробку такої зброї в лабораторіях. Текст заяви було оприлюднено на сайті Держдепартаменту США.

“Наші уряди відкрито та прозоро співпрацюють у межах «Програми зниження біологічної загрози», яка є частиною Програми спільного зменшення загрози Міністерства оборони США. Ці партнерства мають виключно мирні цілі. Вони не мають жодного відношення до зброї”, — йдеться у спільній заяві.

У вересні 2022 року, після зустрічі в Женеві держав-учасниць Конвенції про заборону біологічної та токсинної зброї (КБТЗ), скликаної на вимогу РФ знову з приводу «створення на території України біологічної зброї», Міноборони Росії заявило, що нібито делегація США визнала факт проведення біологічних досліджень на малозабезпечених українцях та на пацієнтах психіатричних лікарень.

Цю заяву російського оборонного відомства ми спростовували раніше.

Тож поширена пропагандистами 21 листопада 2024 року заява Тулсі Габбард – це маніпуляція, адже відео було опубліковане ще у березні 2022 року й набуло широкого розголосу в російському медіапросторі на хвилі неправдивих звинувачень РФ у тому, що за сприяння США в Україні нібито проводяться експерименти з метою створення «етнічно-орієнтованої» біологічної зброї. Сама ж Тулсі Габбард пояснила, що у своїй заяві не мала на увазі лабораторії з виготовлення біологічної зброї, а переймалась тим фактом, що українські біолабораторії, як об’єкти, які містять і експериментують з небезпечними патогенами, перебувають у безпосередній близькості до зони бойових дій.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.