Харківський бізнесмен, колишній виробник пластикової тари, переобладнав свій завод на заході України для виробництва безпілотників дальньої дії.

Про це повідомляє The Wall Street Journal, пише Українська правда.

У WSJ пишуть, що до повномасштабної війни бізнесмен виробляв пластикову тару на півночі Харківської області. У 2022 році він переїхав на захід України, де працював у залізничній логістиці. Влітку 2023 року до нього звернулися спецслужби з проханням виробити за прототипом безпілотник дальнього радіуса дії.

Наразі на виробництві працюють 75 людей, серед яких колишні авіаційні інженери. Збирають на таємному підприємстві невеликі літальні апарати з розмахом крил 2 метри. Після складання корпусів з композитних матеріалів, двигуни та бойову частину встановлюють на іншому заводі.

«74-річний колишній головний спеціаліст Харківського авіаційного заводу, який працює на виробництві безпілотників, каже, що у його віці він вже давно мав би піти на пенсію, але в країні війна», — йдеться у повідомленні.

Нині завод може випускати 1-2 безпілотники на день, але власник планує розширити виробництво та запустити другу зміну, пишуть WSJ. Він також працює над розробкою власної моделі дрона з радіусом дії понад 1000 км.

За інформацією журналістів, далекобійні дрони використовуються Україною для ударів по об’єктах логістики та паливних ресурсів Росії далеко від лінії фронту. Вартість одного такого апарату становить $30-300 тисяч. Витрати на виготовлення сягають від $30 тисяч до $300 тисяч за одиницю. Втім, це менше за вартість крилатої ракети.

За даними WSJ, лише 20% випущених дронів досягають цілей через російську протиповітряну оборону. Проте розвиток виробництва безпілотників демонструє винахідливість України у протистоянні російській агресії. Експерт з безпілотних літальних апаратів Центру військово-морських досліджень США Семюел Бендетт вважає, що Україні необхідно оптимізувати випуск основних моделей дронів для масового використання проти Росії.

Читайте також

  • Військові 123-го окремого батальйону Сил ТрО, які несуть службу на Харківщині отримали шість БпЛА в рамках платформи «Куп’янський дрон». Це проєкт з виробництва дронів, який стартував наприкінці березня на сайті Куп’янської міської ради. В рамках проєкту встановлюється комунікація між інженерами, постачальниками комплектуючих, благодійниками.
  • Уряд виділив додаткові п’ять мільярдів гривень на закупівлю дронів. Загалом, за даними Мінекономіки, на сьогодні вже укладено угод з виробниками БПЛА на суму близько 30 млрд гривень, в процесі перебуває підготовка контрактів на суму 14 млрд гривень.
  • Служба безпеки України продемонструвала морський дрон, який був виготовлений завдяки волонтерському збору. Перший зразок у цій партії, який СБУ показала під час тестувань, отримав назву «Авдіївка».
  • Міністерство оборони збирається придбати через систему Prozorro 20 тисяч безпілотних авіаційних комплексів (БпАК). Загальна очікувана вартість — майже 3 мільярди гривень (без ПДВ). Термін постачання: до 31 травня 2024 року.