Напередодні другої річниці з початку повномасштабної війни журналісти шістьох харківських регіональних медіа поговорили з очільником Харківської ОВА Олегом Синєгубовим про ракетні удари, «Шахеди», евакуацію, обстановку на Куп’янському напрямку, відновлення регіону, розмінування та мобілізацію.
Посилення ліній оборони Харківщини
– На сайті прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з’явилася інформація про виділення додаткових майже 4 млрд грн на захисні споруди в Харківській області на 2024-й рік. У якому стані взагалі ситуація зі спорудами? Наскільки вони готові та чого не вистачає? Куди підуть ці кошти?
– Щодо 4 млрд грн – це планова робота. Це черговий етап, коли кошти вже фактично надходять на казначейські рахунки для того, щоб ми могли вже приступати безпосередньо до виконання робіт. Ви пригадуєте минулого року і на початку цього року президент ставив завдання про новий етап будівництва фортифікаційних споруд не лише на території Харківської області, але й на півночі, на південних і східних територіях нашої держави.
Так само хочу зазначити, що ми працюємо над фортифікаціями фактично із початку повномасштабного вторгнення 24 лютого. Бо елементами фортифікації є блокпости, ті укріплення, які були в самому місті Харкові. Це загороджувальні споруди тощо. І далі по мірі звільнення, деокупації нашої території ми будували кругову оборону самого міста Харкова і далі на північ, на схід, на інші напрямки, щоб втримати ворога у випадку контратак чи спроб відбиття тих територій, які були звільнені під час деокупації у травні та восени 2022 року.
Було декілька етапів виділення саме державних коштів. Якщо брати весну 2022 року, то всі ці будівництва робилися за кошти або обласного бюджету, або ми мобілізовували ресурси, вилучали майно, залучали будівельні компанії. Тобто долучалися до глобальної роботи, однак фактично власними силами. У 2022 році, якщо не помиляюся, було виділено близько 300 млн грн на ці напрямки по мірі деокупації на укріплення наших позицій.
Далі, звичайно, 2023 рік – ще 400 млн грн. Потім близько 1 млрд грн було коштів, про що зазначав президент, коли відвідував територію Харківської області. І ось це – нове завдання, воно масштабне. Велика кількість фортифікаційних споруд, напрямків і все інше на велику суму. Терміни досить обмежені щодо будівництва. Є чіткі завдання від президента, є чіткі завдання від уряду. Більшість договорів – близько 70% договорів із підрядними організаціями укладені на виконання робіт. Я скажу так, що ми вже приступили до безпосереднього виконання робіт. Тобто ці кошти виділені, що дозволяє нам вже приступити до самого будівництва.
Хочу зазначити, що відповідь наша, відповідь держави, і ось такі рішення, що приймаються, щоб вчасно реагувати на можливі загрози від ворога, які ми очікуємо або у найближчій перспективі, або в принципі, тому що це будівництво, ця історія – це глобальне будівництво фортифікаційних споруд від північних територій на схід і нижче – на Ізюмський-Борівський напрямки.
Не те, щоб по лінії фронту. По лінії державного кордону, але фактично вглиб нашої території, де фактично ми можемо будувати. Це фактично друга лінія оборони.
– Щодо термінів, чи можемо називати?
– Ні! Давайте обмежимося в конкретиках, термінах і все інше.
– Наскільки ці споруди потужні, щоб стримати наступ противника?
– Будь-які фортифікаційні споруди робляться, щоб наші військові, коли безпосередньо в вели бій на цих фортифікаційних спорудах, були максимально захищені від тих самих КАБів, якими зараз ворог б’є по наших територіях, по фронту, по позиціях наших військових, С-300 і все інше. Щоб вони були на стратегічних висотах, які дозволяють і стримувати ворога і завдавати йому максимально ефективне ураження.
Там велика кількість елементів. Від залізобетонних укріплень, місць ведення вогню, бліндажів, окопні споруди, невибухові загородження проти броньованої техніки, протитанкові рви. Велика кількість елементів на тому чи іншому напрямку. Це комплекс засобів, які будуть ефективно стримувати ворога. Проєкти розробляються міністерством оборони, доводяться до нас і ми за цими проєктами укладаємо договори на виконання робіт.
Мобільні вогневі групи ППО
– Ви казали, що в Харкові діє більше 100 мобільних груп, які призначені, щоб відбивати напади «Шахедів». Яка їхня ефективність, на вашу думку? Крім «Шахедів», на Харківщину летять ракети і досягають своїх цілей. Як щодо захисту від них? Чи з’являться у Харкові потужні можливості, які дозволять захиститися і від балістичних ракет?
– Стосовно мобільних вогневих груп, які покликані боротися саме з «Шахедами», хотів назвати число таке, але їх уже не 100, їх уже значно більше. Можливо, декілька по 100. Але залишимо цю цифру. Яка їх ефективність? Це найважливіше питання, над цим ми маємо працювати. Ми постійно їх навчаємо, постійно вдосконалюємо, тому що ворог не стоїть на місці.
Якщо раніше «Шахеди» летіли по одній заданій траєкторії, то зараз вони оминають висоти навіть, десь спускаються нижче, десь піднімаються вище. Це ціла наука та техніка по боротьби з цими «Шахедами». Ми знаємо, як вони летіли, коли в нас стався трагічний випадок із місцевим зберігання нафтопродуктів. Чітко аналізуємо, звідки вони були запущені, як вони пролетіли, якими висотами. Звичайно, наші військові аналізують, щоб наступного разу вже бути ефективними проти них.
У нас є факти збиття. Ми цей факт розбирали з військовими. Декілька «Шахедів» були збиті, декілька долетіли, хоча вони й були з елементами ураження – простріляні, але все одно долетіли до своєї цілі. Досить складні були погодні умови: туман, сніг, що не дозволяло і приладам нічого бачення, якими укомплектовані мобільні вогневі групи, і прожекторами добити світлом елементарно до цілі. Сукупність цих факторів не дозволила бути нашим мобільним вогневим групам на цьому напрямку більше ефективними, щоб уразити 100% цілей.
У нас уже є випади, коли, наприклад, «Шахеди» летіли в напрямку ТЕЦ-5 із півночі нашої території області. З чотирьох «Шахеди» були знищені всі 100%. Досить велика кількість факторів на це впливає. Однак ми не маємо права зупинятися, ми постійно маємо нарощувати ці зусилля і про це ми говорили із головнокомандувачем паном Сирським, що ми будемо застосовувати і нові засоби, в тому числі боротьби із «Шахедами». Те, що зазначив президент з приводу РЕБів і все інше. Перед нами є завдання, зараз ведемо перемовини щодо закупівлі певного обладнання. Цей процес не зупиняється, він постійний. Ворог реагує на наші дії так само.
Стосовно типу ракет, то ми маємо, по-перше, зробити все від себе можливе, щоб захистити пасивним перш за все захистом нашу критичну інфраструктуру, енергетичну тощо. Щоб мінімізувати можливе ураження критичних елементів тієї чи іншої будівлі, установи чи обладнання. По-друге, щодо активно складової, активного захисту ми над цим так само працюємо. Коли президент був у нас на Харківщині, він так само поставив чітко завдання працювати нашим військовим, шукати системи, які будуть ефективними проти С-300.
Тому що час підлоту від виходу ракет досить незначний, боротися з ними досить складно, враховуючи технічні характеристики того наявного обладнання ППО, яке ми маємо. 40 . Питання по С-300 залишається, бо 40 секунд – це досить незначний час. У деяких систем час наведення 30 секунд на ціль.
– У зв’язку зі зміною головкома, президент говорив про переформатування мобільних вогневих груп. Що це означає?
– Воно позначиться лише так, що їх кількість буде збільшена. Це внутрішньо військові питання з приводу підпорядкування, координації, і єдиної координації, бо мобільні вогневі групи створені у різних військових підрозділах. Щоб ефективно управляти цим військовим організмом, будуть проведені певні реформи.
Ситуація на Куп’янському напрямку: Крохмальне, Табаївка та Синьківка
– ISW (Інститут вивчення війни) наприкінці січня 2024 року розповідав про окупацію населених пунктів Крохмальне і Табаївка. На Харківщині збільшилася «сіра зона» або зона окупації? Що зараз відбувається на лінії бойового зіткнення?
– Коли я телефоную до 14-ї бригади чи силам оборони Куп’янська, то перше навіть не вітання, а знаєте – «Синьківка наша». А далі давайте питати всі інше. Ситуація там важка, як і по всій лінії фронту, однак вона дійсно контрольована і дійсно наразі не допущено втрат безпосередньо наших територій.
Якщо брати Табаївку, то просто пояснити географічно, цей населений пункт знаходиться в низині. Є висота, яку контролюють військові агресора, є висота за Табаївкою ближче до Харківської області, яку контролюють наші військові. Якщо на протилежній висоті стоять росіяни, то невигідно в принципі знаходитися в самому населеному пункті Табаївка, бо це пряме влучання, піддавання ризику техніки, особового складу тощо. Звичайно, там проводяться певні маневри, щоб зайняти більш вигідну висоту, щоб більш ефективно здійснювати захист і наносити вогневе ураження ворогу.
Однак днями у нас дійсно був по цьому напрямку успіх, ми зайняли певні позиції вже, які покращують перш за все нашу ефективність по цьому напрямку. Однак казати про звільнення Табаївки чи окупацію Табаївки в принципі неправильно. Це залишається контрольована нами територія і це дійсно «сіра зона», на території якої зараз ведуться активні бойові дії.
По Синьківці – ситуація так само стабільна, так само контрольована. Цей населений пункт залишається під контролем безпосередньо Збройних сил України. Однак така сама ситуація, коли заходять ворожі штурмові підрозділи до самого населеного пункту, на території якого ведеться бойове ураження безпосередньо ворога. Якщо подивитися на карті, то там стільки ворожої техніки підбитої стоїть, що просто… І це не означає, що цей населений пункт знаходиться у них під контролем. Ситуація така, що наші на своїх позиціях стоять і втрат нашої території не допущене наразі.
– А Крохмальне? Тобто фактично збільшилася «сіра зона»?
– Важка ситуація по Крохмальному. Так, ми теж вважаємо, що це «сіра зона». Там постійно збільшується навіть кількість ворожих атак. У нас був день, коли ворог не проводив жодних штурмових дій. Це унікальний день був. Але там сукупність відповідно погодних умов.
Ось (15 лютого в середині дня – ред.) було влучання біля Великобурлуцької громади. Селище Гнилиця. Приліт – спортмайданчик біля школи. Попередньо, без втрат.
Ворог знищує нашу цивільну інфраструктуру повністю. Я не знаю, або намагається уразити військових, але, як виявляється, жодних військових там немає. І лише страждають наші цивільні люди. Чому били по ринку у місті Вовчанську, це досить велике питання.
– Чи можна сказати, що зараз ці напрямки є найгарячішими на Харківщині?
– Абсолютно так. Поряд із цим ми не опускаємо контроль за Вовчанським напрямком, тому є ризик заходу диверсійно-розвідувальних груп і вони там уже висувалися. З тим, щоб розвідати територію, де стоять наші військові, які там є укріплення, які там є позиції, які угрупування військ. Звичайно, ризики є постійно. Моніторимо цю ситуацію для того, щоб адекватно реагувати на ті виклики які там, можливо, будуть.
Але для того щоб заходити ворог має там сконцентрувати саме штурмові підрозділи і свою військову техніку, чого ми там наразі на цих напрямках не спостерігаємо.
– Яким чином зараз триває обладнання оборони саме Куп’янська, який є наступним великим населеним пунктом після Синьківки? Раніше ви казали, що 24/7 триває облаштування фортифікаційних споруд.
– У нас є кілька рівнів оборони. Перший рубіж і, відповідно, другий. За перший рубіж відповідають повністю військові, ми – лише придані сили. Тобто надаємо будівельні матеріали, ліс і все інше. Оскільки зведення цих фортифікаційних споруд можливо навіть на відстані кількох сотень метрів від ворога вже.
Найближча дистанція, де виконували наші працівники роботи, це був кілометр від ворожих позицій. Так, дійсно, це безпрецедентний факт. Для того, щоб встановити бетонні укріплення, ми навіть там розробляли ледь не спецоперацію, розраховували, коли у них зміна військових підрозділів, коли у нас ще не зійшло сонце, а місяць уже зник. Ми о певній годині ранку, дуже швидко, за 20 хвилин встановлювали ці всі споруди. А це кран, це важка будівельна техніка, а туди потрібно доїхати. Ми у тісній співпраці з нашими військовими.
Тому перша лінія оборони – це військові, вони самі її будують, виходячи від своїх розумінь та завдань. Наше завдання – побудувати другу лінію оборони на випадок того, щоб вона не стала першою. Коли наші військові будуть там робити певні маневри або потрібно стримати саме ворога, і на ці позиції будуть висуватися наші резерви, то щоб вони вже заходили на обладнані позиції, а не думали, яким чином їх дообладнати. Звичайно, ми маємо готувати Куп’янськ, і ми це робимо, до оборони. Щоб нам це робити, на тих рубежах не має бути цивільних.
Тому, якщо буде загроза щодо Куп’янська, то ми будемо вживати заходів, у тому числі, щодо обов’язкової евакуації у примусовий спосіб із жилих кварталів, житлових будинків Куп’янська. І готувати їх безпосередньо до оборони. Тому такі плани вже є у нас. Якщо така необхідність буде, то будемо їх приводити до реалізації.
– Питанням оборони області в цілому займається бригадний генерал, командувач ОУВ «Харків» Андрій Грицков. Чи задоволені ви комунікацією ОУВ «Харків»? Чи в контексті зміни керівництва ЗСУ очікуються зміни й на цьому напрямку?
– Можу говорити про свою співпрацю. Щодо висновків військових – це їх парафія, військове керівництво буде самостійно робити висновки щодо тих результатів роботи, які є по цьому угрупуванню військ. У нас комунікація нормальна абсолютно. Ми ж комунікуємо не лише з керівником ОУВ, а там є велика кількість структурних підрозділів, там є керівник штаб, є його заступники, які відповідають за кожен із напрямків.
Наше завдання – віднайти ті недоліки, які в нас є, швидко їх виправити або вжити заходів, які фактично ми можемо зробити, щоб більш ефективно захистити населення, більш ефективними бути проти «Шахедів», більше ефективно прийняти ті чи інші рішення тощо. Ми в цьому напрямку працюємо. Але у нас же не лише ОУВ «Харків», тут знаходяться й інші структурні підрозділи, із якими так само в нас налагоджена повністю вся абсолютно комунікація і взаємодія.
Усе частіше йдуть нарікання через те, що Харків недостатньо захищений від «Шахедів», нарікання саме в бік ОУВ «Харків», що недостатньо скоординована діяльність, тому і долітають до об’єктів критичної інфраструктури. Де тут має посилитися робота?
– Над цим ми перш за все мали би говорити… Ми говоримо про те, що останню Раду оборони, яку ми проводили на цьому тижні, ми саме присвячували ефективності роботи систем ППО, мобільних вогневих груп тощо. Є недоліки, організаційні недоліки, ми працюємо над їх вирішенням, щоб бути більш ефективними і налагодити цю роботу на більш високому рівні.
Казати про ефективність чи неефективність, тому що це питання буде військових. І знову ж таки, ви пригадуєте 2022-й рік і ті наративи, які були – «Харкову ППО» і все інше. Є ті виклики, в яких Харків є унікальним містом. Це і С-300 і все інше. Так, як відчуває Харків ці С-300, їх не відчуває, мабуть, ніхто. У Донецькій області своя історія, в Луганській – своя, у Дніпра – своя. Запоріжжя схоже на Харків, однак ми проаналізували кількість ракет, які були випущені по Харкову, ми, на жаль, є абсолютними лідерами в цьому напряму за всі 2 роки.
Вовчанськ, внутрішньо переміщені особи та евакуація
– Останній місяць ми спостерігаємо збільшення кількості атак на Вовчанську громаду, місто Вовчанськ, Липецька громада. Ми такі обстріли спостерігали рік тому. Чому саме зараз посилилися обстріли? Як ви оцінюєте такі дії?
– Я більше скажу. Ми таких обстрілів не спостерігали ніколи. Їх не було. Рік тому це були подекуди ракети С-300. Один-два влучання, 5 влучань. Але коли до Липці за ніч прилітають 10 ракет С-300 – такого не було ніколи. Ніколи ворог не застосовував КАБи на цьому напрямку. КАБи були застосовані лише по лінії фронту, Куп’янський напрямок, інші прикордонні населені пункти. Це нові виклики. На жаль, ворог так само пристосовується.
Ми ж маємо перш за все розуміти, чому ці обстріли йдуть. Можливо, це підготовка, артпідготовка, ще щось. Однак ми проаналізували: ці удари були нанесені виключно по цивільній інфраструктурі, по цивільним підприємствам, по агропідприємствам, по закладам освіти тощо. Ми рахуємо та аналізуємо, втрати допущені виключно серед цивільного населення. Це, по-перше, терор. Ворог тероризує місцеве населення. По-друге, можливо, таким чином він хоче відволікти наші збройні сили від основних напрямків, де він проводить свої штурмові дії.
– Чи розглядаєте ви зараз можливість посилення евакуації цивільного населення?
– Так, розглядаємо. На позаминулій Раді оборони, яку ми проводили на минулому тижні, ми поставили завдання проаналізувати. Ми будемо заслуховувати всіх голів військових адміністрацій по цим напрямкам. І, можливо, будемо розглядати рішення щодо обов’язкової евакуації у примусовий спосіб, оскільки люди, на жаль, не хочуть виїжджати із цих населених пунктів. Будемо посилювати роботу в цьому напрямку. Якщо брати ці населені пункти, їх більше 60, які знаходяться на півночі. Це 5-10-кілометрова зона. Ті населені пункти, які знаходяться під постійним ураженням. Це Вовчанський напрямок і це Куп’янський напрямок уся лінія.
– Яка кількість людей переміщених зараз у Харківській області і які умови для них створені? Бачили, коли люди приїхали і їдуть назад.
– Якщо брати статус безпосередньо внутрішньо переміщених осіб, їх у нас перебуває по області близько 420 тисяч людей. Ті люди, яких ми евакуювали з Куп’янського і Вовчанського напрямку, виїхало близько 30 тисяч людей, із них 3,5 тисячі – це діти. У більшості випадків люди самостійно знаходять собі місце для тимчасового проживання, у тому числі й у місті Харкові, за межами території Харкова. У тому числі поза межами території Харківської області.
У нас розроблений алгоритм дій – є пункт, назвемо його стабілізаційний, де внутрішньо переміщена особа під час евакуації проходить опитування, що їй потрібно. Юристи надають допомогу, там більше 10 міжнародних організацій працює, одразу надають гуманітарну допомогу, організовують виплати грошові, оформлюють статус ВПО, проходять організаційну підтримку. У цьому місці люди мають можливість добу-дві-три, скільки потрібно, переночувати, щоб, можливо, далі визначитися з місцем, де вони будуть проживати. Є такі, які кажуть, що в них є квитки – потяг відбуває завтра, нам потрібно десь переночувати.
Далі в нас є місця компактного проживання (МКП). Це все гуртожитки вищих навчальних закладів. Так разом, власними силами, силами міжнародних організацій ми намагаємося створити ті умови для проживання, які можна вважати задовільними. Це ремонт і санвузлів, і харчоблоків, однак це все одно не перетворюється на 5-зірковий готель, це все одно залишається гуртожитком вищого навчального закладу з усіма нюансами. Наразі у нас в таких гуртожитках проживають близько 13 тисяч людей, це ті, які саме евакуйовані. Дехто залишається, дехто виїжджає, дехто хоче повернутися до своєї оселі і каже – там же безпечно і поїхали назад.
Ми навіть приймали рішення на блокпостах, щоб заборонити повертатися, бо люди їдуть з дітьми
до своїх приватних будинків пояснюючи, що ми на день просто перевірити майно і ми повертаємось назад. Різні є нюанси.
– Скільки область готова прийняти евакуйованих?
– У нас зарезервовано на першу чергу, це те, що ми можемо приймати вже зараз, це 3 тисячі людей. Оперативно можемо підготувати ще близько 15 тисяч місць.
Витік нафтопродуктів у водойми Харкова та області спричинений російським обстрілом нафтобази «шахедами»
– Трагедія, яка сталася на Немишлі [нафтобаза у Немишлянському районі Харкова – прим.авт.]. Ми знаємо, хто винен. Наскільки ми знаємо, це місце орендувала компанія, пов’язана з компанією «ОККО». Чи так це на даний час? Чому бізнес відмовчується, якщо це все-таки їхня власність була? Також є інформація, що замість чотирьох резервуарів з нафтопродуктами, було більше – 8-9. Знаємо, що на цій нафтобазі до війни ДСНС проводили навчання – вони навіть про це звітували і є навіть фотографії біля цих резервуарів, тобто у ДСНС не могли не знати про цю зону відповідальності. Чи будуть перевірки таких об’єктів по області? Яка доля цією вулиці?
– Дивіться, з приводу цього об’єкту то, за моєю інформацію, порушені відповідні кримінальні провадження, які дадуть відповідь на те, чи законно там перебував цей об’єкт. Чи та кількість палива, яка дозволена там, щоби перебувала, там дійсно перебувала. Хто власник цього. Те, що ви зазначили, я хотів би уникнути наразі певних висновків, хто є власник. За мої інформацію, це те, що я дізнався на місці, я ж не слід чи там орган так, то «ОККО» не має відношення до самого, умовно кажучи, інфраструктурного об’єкту.
Однак до палива, яке там зберігалася, вони мають відношення. На правах оренди вони там винаймали. Такий механізм він працює у 90 випадків таких місць або промислових об’єктів. Однак знову ж таки, я думаю, що мають надати правоохоронні та слідчі органи відповіді на ці питання.
Поясню, що там взагалі сталося. Чому взагалі стався витік палива? Можливо, знов таки це сукупність факторів, яка так саме вплине. За попередню інформацію, там було 3 прильоти, 3 «Шахеди». Один із «Шахедів» не влучив у резервуари, а влучив саме в захисні споруди, які мали би стримати те паливо у випадку розлиття. І саме це спричинило витік цього палива на вулицю і далі вниз до житлових будинків.
Знову ж таки це попередні версії все. Це те, що ми фактично бачили під час обстеження, під час ліквідації наслідків із підрозділами ДСНС робили ці висновки. Далі всі слідчі органи, я думаю, що нададуть оцінку всім абсолютно там перевіряючим органам, те що ви зазначали.
Із приводу таких об’єктів, дійсно, ми своїм рішенням зараз перевіряємо всі абсолютно подібні об’єкти на випадок дотримання чинного законодавства щодо розташування, щодо зберігання палива, щодо наявності палива, щодо наявності всіх необхідних загороджувальних споруд тощо. Тобто по всім вимогам цих об’єктів, щоб вони там були. Тому що дійсно нам ще ліквідовувати наслідки цієї трагедії доведеться ще досить довго.
– Чи залишається там зараз паливо? І знаємо, що це був не перший приліт на цей об’єкт і, можливо, якось пов’язано з військовими, якщо вони повторно гатили саме по цьому об’єкту?
– Там військових не було. Це виключно цивільний там об’єкт був. Це однозначно. Там ще триває тривають роботи щодо ліквідації наслідків, тому…
– Щодо ліквідації наслідків з екологічного боку є перші висновки екологічної держекоінспекції. Є перевищення вмісту нафтоподуктів в річці Немишля в 95 разів, у 7-8 в інших харківських річках. Загалом як обласна державна адміністрація оцінює ці наслідки? Наскільки це серйозна катастрофа? Якщо це взагалі є екокатастрофа і як це буде долатися? Як із річками, так і з ґрунтом?
– Дивіться, по-перше там дійсно нами було відібрано принаймні більше 10 проб для того, щоб зрозуміти, чи є загроза потрапляння шкідливих речовин перш за все до питної води, тому що мали ліквідувати перш за все цю небезпеку. За попередніми інформаціями, потрапляння до джерел питної води не сталося шкідливих речовин. Ви абсолютно правильно зазначили – критичне перевищення усіх цих речовин у воді у річках наших.
Наразі розроблений алгоритм дій щодо ліквідації наслідків. По-перше, це локалізація, щоб не допустити потрапляння цих шкідливих речовин далі до річок, таких як Сіверський Донець і так далі. І зараз будуються вже загороджувальні, умовно кажучи, бар’єри. Ми будемо використовувати певний сорбент, щоб ліквідувати всю цю шкідливу речовину. Тому ми працюємо над тим, щоби ліквідувати наслідки ось цієї катастрофи. На комісії КТЕБ та НС, це, відповідно, комісія, яка визначає і рівень надзвичайної ситуації і чи є ця надзвичайна ситуація місцевого рівня чи національного рівня, ми ініціювали розгляд питання на комісії державній за участі прем’єр-міністра, профільних міністрів. Там, відповідно, будуть доповідати всі служби, в тому числі, державна екоінспекція щодо вжиття заходів з ліквідації наслідків.
– Ще ця комісія не відбулася?
– Місцева вже відбулася і ми там працюємо постійно. Державна – ще буде.
– Щодо ґрунтів, немає розуміння наскільки серйозне забруднення?
– Дивіться, відібрали значить те, що потрапляння до питної води немає. Далі будемо проводити всі необхідні дослідження. Абсолютно зарано називати терміни. Повірте, це дійсно досить серйозна ситуація. Значить тут чіткий алгоритм дії є – ми нічого не вигадуємо. Ми отримали зараз портове обладнання із міста Одеса, отримали там певні сорбенти і все інше для того, щоб хімічними речовинами протидіяти розповсюдженню цієї загрози. Ми наразі маємо це все локалізувати, а після того ліквідувати.
– Люди [жителі будинків неподалік від нафтобази – прим. авт.], з якими спілкувалися вимагають прибрати цю нафтобазу Хто це рішення може прийняти? Чи буде цих розглядатися? Бо вони відчувають загрозу яка залишається зараз.
– Все буде залежить від кримінальних проваджень щодо того, чи законно вона там перебуває. Далі інше – це приватна чи орендована власність, після того там будуть зроблені висновки.
– Це міська влада має вже вирішувати?
– Якщо це державна власність – це одне питання, якщо це приватна власність – це інше. Якщо воно там знаходиться з усіма дозвільними документами, це вже третє. Якщо там дозвільних документів не було, але вони не відповідали наприклад кількості цих резервуарів, то це вже четверте питання. Потрібно дочекатися висновків правоохоронних органів.
Звільнення голови апарату Харківської ОВА Вікторії Білявцевої через підозру в причетності до розтрат під час закупівлі гумдопомоги на 15 млн грн
– Основне питання стосується повідомлення НАБУ з приводу підозри Вікторії Білявцевій – керівниця апарату обладміністрації. Як ви пояснюєте для себе суть підозри – це якесь непорозуміння, за яке формально зачепилося НАБУ, або там є умисел, можливо ви вникали в це. І коли фактично була поставлена ця гуманітарна допомога? І чому так вийшло, що керівниця апарату облдержадміністрації підписувала документи? Здається, на перший погляд це не її повноваження.
– Поясню для того, щоб було зрозуміло. Перше, акцент на те, що продукція за цим цивільно-правовим договором була поставлена повністю в повному об’ємі в термін, який передбачений цим договором. Це було зроблено все у 2022-му році і ця продукція після того надійшла до населення. Тепер друге питання, що ми з правоохоронним органами співпрацюємо десь з, боюсь помилитися у термінах, але весь 2022-й рік ми надавали всю необхідну документацію.
Була кількість вилучень, були обшуки, були інші слідчі дії – допити і всі інші. Тобто все необхідно ми надавали тому що ми перші зацікавлені для того, щоби встановити істину по цій справі. Третій акцент – якщо хтось по цьому договору, по якому все було фактично поставлено, намагався десь щось там вкрасти чи зловживати якимось своїм службовим становищем, то він має понести за це персонально відповідальність.
Наша відповідальність як державного механізму те, що дійсно я ж кажу договір було виконано повністю в повному обсязі, фактично збитків державі завдано не було. Далі вже нехай правоохоронці встановлять дійсно об’єктивно істину в чому там була суть цієї справи.
Тепер чому вона саме відповідала, бо ми пригадуємо лютий і березень 2022-го року і за відповідною постановою Кабінету Міністрів, в рамках якої проводилися ці закупки, ми мали визначити відповідальну особу від адміністрації, хто буде займатися цим напрямком. Було вирішено покласти ці обов’язки на саме керівника апарату. Два тижні тому вона написала заяву на звільнення і на відпустку. Спочатку на відпустку і одразу на звільнення.
– Таким чином визнаючи щось, чи якось вам пояснювала? Ви спілкувалися вже мабуть?
– Ми продовжуємо формувати команду на місцях, за яку ми можемо нести відповідальність. Ця робота у нас проводиться системно і це фактично наслідки такої нашої роботи.
– Чи відомо, хто буде після Вікторії Білявцевої? Чи ви вже визначилися з кандидатом голови апарату?
– В процесі.
– Тобто триває спецперевірка?
– Ще не розпочата, але я думаю що матеріали вже направлено на спецперевірку.
Екологія та розмінування у Харківській області
– Харківщина страждає не тільки від раптових причин, які от відбуваються тут і зараз. Забруднюється, звичайно, те чим обстрілює власне країна-агресорка українську землю і відомо, що регіон залишається на першому місці по замінуванню. Яка зараз ситуація з розмінуванням? Як вдається розміновувати тут територію де це можливо?
– З приводу екології, спочатку декілька слів скажу про те, що в нас у 2022-му році проходило виїзне засідання комітету Верховної Ради з питань екології. І вони вже тоді презентували, що це на мільярди доларів лише збитки по Харківській області. Якщо брати по всій державі, то це трильйони.
По замінуванню, дійсно ситуація досить важка. Ми і далі продовжуємо працювати виключно над нашою критичною інфраструктурою. Гуманітарне розмінування так само зараз Кабмін, і профільне Міністерство економіки розробляє певні механізми в тому числі компенсаторні для, наприклад, аграрів. Якщо вони укладають самостійно договори із операторами щодо розмінування і платять за це кошти, то після того держава це, відповідно, компенсує цим підприємством. Такі програми є, такі програми діють.
Далі ми маємо розвивати напрямок розмінування. Зараз уряд так само ініціював процес спрощення отримання ліцензій у компаній, які заходять в тому числі на український ринок з питань розмінування. Лише зазначу декілька цифр – у нас наразі працює більше 300 людей піротехніків. Щоденно, фактично цілодобово над розмінуванням, які проводять в двох напрямках – це оперативний та гуманітарний. Якщо це оперативний, він проходить по викликах. Тобто або якщо сталося, або людина там віднайшла якийсь небезпечний предмет і на це є оперативне реагування. І відповідно гуманітарне, яке планове розмалювання – це лінія електропередач, автошляхи, дороги, лісосмуги тощо.
– А в числах можете назвати, яка частина Харківської області розмінована?
– Давайте так, землі сільського господарського призначення – 1,2 млн га – 500 000 га у нас заміновано потенційно вважається. Значить розміновувати ми зараз можемо приблизно 300 000 га, 200 000 га не можемо розміновувати з питань безпеки. Тобто це або прикордоння – туди навіть не можемо під’їхати. Частину земель аграрії.. Є певний алгоритм дій, коли ми можемо зняти статус замінування землі.
Якщо поле обробляється три рази вже три сезони, так умовно кажучи не три роки а три сезони. Тобто, наприклад, навесні восени і ще навесні – ми можемо вже зняти статус замінування цього поля. Нам потрібно лише обробити до нього підходи, лісосмуги, які там оточують тощо. І над цим алгоритмами ми так само працюємо вже. І є такі поля, які вже обробляються, однак офіційно вони мають статус замінованих. Тому тут потрібно комплексно працювати для того, щоб дійсно створити таке гуманітарне розмінування.
Оскільки ми порахували знаєте тими силами, які у нас наразі є по області ми будемо розмінувати не менше 30 років це все. Однак, я думаю, що це буде значно швидше, бо, наприклад, по сільськогосподарській полям, які знаходяться у Золочівській громаді не можемо на частину вийти, тому що там постійні обстріли. Ми тільки туди підійшли, або аграрії самостійно починають обробляти – прильот один-другий-третій. Потрібно починати все фактично спочатку.
Відбудова та стан доріг в регіоні
– До останніх ваших слів щодо постійних обстрілів саме таких районів – ми всі розуміємо доцільність відбудови, але от виникають питання щодо того, коли відбудовуються школи в прифронтових районах, коли офлайн навчання неможливе. Яким чином формується якраз цей список об’єктів на відбудову? Чи можна з ним якось ознайомитися?
– Напевно ви мали якийсь конкретний приклад?
– Слатине [декілька журналістів відповідаючи на питання начальника Харківської ОВА назвали цей населений пункт маючи на увазі реконструкцію ліце за 10 км державного кордону з РФ – прим.авт.].
– Цей об’єкт не реалізовується. Наразі кошти на нього не спрямовані, не виділені. І давайте розділимо чітко – відповідальність державних інституцій за той чи інший напрямок. Є те, що відбудовує адміністрація. Те, що лобіює відверто адміністрація через наші органи територіальної громади. І далі це просуваємо через відповідні комісії Мінінфраструктури погоджується. Отримуємо кошти і далі йдемо. По такому напрямку у нас відбудова відбувається у Дергачівській громаді, ми про це комунікували, там велика кількість двоповерхових житлових будинків. Це Старий Салтів – там п’ятиповерхівки, є двоповерхівки. По Старому Салтову ми там відбудовуємо біля 15 об’єктів плюс лікарня, плюс ЦНАП, плюс школа, де буде навчатися близько тисячі дітей.
Тобто у нас є комплексний підхід, для того і ми можемо цей проект реалізовувати. Ось тільки два дні тому пройшла комісія, проголосували про перехідні кошти. Оскільки це перехідні об’єкти, які ми розпочали наприкінці минулого року і будемо,ь я дуже сподіваюся, завершувати в поточному році. Тут логіка є.
Чи є логіка школи в Слатине? Ну в нас питання по деяким населеним пунктам, щоб просто електроенергію провести туди. Не те, що там відбудовувати школи і все інше. Тому ми дійсно комунікуємо з профільними міністерствами і з агенцією відновлення, у чиїй відповідальності там знаходиться цей об’єк. Щоби араще б вони спрямували ці кошти на дорогу Київ-Харків М03, по якій вже проїхати просто неможливо. І ми про це неодноразово розмовляли з паном Мустафою Найємом і я акцентував на цьому увагу. В тому числі з профільним Міністерством інфраструктури з паном Кубраковом, що в нас просто – це стратегічний логістичний маршрут, по якому йде евакуація поранених, цивільного населення, це військовий логістичний маршрут. Люди там стоять цілодобово по 30 автомобілів з пробитими шинами.
Пріоритет – на відбудову житлової інфраструктури, так. Тут має бути комплексний підхід, житлова інфраструктура – це приблизно 90% всіх коштів, які спрямовуються на нас, на адміністрацію на відбудову – це Ізюм та інші напрямки. Тут же в нас є лікарні як пріоритет. Однак якщо на 15 житлових будинків одна районна лікарня, або частина, якщо вона повністю не зруйнована.
Поряд із цим, наприклад, якщо брати Ізюмську районну лікарню, ми працюємо із Фундацією Олени Зеленської, проводимо перемовини з різними міжнародними партнерами для того, щоб розпочати будівництво. І воно вже фактично почалося, а проєкт цієї лікарні – 1,2 млрд грн, тобто звичайно що він буде реалізовуватися поступово, поетапно і не за один рік.
– Щодо капітальних ремонтів які були заплановані до 2022-го року. Взагалі вони є в плані? Наприклад, капітальні ремонти якщо беремо той же Ізюм, житлові будинки, які потребують капітального ремонту, які не постраждали від російських обстрілів і це аварійне житло, в якому продовжують жити люди.
– Це відповідальність органів місцевої влади поточні ремонтні роботи, теплотраси, комунікації все інше. Ми ж використовуємо кошти з Фонду відновлення, тобто об’єктів які постраждали внаслідок російської агресії. Це цільові кошти саме на відновлення через війну.
– Тут абсолютно не новина і всі це бачать що якість дорог по всій області не тільки київська траса, чесно, жахливі, я давно таких не бачив. А скажіть будь ласка от головні напрямки київська траса, дорога на Дніпро. Ви говорили, що зверталися офіційно листом до керівництва служби відновлення до Мустафи Найєма і до Кабміну. Коли можна очікувати відповідь? І в цілому, як ви розраховуєте, чи почнеться ремонт на цих головних напрямках, які зараз перебувають в жахливому стані весною 2024-го року?
– Давайте розділимо місцеві дороги і дороги державного значення. Місцеві дороги – за це відповідає наша структура, однак вона фінансується з держави – це дорфонд, який на цей рік не профінансований повністю. Відповідно, держбюджет не передбачив кошти на ці видатки. Ми фінансували в тому числі поточне утримання доріг. Це те, що ми називаємо сіль, пісок і все інше. І з обласного бюджету для того, щоб якось втримати цю ситуацію по місцевим саме дорогам. По дорогам державного значення, тут знову ж таки відповідальність агенції з відновлення Міністерства інфраструктури. І це дороги державного значення і мають фінансуватися звідти: і ремонтуватися, і утримання в тому числі.
Утримання проїзної частини забезпечено по цим дорогам. Щодо капремонту, або щодо поточного, навіть ямкового ремонту велике питання, про що ми в принципі знаємо. Відповідь одна – ми це питання вирішуємо, будемо підіймати на рівень Кабінету Міністрів, на рівень парламенту, можливо вносити зміни до держбюджету щодо отримання коштів на ці напрямки виконання робіт.
Чи можна очікувати на весну [ремонт доріг весною 2024-го року – прим.авт.]?
– На весну, думаю, що можна очікувати, іншого там варіанту просто не буде. Бо там вже фізично проїхати не зможемо. Тому, думаю, що якісь заходи будемо там однозначно вживати.
Мобілізація
– Які темпи мобілізації у Харкові і порівняно з районами, чи виконуються вони? Як би ви оцінили процес мобілізації?
– З приводу цифр говорити про це не можемо, ця інформація є закритою. З приводу мобілізації зазначу декілька тез. Перше – вона має проходити у нас на території області виключно із дотримання вимог чинного законодавства. Про це ми наголошуємо щотижня на Раді оборони, де ми заслуховуємо в тому числі керівника обласного ТЦК, заслуховуємо органи Національної поліції, податкової, які задіяні в цьому процесі.
Друге питання з приводу темпів, заслуховуємо райони – деякі райони спрацьовують краще, деякі гірше, але як висновки можемо зробити: все залежить від людей, від їх управлінських рішень на місцях. Де змінили керівника, який був скажімо так, не досить активним, з цього напрямку, мобілізація пішла краще. Так і рухаємося. Зараз я скажу так, що за темпами мобілізації Харківська область далеко не на останньому місці.
– І ви раніше на Раді борони приймали рішення щодо перевірок закладів [ймовірно мова йде про нічні клуби – прим.авт.]. От це дає щось? І можливо ви можете сказати як це відбувається і чи далі продовжуватиметься?
– Це комплекс заходів. Ми ж не робимо мобілізацію ставку через перевірку закладів, що всі люди лише знаходиться в цих закладах тощо. Це в тому числі аспект, над яким ми маємо працювати. Для того, щоби в тому числі уникнути зловживань, які, можлииво, були на місцях і якихось місцевих домовленостей. Тому ми маємо оперативно… Якщо у нас є певна інформація, її сприйняти, проаналізувати і відреагувати. Так само ми чітко розуміємо: є підприємства, які фактично саботують цей процес, не допускають до перевірок.
Є певні нюанси, як вони там реагують на ті чи інші запити від ТЦК. Ми ж маємо там рухатися у чіткому дотримання вимог чинного законодавства. Якщо є у когось певні права, то у когось є певні обов’язки в тому числі.
– Чи ви як керівник обласної військової адміністрації в цілому задоволені темпами мобілізації на Харківщині?
– Не можу бути задоволений, тому що ми знаємо фактичні показники. Звичайно, що є над працювати.
Повітряні тривоги
– Питання щодо диференціації тривоги – знаємо, що розроблялося це питання. Місто окремо якусь програму намагається за кошти донорів організувати. Область – окремо. Наскільки це взагалі реально втілити у Харківській області? Бо іноді ракета прилітає трошки раніше, ніж тривога вмикається навіть. Чи буде тут якесь покращення?
– З приводу тривог: для того, щоби зрозуміли, ми всі працюємо у єдиній системі. Не може бути місто окремо, область окремо, держава окремо. Вся тривога вмикається з міста Києва єдиним центром. Тобто скажемо так, всі ви можете спостерігати на телеекранах, коли там червоним одна область потім друга-третя-четверта-п’ята. Працювати поза цією системою можливо, але у бік збільшення кількості тривог.
Тобто якщо ми бачимо наприклад певну загрозу і так воно дійсно відбувається по Бєлгородській області, є певні передумови пуску ракети С-300. У нас вже іде процес увімкнення тривоги в ручному режимі. Тому зменшити це все, коли з Києва вмикається по всій державі тривога, це неможливо зробити.
Тут питання в іншому – ми ставили питання в тому числі ставив завдання президент перед Генштабом – розробити систему диференціації тривог по всій державі. І звичайно, що особливе місце тут займають прифронтові, тобто території Харківська, Дніпропетровська Донецька, Запорізька області. Тому що це напряму впливає на роботу бізнесу в тому числі.
Просто наведу приклад – ми проводили перемовини із компанією McDonald’s з приводу їх відкриття. Вони кажуть: у нас є чіткі алгоритми дії. Поясню просто на конкретному прикладі, чому вони не можуть відновити свою роботу. Тому що та кількість тривог, які є, вони мають офіційно на них реагувати. Зупиняти кухню повністю, зупиняти роботу, персонал виводити й все інше. І після того, коли буде відбій, вони повертають, знову розігрівають кухню. Після того через пів години знову тривога. І вони порахували, що їм не те, що невигідно, а неможливо працювати оці 8 годин чи навіть якщо брати 12 годин часу. Вони з них будуть працювати максимум дві години.
– Тобто не чекати нам McDonald’s найближчим часом?
– Давайте думати про перспективу.
– Ще раз диференціацію, чи правильно розуміємо, що на даний момент цього алгоритму, тобто збільшення-зменшення вирахованого немає?
– Ще немає, Генштаб над цим працює.
Циркуни, урядова програма «Відбудувати краще ніж було», укриття та навчання офлайн
– Тут згадували голову агенції з відновлення Мустафу Найєма, який опікується відновленням Циркунів. Ми знаємо, що там відбувається відновлення за урядово програмою «Відбудувати краще ніж було». І власне мав розмову з ними та питав, чому досі не відновлюють цей населений пункт. Він каже, що там постійні обстріли. Чи може ця програма переміститися в інше місто чи населений пункт Харківщини?
– Давайте почнемо з того, що населення пункт Циркуни було визначено постановою Кабінету Міністрів. Вона наразі не змінена і вона стосується лише населеного пункту Циркуни. Поряд із цим ми продовжуємо відбудову так як воно мало відбуватися у Циркунах, наприклад, у Старому Салтові, Дергачах та інших населених пунктах. Ми ці проєкти та програми реалізовуємо.
Якщо брати Циркуни, там мали відбудовуватися по цій програмі чотири об’єкти – це сільрада, ліцей, ЦНАП і амбулаторія, якої не було до війни, але її мали там збудувати. Проєкти є на ці будівлі. За моєю інформацією, там не те, що роботи не розпочаті, а й немає навіть підготовчих робіт щодо цього напрямку.
– Що з укриттями у Харківській області?
У нас завдання з приводу укриттів: по-перше збудувати, відремонтувати, відкрити, привести до належного стану – це фонд захисних споруд, який ми взагалі маємо по Харківській області. Ми маємо його розподіляти на укриття для цивільного населення. Якщо брати по місту Харкову, то тут знову ж таки різні – це протирадіаційні укриття, найпростіший укриття – підвальні приміщення. Органи місцевої влади не лише у Харкові, а і у будь-якому населеному пункті цей фонд захисних споруд має привести до належного стану. І щодо вимог щодо їх відкритості, наявності там всього необхідного.
Друге – це більш глобальне питання та завдання – безпечне освітнє середовище, яке так само може використовуватися для цивільного населення. В нас реалізовується фактично пілотних два проекти: це навчальний заклад у Люботині та Коротичі. У Коротичі, наприклад, таке розташування навчального закладу, що в цьому населеному пункті немає в принципі укриття. Там є поруч сільрада, якісь адміністративні будівлі і це укриття буде слугувати стратегічним укриттям для цивільного населення. Це захисна споруда найвищого класу захисту, повністю підземне з відповідними бетонними перекриттями на 500 дітей фактично розраховано, щоб там проводити навчання саме в цьому укритті. Їх у нас будується два. Запроєктовано на наступний рік – 18.
Акцент у нас два райони – Лозівський та Красноградський. Наразі по максимуму зробити для того, щоби з вересня приступити до офлайн навчання або до змішаної форми. І ми це плануємо робити. Далі будемо рухатися по мірі розбудови цих захисних споруд, укриттів вже ближче до Харкова. Ну і далі вже по безпековій ситуації. Однак укриття – це для нас пріоритет, над яким ми маємо фактично працювати наразі. Ось ми зустрічалися проводили три зустрічі із усіма громадами та районами.
І громади кажуть: дивіться ми ж робимо проєкти, ми ж чекаємо фінансування. Дійсно ми заводимо всі укриття по навчальним закладам в систему Dream. Після того це бачить Міністерство освіти та науки і розподіляє субвенцію на цей рік на укриття саме на школи на ту чи іншу область.
– Тобто чисел і скільки укриттів буде відкрито цього року немає?
Якщо про кількість в принципі захисних споруд, які у нас є, їх більше чотирьох тисяч. Якщо брати по закладам освіти, ми маємо відремонтувати 120, це саме протирадіаційних укриттів. У нас є плани на цей рік, і нових збудувати так само є плани. Навіть не хочу називати числа на які ми розраховуємо для того, щоб забезпечити безпечнє освітнє середовище лише по Лозівському району. Тому що там ми плануємо реалізувати за донорські кошти проєкт Фабрика
кухні як у Бучі було представлено. І відповідно поєднати це відкриття шкіл із безпечним харчуванням, і з безпечним освітнім середовищем.
– Чи правильно розуміємо, що наразі головне питання – це гроші? Два повноцінних укриття будуються біля шкіл в області і два в місті. Цього замало такої кількості дітей, як є.
– Абсолютно правильно. Тут же ми говоримо про те, що і ми приймали рішення щодо лише навчання у захисних спорудах враховуючи С-300, враховуючи близькість до державного кордону. Чому ми обрали Красноградський та Лозівський райони? Тому що вони знаходяться максимально віддалено від держкордону і це певною мірою гарантує, що туди не буде долітати С-300.
Значить і тут ми можемо розраховувати не лише на захисні споруди, а й на найпростіші укриття. І звичайно ми там будемо застосовувати ось таку комбіновану форму навчання – і в захисних спорудах, і в найпростіших укриттях. Навіть розраховуємо на те, що ми будемо навчатись в дві зміни. Там 13 000 дітей – щоб відремонтувати одразу не 86 навчальних закладів, а 43.
Комунікація, співпраця з бізнесом та податки
– Трохи філософське питання. Це стосується комунікації і це, можливо, більше до харківського міського голови Ігоря Терехова. Коли от дивишся телемарафон, часто звучать такі тези, як «Харків незламний», «Харків стоїть» і так далі. Питання небезпеки життя в Харкові трошки губиться на загальному такому фоні. Ми бачимо наслідки «прильотів», коли гинуть люди. Можливо, ви можете якось звернутися, щоб про Харків як місто, і що небезпечно жити в ньому залишається і і далі. І це важливо комунікувати.
– Ви тут абсолютно маєте рацію. Маємо комунікувати перш за все за те, що люди мають адекватно реагувати на сигнали повітряної тривоги і не забувати про це, бо на жаль наші люди звикли до цього і не лише у місті Харкові. Трагічні випадки і у місті Києві, де ми всі там бачили багатоповерхівки, і по Одесі, і по іншим містам.
– Яка ситуація в тих районах, де можливе ведення хоч якогось бізнесу? Як підтримуєте ви бізнес, бо дуже багато нарікань. Чесно кажучи, дійсно багато інтерв’ю було з представниками середнього-малого бізнесу, які казали, що ми хочемо і нас начебто звуть і в місто, і в регіон на Харківщину, але не скасовують ті податки, які залежать власне від місцевої влади. Як бути з цим?
– Рівень держави та адміністрації – донести по-перше до уряду ту об’єктивну картину, яка відбувається тут. По-друге – пролобіювати ті стимули для бізнесу, які мають бути прийняті на державному рівні, на рівні уряду для підтримки бізнесу, а далі вже розробити механізми стимулів.
Так само тут на місцях, де залежить рівень від місцевої влади. По-перше, міністерство економіки працює тут, міністерка економіки була тут неодноразово. У місті Харкові ми особисто з нею це проговорювали і знаємо проблемні питання і по кредитах 5-7-9%, і по компенсації, і де фактично люди можуть отримати кредити під 1%. Це умови в тому числі для Харківщини. Проте є проблеми із банками і заставними майном, тому що вони вважають десь ризикові, десь ні. І ми ці питання для бізнесу вирішуємо.
Бізнес Харківщини отримав від держави близько 10 мільярдів гривень підтримки, кредитів, фінансування тощо. Питання є по великому бізнесу, тому що великий бізнес, наприклад, одна із компаній, яка входять в п’ятірку платників податків України, сказала що ми тимчасово переїжджаємо, бо безпекова ситуація не дозволяє нам перебувати тут.
Ми визначили і сказали у спілкуванні із нашим бізнесом, щоб бізнесу почуватись тут більш впевнено, потрібно три речі: перше – це безпековість, хоча б відносна; друга – це страхування ризиків на випадок пошкодження майна внаслідок фактично бойових дій і це стимулюючі якісь фінансові історії, тобто кредити, дешеві кредити тощо.
І тоді бізнес реагує самостійно і починає відновлюватись, працювати. Сьогодні коли ми зустрічалися з нашими територіальними громадами, ми проговорювали питання бізнесу і питання звільнення від оподаткування саме місцевими податками. Це податок на нерухомість і відповідно податок на землю, це виключні повноваження органів місцевого самоврядування, в яких створені відповідні комісії і є приклади по місту Куп’янську та Золочевській громаді, по іншим ОТГ. Там є перелік чітко встановлений документів, які має бізнес подати зібрати – це акти від ДСНС, що там були обстріли, території замінована-не заміновано, акт це інформація від Національної поліції щодо фіксації прильотів, порушених кримінальних проваджень.
Тобто є чіткий алгоритм дій, далі після того той чи інший бізнес,підприємство чи організації йде із зверненням до органу місцевого самоврядування або щодо зменшення податкового навантаження, або щодо звільнення повністю від податкового навантаження. І позитивні рішення в цьому є.
Сьогодні я знаю, що будуть розглядатись такі питання з аграріями, наприклад Дергачівської громади – Козача Лопань тощо. Тм фактично неможливо обробляти поля, алюдям нараховують податками сотні тисяч грн. І це питання у компетенції органів місцевої влади.
Тепер інше питання щодо дискусії про включення чи не включення Харківської області до зони активних бойових дій. Є два фактори, просто назву їх: перший – ми ж не приймаємо це рішення одноосібно. Якщо адміністрації захотілося ми відповідно там подали що Харківська область – зона активних відповідно бойових дій. У нас є внутрішні документи, які регламентують нашу можливість звертатися з цим. Є відповідні листи, накази від Генштабу, який визначає який населений пункт є зоною активних бойових дій. Це їх фактично функціонал.
І на підставі цього ми можемо звернутися вже до профільного міністерства для включення в реєстр зони активних бойових дій і як наслідок, щоби було звільнення від оподаткування. Наразі такої можливості навіть юридично податись у нас немає, тому що рішення Генштабу щодо області є відносно кількох населених пунктів.
Поряд із цим повертаємось назад – у органів місцевого самоврядування є самостійна можливість розглядати ці всі питання. Давайте ж про справедливість так само поговоримо – ті підприємці які працюють, наприклад, в тому самому Красноградському районі чи Ллозівському районі, чи навіть в Харківському районі. Працюють нормально, не мають ушкоджень.
Давайте ми звільнимо всіх від оподаткування. Ми порахували, а це 6,2 млрд грн за рік по області: 4,2 млрд приблизно це місто Харків, інше – це територіальні громади. Область просто ляже, ми ж не вижимо тоді. Тому питання справедливості має так само місце, тобто хто може платити – той має платити. Хто не може платити, є чіткий алгоритм звернення до органів місцевого самоврядування. Комунікації і перемовини для того, щоб знизити ставку. Звичайно і такі рішення і по Харкову є, і по Куп’янську є, і по-іншому територіальним громадам.
– Відомо що від прильотів страждають дуже багато пам’яток архітектури і в області, і в місті. Ситуація з ними важка, бо вони підпорядковуються часто одночасно і обласній адміністрації і місту, оскільки знаходяться тут. А як ведеться робота з їхнього збереження? Чи можлива міжвідомча робота між обласною та міською владою, архітектурами?
– З міською владою налагоджена повна комунікація. Розглядаємо вчасно питання і зносів-не зносів, демонтажу, консервування і все інше. Всі дозволи, які ми маємо надати, ми оперативно розглядаємо. Тут питання в іншому стається той чи інший прильот – ураження об’єкту. Давайте розглянемо на прикладі Сковородинівки, музею Сковороди. Він уже скільки там стоїть незаконсервований.
Об’єктивні фактори, коли оголошували три рази тендер. Ніхто не хоче заявлятися. Одна компанія і та не мала необхідних ліцензій та дозволів на виконання цього виду робіт, елементарної консервації цього об’єкту. Ми ж не можемо укласти прямий договір, це буде порушенням законодавства.
Зараз завершився бюджетний рік, розпочався новий. Наразі буде на сесії звіт департаменту фінансів для того, щоб ми могли використовувати в тому числі залишкові кошти з минулого року. Такий є там організаційний процес. Будемо знову виходити із відповідною тендерною пропозицію на захисну споруду, або на консервацію цього об’єкту.
Паралельно з цим у нас розробляється проєктно-кошторисна документація на вже відновлення цього проєкту, яке відповідно подаємо до Міністерства культури для отримання субвенції на цей напрямок і так ми фактично працюємо по кожному із об’єктів.