6 вересня 2022 року Збройні сили України почали контрнаступ на окуповані території на сході, південному сході та півночі від Харкова. Станом на 13 вересня минулого року, як зазначило Міноборони, українські військові звільнили понад 300 населених пунктів Харківської області. До річниці деокупації журналісти Ґвара Медіа склали хронологію звільнення регіону.
У вечірньому відеозверненні 7 вересня 2022 року Президент України Володимир Зеленський зазначив: «Цього тижня маємо хороші новини з Харківщини. І, думаю, кожен громадянин відчуває гордість за наших воїнів. Зараз ще не час називати ті чи інші населені пункти, у які повертається український прапор». Того ж дня українські військові з бригади спецпризначення ім. Івана Богуна опублікували відео, на якому знімають з флагштока прапор окупантів у селі Нова Гусарівка під Балаклією.
8 вересня Генштаб ЗСУ підтвердив інформацію про звільнення понад 20 населених пунктів в результаті успішних дій Збройних сил України на Харківщині.
«В рамках проведення оборонної операції на Харківському напрямку з метою відновлення втрачених територій з початку тижня ЗСУ у взаємодії з підрозділами Національної гвардії, іншими силовими структурами, ведуть активні дії на визначених напрямках», — повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Олексій Громов.
Того ж дня Збройні сили України підняли український прапор на головній площі Балаклії Ізюмського району. Пізніше Володимир Зеленський підтвердив звільнення населеного пункту.
«Прапор України у вільному українському місті під вільним українським небом», — написав він.
9 вересня ЗСУ взяли під контроль понад 30 населених пунктів Харківщини, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Серед звільнених пунктів після пів року окупації Балаклія, Волохів Яр, Гракове, Артемівка, Василенкове, Шевченкове, Байрак, Щурівка, Вільхуватка. У деокупованих селах почала відновлювати роботу українська поліція, а ДБР — перевіряти інформацію про колаборантів.
Вранці 10 вересня 92 бригада ЗСУ опублікувала фото з українським стягом з Куп’янська, який був в окупації з 27 лютого. Командувач Сухопутними військами ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що звільнення частини міста триває. Також стало відомо про деокупацію Ізюма, який був в окупації з квітня.
Ввечері 10 вересня Зеленський повідомив про те, що від російських окупантів звільнено близько 2 тисяч кв. км України.
Вранці 11 вересня Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що від початку вересня ЗСУ повернули понад 3 тис. кв. км під контроль України. І пішли не лише на схід і південь, а й на північ Харківщини. Українські прапори у Савинцях, Козачій Лопані, Липцях. Журналісти Ґвара Медіа показали, як Козача Лопань оговтується від російської окупації.
Президент Володимир Зеленський подякував військовим, які тримають оборону та звільняють Україну від російських загарбників. Зокрема, президент відзначив 92-у окрему механізовану бригаду імені кошового отамана Івана Сірка.
«Крок за кроком на Харківщині, Херсонщині, Донбасі зброєю, лопатою, руками, зубами ви вигризаєте кожен метр, кожен рубіж, кожне наше місто та село», — сказав Зеленський.
Станом на 13 вересня Україна повернула під контроль понад 4 тис. кв. км території, яку захопили окупанти під час вторгнення, повідомив президент України.
Заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко на брифінгу 13 вересня повідомив, що Харківщина стала одним з найбільш зруйнованих регіонів під час війни. Були знищені 10 890 об’єктів, з яких 7 817 — це житло мирних громадян.
Після відступу російські війська обстрілювали Куп’янськ та прикордонні села, також продовжувалися ракетні обстріли Харківщини.
14 вересня американський Інститут вивчення війни повідомив, що Кремль вперше від початку вторгнення в Україну фактично визнав свою поразку у Харківській області.
«Кремлівські чиновники та пропагандисти державних ЗМІ широко обговорюють причини поразки Росії в Харківській області, що є помітною зміною порівняно з їхньою колишньою схемою висвітлення перебільшених чи сфабрикованих успіхів Росії з обмеженими подробицями», — йдеться у повідомленні.
Під час візиту Президента України 14 вересня голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов розповів, що у Харківській області деокуповано 16 громад, частково звільнено — сім громад. Під окупацією лишається близько 6% території, до контрнаступу було окуповано 32% регіону.
15 вересня президент України Володимир Зеленський повідомив, що у деокупованому Ізюмі на Харківщині знайшли масове поховання людей, з якого протягом наступних місяців ексгумували близько 450 тіл.
Президент України Володимир Зеленський 16 вересня повідомив, що майже вся Харківська область деокупована. Українські військові у ході контрнаступу звільнили 421 населений пункт.
Російські військові скоїли на окупованих територіях Харківщини воєнні злочини, що протягом року фіксувала команда Ґвара Медіа.
Читайте також:
- «Окупація у дітей асоціюється з підвалами»: керівниця танцювального колективу про окупований Ізюм
- Замість вручну намальованих квітів — написи російських солдатів: історія одного дому в Довгенькому
- Про що мовчать катівні Стрілечої. Історія Володимира з Липців
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!