«Якщо рай на землі є, то він в Україні»: як відновлюється деокупований Ізюм

Віка Маньковська - 25 Травня 2023 | 19:33

Ізюм на Харківщині перебував під окупацією шість місяців. У вересні 2022 року, коли Збройні Сили України звільнили місто, тут знайшли масові поховання місцевих жителів і чисельні катівні, які облаштували окупанти. За даними Ради Нацбезпеки, за час вторгнення Росії в Україну Ізюм зазнав найбільше авіаударів — 476.

На в’їзді в місто купи згорілої російської техніки та автомобілів цивільних. У лісосмузі біля дороги видно пісок і хрести — у вересні тут ексгумували 447 тіл, серед яких 215 жінок, 194 чоловіки, п’ятеро дітей, а також 22 військовослужбовці. 

Ізюм розташований між Харковом і Донецьком, тому вулицями часто зустрічаєш військових, які п’ють каву в місцевих закладах перед дорогою на лінію фронту. У «Кулиничах» на стіні висять листи паперу з подяками й побажаннями від військових з різних куточків України: Дніпра, Одеси, Чернігова, Харкова, Луцька — іноді трапляються вітання навіть зі Швеції.

Привітання і побажання від українських та іноземних військових на стіні закладу «Кулиничі» в Ізюмі / Фото: Вікторія Маньковська, Ґвара Медіа

Малий бізнес

На вході до місцевого магазину одягу біля Залізничного ринку розташована вивіска «Завітайте!». Серед полиць і вішаків нас зустрічає літня жінка, яка працює тут продавчинею з грудня, коли крамниця відновила роботу. Вона радо зустрічає покупців, але після запитання про часи окупації знічується, згодом починає говорити. 

— У ніч з другого на третє березня, коли почалися…

У куточках очей щойно усміхненої жінки збираються сльози. Вона опускає погляд, переводить подих. У крамниці тихо.

— Коли почалися обстріли, ми побігли у підвал — і там сиділи увесь час. Хліба у нас не було — смажили коржики на вогнищі у дворі. У всіх були якісь запаси: крупа, овочі, консерви — цим і харчувалися. Ринки й магазини не працювали, тож ми винесли мангали у двір і виходили готувати їжу, коли обстріли припинялися. Росіяни, коли окупували місто, відновили роботу хлібозаводу. Тоді хоч хліб почали завозити й роздавати. 

Зруйнована будівля молодшої школи в Ізюмі / Фото: Вікторія Маньковська, Ґвара Медіа

Жінка декілька хвилин спілкується з нами, відповідає на запитання клієнтів, продає кофту чоловікові, який скаржиться на підвищення цін, а на виході кидає фразу: «Хай там що, але я точно зрозуміла одне: якщо рай на землі є, то він в Україні».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

Школа танців та майстерні

З регіонального центру професійної освіти виходять діти з батьками — у малечі щойно закінчилося заняття з танців. На другому поверсі будівлі Олеся спілкується з двома підлітками. Жінка викладає тут танці для дітей і дорослих. 

— Мені зателефонували з проєкту «Спільно. Точка зустрічі» в Ізюмі — і я вирішила повернутися до занять танцями, тому що Палац культури, в якому працювала раніше, не придатний до використання. Там жили окупанти. У Палаці немає вікон і опалення, все розбите. Раніше там знаходилась костюмерна для танцювальних колективів — одягу залишилось всього пара ящиків. Росіяни просто знищили Палац, а це пам’ятка культури 20 століття! Ми лише нещодавно відзначили 95 років, — розповідає Олеся.

Олеся, викладачка танців в Ізюмі Зруйнована будівля молодшої школи в Ізюмі / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Раніше Олеся викладала танці для дітей у Палаці культури «Залізничник» в Ізюмі. У 2022 році будівля була значно пошкоджена внаслідок російського вторгнення. Станом на 2019 рік в Палаці функціонували колективи хореографічного, естрадного та сучасного танців, студія стилю і краси та театр-студія.

Палац культури «Залізничник», який окупанти використовували як штаб / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

— 16 лютого ми провели перше заняття в Ізюмському регіональному центрі професійної освіти. Попередньо я обдзвонила дітей, написала їм у вайбері — прийшли й ті, хто залишався в окупації, й ті, хто повернувся після звільнення Ізюма. На першому занятті було 20-25 дітей. Зараз ми займаємось на регулярній основі — приходять новачки у віці від 4 до 18 років. Також я викладаю танці у дорослих, — каже Олеся.

Проєкт «Спільно. Точка зустрічі» спрямований на підтримку підлітків та їхніх родин, які через війну були змушені залишити свої домівки. Для дітей тут відкрили творчу майстерню, гуртки, проводять сесії з психологом і логопедом, також організовують майстер-класи й лекції. Наразі проєкт в Ізюмі має дві точки: на вулиці Княгині Ольги, 24, і проспекті Незалежності, 49.

Проєкт «Спільно. Точка зустрічі» спрямований на підтримку підлітків та їхніх родин, які через війну були змушені залишити свої домівки / Фото: Денис Глушко для Ґвара Медіа

— Представники ДСНС на початку весни організовували лекцію про мінну небезпеку. Якщо знаєте, в Ізюмі в лютому стався випадок — вісім дітей постраждали внаслідок вибуху міни «пелюстка». У нас на районі окупанти спеціально розсипали їх, потім підривали зі словами: «ЗСУ залишили тут міни, а ми вас від них рятуємо», — розповідає Олеся.

У вересні 2022 року в громаді було близько 13 000 мешканців. Зараз число коливається, люди продовжують повертатися: станом на початок травня проживають 22-23 тисячі жителів, серед них близько 2000 дітей.

Зруйнований російською ракетою в березні 2022 року багатоквартирний будинок в Ізюмі / Фото: Вікторія Маньковська для Ґвара Медіа

— Окупація у дітей асоціюється з підвалами. Їм це найбільше запам’яталося — іноді малеча згадує їх у розмовах після занять. Всі ми на початку повномасштабного вторгнення переховувалися у підвалах — а це темнота, страх, вибухи. 

До повномасштабного вторгнення в громаді було зареєстровано 51 тисячу людей, фактична кількість налічувала близько 35-36 тисяч. На момент деокупації це число скоротилося втричі, але в Ізюм продовжують повертатися люди — в групах Олесі теж з’являється більше учнів.

Іграшкова машина біля зруйнованого російською ракетою багатоквартирного будинку / Фото: Вікторія Маньковська для Ґвара Медіа

Ізюмський краєзнавчий музей

Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну постраждав Ізюмський краєзнавчий музей: вибиті вікна, пошкоджений дах, немає опалення. Будівля має сторічну історію. Її заснував український вчений, дослідник археологічних пам’яток Слобожанщини, Донеччини та Донщини Микола Вікентійович Сібільов.

Рами для картин в зачиненому для відвідувачів Ізюмському краєзнавчому музеї / Фото: Вікторія Маньковська для Ґвара Медіа

До 24 лютого музей містив етюди Сергія Васильківського, картини Митрофана Федорова, Василя Забашти, Івана Плиса тощо. Також тут зберігалося напрестольне Євангеліє в срібному з позолотою окладі 1707 року, видане гетьманом Іваном Мазепою — його під час окупації сховала від росіян працівниця музею. Нині Євангеліє знаходиться у сховищі під охороною. Наразі музей зачинений для відвідувачів, але працівники сподіваються, що скоро знову зможуть відчинити свої двері.

Колекція музею поповнилася «експонатами», які залишили окупанти: армійськими ложками, пакетами з написами «Своих не бросаем», пропагандистськими газетами.

Газети, які розповсюджували росіяни під час окупації Ізюма / Фото: Вікторія Маньковська для Ґвара Медіа

— В день деокупації я прокинулась рано. Пам’ятаю, вийшла тоді, як і завжди, з кавою у двір — і побачила танк з нашим прапором, — розповідає працівниця музею. — Не знала навіть, чим мені махати: чи руками, чи тією чашкою. Стільки щастя було, я й передати не можу.

Гора Крем’янець

На широких кам’яних брилах сидять хлопець і дівчина, поруч стоїть велосипед, на якому пара підійнялась на гору. Сходи, які ведуть до пам’ятника, розтрощені не обстрілами, а танком, на якому росіяни заїхали сюди заради розваги.

Унаслідок авіабомбардувань був пошкоджений меморіал «Атака», присвячений загиблим у Другій світовій війні. В отворі від прильоту майорить український прапор, а внизу на кам’яному п’єдесталі залишив графіті невідомий автор, робота якого схожа на витвори британського художника Бенксі. На горі стоять вісім половецьких кам’яних баб, яких до повномасштабного вторгнення було дев’ять — росіяни зруйнували одну.

Хлопець і дівчина зустрічають захід сонця на горі Крем’янець в Ізюмі / Фото: Вікторія Маньковська для Ґвара Медіа

Місто потроху оговтується після окупації. Відчиняються заклади харчування, які працювали до повномасштабного вторгнення, працює редакція місцевої газети «Обрії Ізюмщини», вулицями гуляють діти й підлітки.

За свідченнями місцевих, в Ізюмі було багато колаборантів, які виїхали незадовго до деокупації. Життя в місті триває попри руйнування, що принесла війна.

Читайте також «”Є необхідність стерти все з мапи міста, що пов’язано з тоталітаризмом та радянщиною”: віцемер Ізюма Володимир Мацокін».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.