Через повномасштабну війну Михайло Цибулька з Харкова переїхав до Івано-Франківської області. Там чоловік відкрив виробництво крем-меду завдяки гранту. Про це повідомили на Фейсбук-сторінці Проєкту USAID «Економічна підтримка України».

З 2019 року Михайло поступово нарощував кількість бджолосімей, планував розширення справи, проте війна все змінила.

«Мій дід Павло з 1948 року тримав пасіку на Харківщині, дитиною я завжди бігав за ним. Усі мої спогади – про перебування на пасіці. Чотири роки тому я вирішив сам розвивати пасіку. Коли почалася повномасштабна війна, ми з родиною виїхали до Івано-Франківська, бо у Харкові були сильні обстріли», – згадує чоловік.

Вартість меду за останній рік на українському ринку впала, через це родина шукала способи заробітку на бджолярстві. Вони вирішили виготовляти крем-мед. Проте для цього потрібні були кошти, щоб розширити пасіку, придбати необхідне обладнання для виготовлення продукту та отримати дозвіл на його продаж.

Підтримка бізнесу

Завдяки гранту від єРобота Михайло отримав гроші на розширення справи та змайстрував 60 вуликів, зараз їх в нього 100. Аби отримати кращий мед і допомогти бджолам його збирати, цьогоріч пасіка знову буде кочовою.

Також чоловік отримав грант від Міжнародної організації з міграції. За ці гроші Михайло закупив обладнання, яке дозволило розпочати виробництво крем-меду. Це столи, стелажі, меблі, дозатор, та сировина (фруктові сублімати). Але для продажу такого продукту потрібно мати дозволи та сертифікацію. Консультації в цьому родина отримала від USAID.

«Консультантка Проєкту USAID Ольга Лучка допомогла розібратися в основних етапах впровадження НАССР, розповіла, чому це важливо для нас, як малих виробників медової продукції, які це відкриває перспективи. Зараз ми подали заявку на отримання експлуатаційного дозволу від Держпродспоживслужби. Маючи такий документ, зможемо вже продавати наш крем-мед», – говорить Михайло.

Вже зараз на пасіці Цибульків розпочався активний період квітнуть дерева, трави, а бджоли збирають травнений мед з акацій.

Що таке єРобота?

Програма «єРобота» включає різноманітні грантові програми, спрямовані на підтримку підприємництва та створення робочих місць. Серед них — програми мікрогрантів для відкриття або розвитку бізнесу, гранти для переробних підприємств, садівництва, виноградарства та тепличного господарства.

Головною метою грантових програм є створення нових робочих місць. Отримувачі мікрогрантів зобов’язані створити 1-2 робочих місця залежно від суми гранту та працевлаштувати на них безробітних, яких рекомендує Держслужба зайнятості. У разі невиконання цієї умови протягом 6 місяців, отримувач гранту зобов’язаний повернути кошти.

За майже рік функціонування програми «єРобота», 4600 підприємців отримали гранти на загальну суму понад 3 мільярди гривень.

Читайте також

Як молодь з інвалідністю опановує фриланс-професії під час війни. У лютому 2023 року Career Hub ГО Центр «Розвиток КСВ» запустили освітній курс Career Hub Pro: фриланс для молоді з інвалідністю. Організаторам надійшло 273 заявки від учасників з різних областей: 90 людей розпочали навчання, а 44 з них успішно його завершили та отримали сертифікати за такими напрямками як копірайтинг, відеомонтаж, графічний дизайн.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.