Сафарі для громад

Львів. Блимаючий ліхтар коло часовні. Запах смаженої кави з круасанами. Натовп україномовних людей: хтось йде під ручку разом з близькою людиною, хтось не встигає на потяг до столиці, а комусь набридло ходити, тож він вирішив насолодитися вечором, посидівши на лавочці. Саме у Львові 2019 року народився проєкт, що змінює сьогоденне ставлення людства до екологічного стану України.

Громадська організація «Плато» складається не просто з компанії друзів з різних куточків України, які хочуть щось змінити, а вже з команди однодумців, які мають чіткий план на майбутнє та розуміння, для чого їхня праця. Як пояснюють самі члени команди, назва організації пішла від відомої алегорії про «Платонівську печеру», яка символізує духовне пробудження.

2019 року програма розвитку ООН в Україні запустила проєкт «Сафарі для громад», тест був у Києві, а вже 2020 року ГО «Плато» підхопила проєкт. «Сафарі» реалізували у Львові і Білій Церкві разом з партнерами з ПРООН, фондом захисту біорізноманіття України. 2021 року вже масштабувались у Києві і фактично на всю Україну, провівши онлайн-навчання для близько 300 учасників з усієї України, а також «сафарі-полювання» офлайн у трьох громадах України: Кропивницькому, Рівному, Полтаві та Мирнограді. Змагання відбувалося між 19 командами з п’яти міст. Перемогли й отримали фінансування на реалізацію своїх природоорієнтованних проектів дві команди з Рівного, по одній з Кропивницького та Мирнограда.

Координатор «Сафарі для громад» і виконавчий директор ГО «Плато» Микола Рябика розповідає:

«Заснувавши цю організацію ми поставили за основу кліматичне питання як мету нашої діяльності. У нас зараз є мета: адаптація міського простору до наслідків кліматичної зміни, тобто таких процесів як спека, підтоплення, зміна біорізноманіття, безпосередньо впровадження природоорієнтованих рішень (ПОР) як інструменту для адаптації міського простору. Ми прагнемо працювати у форматі партисипативної присутності. Насамперед ми намагаємося вести діалог з виконавчими структурами громади, наприклад, міста Львова, щоб спільно  знайти рішення в кліматичній політиці, а не просто говорити про те, що міська рада нічого не робить і все погано.

Важливо зауважити, що «Сафарі для Громад» – це проєкт, який може реалізувати будь-яка команда, чи це маленька мікроспільнота района або міста, чи якогось мікрорайона. Адже всі методичні матеріали у відкритому доступі та люди можуть скористатися ними. Ми б хотіли, щоб «Сафарі для Громад» маштабувався в різні куточки громад України, щоб люди самі організовували цей процес онлайн-навчання. Якщо говорити про дослідження міста, то було б добре, щоб люди самі долучалися до цього процесу і організовували такі «Сафарі», міські полювання для дослідження міського простору, для визначення потенційно приорітетних локацій, для втілення ПОР тощо. Тобто наша мета: спільно с партнерами, зокрема з ПРООН, максимально популяризувати природоорієнтовані рішення і таким чином масштабувати їх як дієвий і відносно бюджетний механізм для адаптації до наслідків кліматичної зміни».

ГО «Плато» використала дещо незвичну ідею для заохочення місцевих людей, переробивши звичний огляд проблемних точок міста на гру в стилі квесту. Спочатку невелика група оглядає обрану територію та шукає місця, що потребують переробки, а потім вже приймає рішення щодо змін. Початком «Сафарі» став саме Львів, у якому помітили понад 40 локацій, які не відповідають вимогам екологічних стандартів. Також була створена можливість організовувати такі зустрічі у своєму місті. Наприклад, обрізка дерев біля будинку залишає бажати кращого, а за допомогою цього проєкту можна буде зібратися компанією та разом розв’язати цю проблему.

 У своїх соцмережах «Плато» поширює екологічні рішення щодо покращення міського життя в будь-якій точці України. Далі розповімо про ініціативи, які ви можете використати для свого дому, двору, міста та містечка.

Перший компостер для переробки органічних відходів

Команда проєкту «Сафарі для громад» дійшла висновку, що велика кількість відходів виникає через наявність ринків. Ідея компостування була цілком логічною, тому й вирішили працювати саме з нею. 

Що ж таке компостування? 

Це такий процес, коли органічні відходи, а саме їжа, яку людство викидає у загальний смітник, може перетворюватися в добриво чи, навіть, ґрунт, за допомогою компостування. 

У Києві на Житньому ринку активісти встановили спеціальне місце для викидання решток. Незважаючи на всі перешкоди, від реакції продавців та відвідувачів ринку до підтримання роботи компостера, команда волонтерів може представити цей проєкт та стати прикладом для інших.

Жива стіна

Команда, яка керувала проєктом «Жива стіна», зіткнулася з проблемою розташування ініціативи, бо біля запланованого місця мали будувати міст та було попередження, що стіну можуть знести чи зовсім не побудувати. Зараз «жива стіна» прикрашає Набережно-Хрещатицьку вулицю. 25-метрова стіна виглядає дещо по-іншому, ніж планувала команда, але створювалося озеленення саме з метою перешкоджання пилу та шуму, з якою вона чудово впоралась.

Також у своєму чат-боті в Telegram ГО «Плато» пропонує рішення, яке можливо запровадити в кожному місті. На каналі можна знайти понад десять незвичних ідей, пов’язаних із «зеленим містом». Тут представлені деякі з найдоцільніших рішень, якими зацікавиться кожен.

Зелена зупинка

 • Що?
  Зелена зупинка виконує ті ж самі функції, що й звична, але її особливість у наявності рослинності на даху та біля зупинки.
 • Яка користь?
  Така зупинка підтримує стан всіх охочих використати можливості зупинки. Це насамперед комфорт для оточуючих. За рахунок зелених насаджень частина зупинки знаходиться в затінку та підтримується рівень вологості. Через таку спеку як влітку 2021-го, таке місце користувалося значною популярністю.
 • Де?
  Зупинка у Львові на площі Галицькій, яка була створена 2015 року, зараз розташована в іншому місті.
 • Корисні посилання:
  Львівська зупинка, приклади зелених зупинок за кордоном: Куала-Лумпур (Малайзія) та Сім’ятичі (Польща).
 • Побудова

Напувалки для тварин

 • Що?
  В кожному місті існує велика кількість вуличних тварин. Ми не можемо турбуватися за всіма чотирилапими та крилатими друзями, тому такі засоби є універсальним рішенням. Також вигулюючи наших улюбленців, ми можемо без сорому поповнити свій водний баланс. Ємності зі збереженою водою можуть бути різними, але їх пристосування полягає саме в допомозі тваринам.
 • Яка користь?
  Брак питної води може спровокувати зневоднення, яке згодом травмує всі наші процеси. Тварини у цьому чимось схожі на людей. Напувалки допомагають їм отримувати достатню кількість рідини та підтримувати водний баланс. 
 • Де?
  Українські міста вже мають ресурс працювати з цими поїлками.
 • Корисні посилання
  успішне використання в Житомирі та Кропивницькому.
 • Пам’ятка
  Найголовніше, стежити за якістю води в таких напувалках та слідкувати за безпекою пристроїв, щоб уникнути конфліктів з порушниками порядку.
Напувалки для тварин

Зелений дах

  • Що?
   Зелений дах – це вкритий зеленим килимом та засаджений рослинами останній поверх будівлі. Цю споруду ми бачили в елітних комплексах та потаємно мріяли мати щось схоже. 
  • Яка користь?
   По-перше, з екологічного боку, зелені дахи очищують повітря та покращують мікроклімат району. Також, якщо б на кожній будівлі розташовувався зелений дах, то була б можливість відмовитися від використання дощової каналізації, оскільки така конструкція здатна затримувати воду. По-друге, з соціального боку, на такій території можно було б весело проводити час разом з компанією або ж наодинці обдумувати свої бізнес-ідеї, попиваючи каву з екочашки. 
  • Де?
   Приклад зеленого даху в Австрії
  • Побудова

Зелені парковки

  • Що?
   Зелена парковка – це місце, яке засіяне газонною травою, укріплене спеціальним асфальтом. Отож, вміщує декілька десятків машин і поєднує непоєднуване.
  • Яка користь?
   Транспорт створює шкідливі для здоров’я гази. А саме рослини виступають у ролі природного фільтра та очищують повітря, тому вважається, що зелена парковка є найдружнішим для довкілля варіантом паркомісця.
  • Де?
   Незважаючи на значну кількість авто в Україні, існує тільки кілька зелених парковок: у Вінниці з 2017 року така парковка налічує 35 місць, також в Івано-Франківську, а 2019-го в Рівному була побудована екопарковка за кошти громади.
  • Побудова 

Кишеньковий парк

 

 • Що?
  З самої назви зрозуміло, що «кишенькові парки» прозвали не просто так. Справа в розмірі, який саме й відрізняє такий парк від великого. Зазвичай його відвідують, щоб відпочити від суєти та шуму міста.
 • Яка користь?
  Такі місця дають змогу забути про свої міські проблеми та перебування в місті. Вони створюють затінок та очищують повітря за допомогою біорізноманіття.
 • Де?
  Велика Британія – лідер з утворення кишенькових парків.
 • Побудова 

Зелена стіна

 • Що?
  Із зовнішньої сторони розташований повністю або частково заповнений зеленню фасад. На деяких будинках така стіна утворюється самостійно, це залежить від виду рослинності. 
 • Яка користь?
  Зелені стіни є корисними протягом всього року, оскільки взимку вони зберігають тепло, а влітку навпаки не пускають тепло всередину. Завдяки озелененню фасаду мешканці будівлі отримають звукоізоляцію від шуму вулиці та захист будинку. Власникам зеленої стіни пощастило на якісний стан повітря. Також така споруда виглядає естетично, а зелений колір гарно впливає на настрій.
 • Де?
  Вертикальні зелені сади ростуть в Мексиці, Італії та Колумбії, в якій розташований вертикальний сад Боготи  
 • Побудова: Створення вертикальної зеленої стіни з поливом. Створення навчальної зеленої стіни з використаних пластикових пляшок

Як працює бот

Після активації бота користувач отримує альтернативу із 4 варіантів. Якщо саме ви стали свідком «катастрофи», яка потребує рішення, то у вкладці «Вполювати проблему» можно заповнити анкету щодо пропонування рішення. Є список з семи різноманітних проблем від шумового забруднення до зменшення біорізноманіття у вкладці «Про проблеми». Наприклад, вам потрібно якось подолати спекотну погоду в Україні. При натисканні «Які є рішення?» бот рекомендує рішення для вирішення цієї проблеми. Також є можливість продивлятися різні ідеї озеленення міста в окремій вкладці «Рішення (ПОР)».

Матеріал створено Катериною Романенко в рамках волонтерської програми Gwara Media 

Теги:

#екологія