Фейк. На Харківщині 16-річна дівчина ледь не вбила сестру через російський мультфільм «Маша та Ведмідь»

Анна Орманжи - 12 Червня 2024 | 08:55

Російська дезінформація спрямована на дискредитацію виховних процесів в Україні, систематично просувається через фейкові відеосюжети та зображення. Цього разу мережею поширилась новина, що нібито в Харківській області 16-річна дівчина ледь не задушила свою молодшу сестру через те, що та дивилась мультфільм російською мовою. Що ж сталося насправді далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

6 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Олеся Лосева», «Шейх Тамир», «Zanoza», «Новокаховская ПРАВДА», «Живая Кубань» та інші поширили новину про те, що в Харківській області 16-річна дівчина нібито ледь не задушила свою молодшу 6-річну сестру через те, що та дивилась мультфільм «Маша та Ведмідь» російською мовою. Як доказ, новина містить відеосюжет з графічним елементом, подібним до того, який використовує український телеканал «Апостроф TV».

«А ось і результати української освіти. У Харківській області 16-річна дівчина ледь не задушила свою молодшу сестру за те, що вона дивилася «Машу та ведмідь» російською», — стверджується у дописі.

Також новину поширили російські ЗМІ, зокрема: «Мрія» та «Лента новостей Краснодара», російські аккаунти в соцмережі X «Ученик Штирлица 2» та користувачі на російських форумах.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили ресурси українського новинного медіа «Апостроф» та його телеканалу «Апостроф TV», який публікує свої відео на офіційному сайті, сторінці у соціальній мережі Facebook та на платформі Youtube.

У результаті перевірки ми з’ясували, що ані медіа, ані телеканал не публікували даний відеосюжет чи новини з відповідним контекстом.

Також ми провели перевірку контенту на офіційних ресурсах Національної поліції Харківської області та ресурсах регіональних медіа – інформація про заявлений випадок відсутня.

Наступним кроком ми провели детальний аналіз розміщеного у новині відео, він має широкоформатний розмір кадру 848х640 пікселів та містить такі елементи, як:

  • графічний елемент у вигляді  фігури з помаранчевим фоном та текстом «Апостроф STREAM» у в лівій нижній частині кадру. Даний елемент імітує риси оригінального елемента, який використовується у ефірах телеканалу «Апостроф TV»; 
  • супровід українською мовою жіночим голосом за кадром;
  • фрагменти загальнодоступних зображень та уривків відео не пов’язаних між собою.

За порівняльним аналізом, поширеного відео з оригінальними ефірами телеканалу, ми з’ясували, що воно містить явні ознаки підробки:

  • фігура графічного елементу має відмінності у порівнянні з оригінальним (округлений верхній правий край);
  • ефіри телеканалу з подібним елементом в поєднанні з першим словом у тексті «АПОСТРОФ» містять слово «LIVE» або «НОВИНИ», а не «STREAM»;
  • також у відео відсутній логотип телеканалу у верхній правій частині кадру.

Проаналізувавши фрагменти з дівчинкою у відеосюжеті, ми виявили, що дані кадри містять фотографії шестирічної Аміни Менго з Кривого Рогу Дніпропетровської області, яка померла влітку 2017 року. В ході досудового розслідування слідчі встановили, що прийомні батьки дівчинки, Тетяна та Юрій Кудрявцеви, розчленували й спалили тіло дитини, а рештки затопили у водоймі.

Інші кадри у відео це ілюстраційні уривки загальнодоступних відео, які не несуть жодного змістовного зв’язку.

Ми звернулись з запитом на інформацію до редакції телеканалу «Апостроф TV». У відповідь нам зазначили, що телеканал не публікував подібну інформацію. Телеканал не здійснював трансляцію даного відео в ефірі телеканалу та не публікував в своєму Youtube-каналі.

Також ми звернулись з запитом до ГУ Національної поліції в Харківській області, у відповідь нам повідомили, що звернень чи повідомлень про вказаний факт правопорушення до територіальних підрозділів ГУНП в Харківській області не надходило.

Тож, російські пропаганди вчергове створили фейкове відео з вигаданими подіями, додавши для правдоподібності елемент з імітацією трансляції телеканалу «Апостроф TV» та цинічно використавши фотографії шестирічної дівчинки, яка померла у 2017 році у Кривому Розі Дніпропетровській області.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.