Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Миколаєві в нацгвардії проходять службу лише жінки

Фейк. Проросійський телеграм-канал «Украинский навоз» поширив фото, на якому очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім стоїть поруч із жінками, які проходять службу в Миколаївській бригаді Національної гвардії. Автори каналу вбачають у цій світлині докази того, що Україна зазнає втрат і наразі чоловіків-військовослужбовців не залишилось.

Фото справжнє, але інтерпретація хибна. 

2 січня відбулося нагородження та привітання нацгвардійців Миколаївської бригади. У мережі є також й інші світлини з цієї події, де присутні чоловіки. 

У Бахмуті загинув «Козак Гаврилюк»

Фейк. Нещодавно у телеграм-каналах та ЗМІ почала ширитися інформація про загибель у Бахмуті учасника Революції Гідності Михайла Гаврилюка, також відомого як «Козак Гаврилюк». 

Проте, ця новина не відповідає дійсності. 

Сам Михайло Гаврилюк спростував інформацію на своїй сторінці у Facebook. Він написав, що живий та з ним все добре.

У Бахмуті дійсно загинув військовий, на прізвище Гаврилюк. Але звати його не Михайло, а Володимир. Про це повідомила його дружина Юлія.

Російській бізнес продовжує заробляти в Україні

Фейк. Проросійський телеграм канал «РУССКИЙ Z ХАРЬКОВ V» поширює інформацію про те, що російський бізнес продовжує заробляти в Україні. На підтвердження своїх слів автори наводять фото з упаковкою «рису», де нібито імпортером вказана Росія.

У першу чергу ми перевірили штрих-код, який вказаний на упаковці. Згідно з ним, постачальником продукту є хорватська компанія «Podravka». А сам продукт — це приправа, а не рис. До речі, аби впевнитися, що це упаковка приправа, достатньо лише прискіпливіше роздивитися опис.

Далі варто звернути увагу на те, що на пачці є формулювання «Імпортер в Росії». Проте повна юридична назва країни є Російська Федерація (РФ). Юридично має бути вказано саме останній варіант, якщо продукт постачається в дану країну. Та й імпорт — це постачання в державу, а не з неї (експорт). Це означає, що постачання мало б відбуватися в Росію, а не з неї. 

Також варто звернути увагу, що ця приправа не виготовляється і не постачається з КНР.

Після повномасштабного вторгнення РФ, «Podravka» припинила постачання продукції до Росії. 

Також нагадаємо, що Україна встановила повне торговельне ембарго з Росією від 9 квітня 2022 року, хоча фактично воно діяло з 24 лютого 2022. 

ПЦУ канонізує Степана Бандеру  

Фейк. Днями російський телеграм-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширював інформацію про те, що ПЦУ хоче канонізувати образ Бандери, а події «Волинської трагедії» («Волинська різанина» у пропагандистів) виставляють як «жертвоприношення».  

Насправді це фейк. 

Частина висловів була взята зі Смолоскипного маршу до Дня народження Степана Бандери, який відбувся 1 січня 2022 року. На цій події був присутній представник від ПЦУ Ярослав Ясенець. Також у нього брала інтерв’ю журналіст від «5 канал». 

У короткій розмові Ясенець поділився чому відвідав подію та як взагалі ставиться до Бандери. Він справді вказав, що присутній на ході як священнослужитель для того, щоб на марші була Божа присутність, а не тільки політика. 

Водночас у розмові відсутня будь-яка згадка про те, що Бандеру потрібно канонізувати, а «Волинська трагедія» є жертвоприношенням. Переконатись у цьому можна переглянувши відповідь представника ПЦУ за посиланням

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.