Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Україні закликають скаржитися на «батюшок», які проповідують російською

Фейк. Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в церквах України процвітає «стукацтво». Як доказ наводять фото оголошення з QR-кодом, за яким варто звертатися щодо таких «батюшок». 

Якщо поглянути на фото за допомогою сервісу FotoForensics, то видно сліди втручання на місці, де розташоване «оголошення». 

Також варто зазначити, що для ПЦУ не характерне визначення «батюшка». Зазвичай, це назва на російський лад – РПЦ чи УПЦ МП. Для Православної церкви України характерним є визначення «священник». 

Україна мобілізує неповнолітніх до ЗСУ

Фейк. У бот «ПЕРЕВІРКА» вкотре надійшов запит про мобілізацію до лав ЗСУ неповнолітніх. Як доказ, показують фото українського бійця, якого називають неповнолітнім. 

Насправді це фейк.

Варто розпочати з того, що в Україні мобілізація неповнолітніх на війні неможлива, адже це суперечить українському законодавству. Згідно ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» мобілізації підлягають громадяни віком від 18 до 60 років, які можуть виконувати військовий обов’язок. Навіть для того, щоб бути членом будь-яких добровольчих формувань особа також повинна бути повнолітньою. 

Для фейку пропагандисти використали фото 18-річного загиблого українського воїна Максима Ткача і видали його за неповнолітнього. Про смерть військового повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай

Українці хочуть зарахувати Байдена до лику святих 

Фейк. Російський телеграм-канал «Шкварка News» поширює інформацію про те, що українці бажають зарахувати Байдена до лику святих. Як доказ наводять фото з сайту «Change.org», де зареєстрована петиція з цього приводу. 

Це фейк. 

Варто розпочати з того, що ПЦУ КП в Україні немає. КП – це означення Київського патріархату, яке було лише в Українській православній церкві Київського патріархату, а не в Православній церкві України. 

УПЦ КП остаточно припинила своє існування 24 червня 2019 року. Про це повідомив Євстратій Зоря, коли Священний синод ПЦУ підпорядкували усі парафії та монастирі Київського патріархату. 

Також якщо перейти на сайт «Change.org», то подібної петиції немає. Але ми знайшли іншу, тільки до лику святих пропонують зарахувати Жириновського.

В Україні готуються до масової мобілізації жінок 

Фейк. Російський телеграм-канал «ЮГ LIVE» розмістив пост, у якому вказано, що жінок в Україні готують до масової мобілізації до ЗСУ. Як доказ показують фото реклами, яке їм прислав підписник. 

Насправді це фейк. 

Фото, яке використовується на цьому оголошені – це стокове фото, яке є у вільному доступі й використати його може будь-хто.

Також варто додати, що в оголошенні є помилки. В українській мові слово «мама» в кличному відмінку має форму «мамо». На оголошенні написано неправильно – «мама». 

Як заявила Ганна Маляр «немає мобілізації жінок. Зараз є зміни щодо системи обліку. До 2026 року навіть для українок, які мають медичну спеціальність – єдину, за якою вони можуть підлягати мобілізації, не буде обов’язкової постановки на облік. Інші професії – лише в добровільному порядку».

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.