Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Портрет Степана Бандери з трупів російських військових

Фейк. У чат-бот «ПЕРЕВІРКА» першого січня надійшло декілька запитів, які містили скриншоти новини про те, що українські нацисти виклали зображення Степана Бандери з трупів російських військових. 

Проте, це фейк.

На першому зображенні подається новина нібито з сайту «Комсомольська правда». Ми перевірили сайт та не знайшли там такої новини. Однак, є інший матеріал, опублікований 1 січня 2023 року о 10:26 в якому йдеться про стрільбу в США. 

Також, на зображені з новиною про портрет Степана Бандери в лівому верхньому куті є накладений логотип «ТФН». 

Ми знайшли їхню сторінку в Facebook та відповідний допис, який містив фото з новиною про портрет, що викладений з трупів російських солдатів. 

У коментарях «ТФН» розміщений «фотодоказ». Ми перевірили його за допомогою сервісу для перевірки достовірності фотографії Forensics, та виявили, що фото оброблялося. 

Щобільше, ми знайшли бот, який створює такі зображення. Він генерує листівку з тексту, який ви напишете в повідомленні. 

Платні послуги в Пунктах незламності

Фейк. У пропагандистському телеграм-каналі опублікували допис з фото на якому зображені ціни на послуги в Пунктах Незламності. В дописі також зазначається, що Пункти незламності в Україні стали платними.

Проте, така інформація є фейком.

Безпосередньо оголошення, що зображено на світлині містить низку граматичних помилок: замість української «і» використовується буква «и», слово «серце» написано російською мовою з буквою «д».

Крім того, на офіційному сайті Пунктів незламності міститься інформація, про те, що вони є безкоштовними.

Секс-шопи Польщі почали збирати гроші для ЗСУ 

Фейк. 29 грудня у російському видавництві «EADaily» вийшла стаття, в якій розповідається про те, що польський інтернет-магазин з продажу інтимних аксесуарів, збирає гроші на ЗСУ. За доказ, пропонують зображення з сайту на якому видно рекламний банер з тризубом з написом «20% від кожної покупки спрямовується на допомогу Збройним силам України».

Проте інформація не відповідає дійсності.

Ми перевірили сайт даного магазину і знайшли в розділі про знижки майже ідентичну інформацію, що міститься у російській статті, але з іншим заголовком, а на місці акції «20% від замовлення на допомогу ЗСУ» — інформація про знижки на певні товари.

Як у РФ захищають ідеологію за допомогою символів Нового року

Розслідування. Російська пропаганда стала поширювати від 14 грудня маніпуляцію, яка стосується розміщення у Дніпрі бігбордів з написом «Діда Мороза ніколи не існувало». Такі банери не з’явилися більше в жодному місті України, що свідчить про відсутність загальної державної агіткампанії.

Для нас загадка, де саме на цих бігбордах жителям РФ вдалося побачити згадку Санта Клауса, тож цей погляд ми не можемо прокоментувати. Проте публікація такого «припущення» тісно пов’язана з поширенням наративу «Захід ‒ ворог, який хоче знищити Росію».

Вже 19 грудня російські новинні джерела сформували чіткішу версію, чому ж українці «скасовують» Діда Мороза. Наприклад, ресурс «Украина.ру» опублікував статтю, в якій фігурують такі поняття як: «заміщення традиційних героїв» та «пострадянські діти». Все це має на меті створити враження російської культури як правильної, а всі інших, відповідно, як неправильних.

Аби спростувати такі меседжі, ми звернулися до історичної довідки. 

До 1928 року на території УРСР Різдво святкували 25 грудня. Проте, вже у 1929 році такого свята для радянської влади не існує. Не дивлячись на це, населення все одно продовжувало святкувати Різдво, у деяких родинах образ Миколая був постійним гостем.

Отож, дії радянської влади дійсно змістили акцент з Різдва на святкування Нового року як головного зимового свята радянських країн. 

Детальніше про цей фейк читайте у нашому матеріалі.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.