Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українські військові обстрілюють зупинки та магазини в тимчасово окупованому Донецьку

Фейк. Російські ЗМІ поширюють фейкову інформацію, що ЗСУ навмисно обстрілює з РСЗВ HIMARS зупинки та магазини у Донецьку. Внаслідок чого загинуло багато мирного населення.

Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює, що у такий спосіб російські пропагандисти намагаються відволікти увагу від власних злочинів, щоб перемкнути увагу світової громадськості від масових захоронень в Ізюмі.

Російські військові свідомо тероризують обстрілами цивільне населення тимчасово окупованих територій. 

У Латвії заборонили російськомовним мешканцям їздити з рештою пасажирів

Фейк. У соцмережах шириться інформація, що в деяких автобусах Риги з’явилися таблички, які забороняють російськомовним пасажирам розміщуватись разом з рештою.

У твіттері зазначається, що табличка розміщена в автобусі Rīgas satiksme. Однак компанія Rīgas satiksme у своєму твіттері повідомила, що це фейкова новина і провокація, яка абсолютно не відповідають дійсності.

Пізніше твіт з фото «таблички» видалили, але акаунт, який містить неправдиві новини продовжує функціонувати.

У Британії шкодують, що не покликали путіна на церемонію похорон Єлизавети II

Маніпуляція. Російські ЗМІ посилаючись на видання The Independent, написали про те, що у Британії нібито «пошкодували», що не запросили на похорони королеви президента росії. Адже це могло б покращити відносини двох країн. 

Йдеться про статтю колумністки Мері Дежевскі, яка має проросійські погляди. У своїй колонці вона роздумує, що якби Британія запросила путіна на похорон, то політики мали б змогу з ним зустрітися. 

Утім, британський уряд та представники Палацу не висловили жалю щодо відсутності путіна на похороні королеви. Президента рф не покликали через розв’язану ним війну в Україні.

Масові поховання в Ізюмі – така сама постановка як і в Бучі

Фейк. Російські ЗМІ розповсюджують інформацію, що начебто у звільненому місті Ізюм українська армія «готувала нову криваву провокацію на кшталт Бучі».

Ця інформація не відповідає дійсності. Через кілька днів після звільнення міста від росіян Президент України Володимир Зеленський повідомив, що в ізюмському лісі виявлено масове захоронення українців – 440 поховань. 

Також експерти з Інституту з вивчення війни (ISW) заявили, що масові поховання та російські тортури свідчать про те, що росія усвідомлено вчиняє військові злочини. Що знущання російських військових в Бучі не були випадковістю. ООН заявили, що планують відвідати Ізюм у зв’язку з повідомленнями про масові поховання та російські тортури.

У церкві в Ізюмі ЗСУ облаштували склад зброї

Фейк. У соцмережах поширюють відео з наступним описом: «Бандерофашисти влаштували у церкві казарму та склад зброї!». На відео видно церкву, в якій можна побачити ліжка, предмети побуту, ящики та сміття. 

На цьому відео прикріплений логотип Телеграм-каналу @Pravda_Gerashchenko радника міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, що означає, що воно взяте з його каналу. 

Однак опис до відео фейковий. Насправді відео в церкві в Ізюмі знято вже після того, як російські солдати пішли з міста, і на ньому показаний не український склад зброї, а «шпиталь», влаштований російськими військовими, – пояснюють «Детектор міфів».

СБУ відбирає в українців паспорти

Фейк. У фейсбуці опублікували фото, де видно розкидані на підлозі паспорти. Згідно з описом, Служба безпеки України вилучає паспорти у місцевого населення, щоб вони не могли залишити місце проживання, тим самим створивши живий щит для військових.

Утім ця фотографія не є новою, вона з’явилася в українських мережах ще у липні 2022 року. Фото опублікувало Агентство стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформаційної безпеки України та зазначило, що на ньому зображені українські паспорти, які росіяни конфіскували в українського населення на тимчасово окупованих територіях.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.