Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Китай вдало випробував нове «фантомне космічне озброєння»

Маніпуляція. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з Telegram-каналу «Украина Online» з проханням перевірити, чи дійсно Китай вдало випробував нове «фантомне космічне озброєння».

Скриншот з каналу Украина Online

Ми побачили, що ця новина потужно шириться у російськомовному інформаційному просторі. Хочемо звернути увагу: російська пропаганда чомусь додала випробування зброї китайців до власних досягнень. І пересічні користувачі Twitter постять новину з дописом на кшталт «США в шоці».

Зауважте, поширення цієї новини відбувається на тлі розмов про можливе постачання Китаєм зброї для Російської Федерації.

Проте, говорити про вдалі випробування «фантомного космічного озброєння» сьогодні можна лише в площині завершення комп’ютерного моделювання та симуляції. Йдеться про випробування нової тактики пробиття протиракетної оборони шляхом створення зграї фальшивих цільових сигналів з космосу.

Скриншот зі статті Daily Mail

Про це повідомляє Daily Mail з посиланням на статтю видання South China Morning Post.
Результати моделювання виявилися позитивними, і проєкт перейде до наступної стадії для вирішення інженерних завдань, заявила команда.

Тобто, маємо справу з черговою маніпуляцією.

Землетрус у Туреччині — це реакція на промову Ердогана

Російським інфопростором шириться допис про чергову конспірологічну теорію, яка нібито пояснює причини землетрусу в Туреччині. Отримавши це відео в декількох запитах через @perevir_bot, оцінивши кількість його поширень та вподобань, ми вирішили розібрати його більш детально.

Як бачимо, до таємничого допису про пристрасті у рядах конспірологів додається відео промови президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Саме через цю нещодавню промову перед парламентом своєї країни в Анкарі, за версією у відео, й стався «рукотворний» землетрус. Із самого ролика витікає, що «планету Земля захопили євреї».

Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що вона є фейком. Детальне спростування читайте на нашому сайті.

Наказ Міністерства оборони України формувати підрозділи з військовослужбовців ТЦК чотирьох областей

Фейк. Мережею шириться допис з нібито наказом Міністра оборони України Олексія Резникова комплектувати підрозділи з військовослужбовців ТЦК та соціальної підтримки Чернігівської, Рівненської, Дніпропетровської та Сумської областей.

Про цей Наказ від нібито Міністерства оборони України пишуть численні російські ЗМІ та телеграм канали. Як першоджерело згадують «підполковника Народної міліції (НМ) ЛНР у відставці» Андрія Марочко.

Проте, це фейк.

Спочатку ми перевірили існуючі накази на сайті Міністерства оборони України і виявили, що за номером 26 дійсно є наказ від 17 числа, проте він датований 17 січня.

Колаж Gwara Media

На оригіналі документа номер наказу і дата його погодження вказані під штрих-кодом в лівому кутку. Також звертаємо увагу на QR-код, який присутній на оригіналі і відсутній на документі з каналу військово експерта Андрія Марочко.

До того ж, наказ Міністерства оборони від 17 лютого не може мати номер 26, адже наказ від 4 лютого, що є останнім з доданих на сайт Міністерства оборони України, має номер 59. Всі Накази знаходяться на сайті у вільному доступі.

Підпис Олексія Резнікова, вочевидь, теж підробний: в оригіналі він має невеличку відірвану «шапочку» літери «Р», що відсутня на фейковому документі.

Пса Патрона кастрували

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно пса Патрона кастрували. До запиту долучили фото песика у лікарні.

Мусимо заспокоїти всіх, хто чув про такий фейк.

Український пес-сапер Патрон дійсно опинився у лікарні, проте тварину шпиталізували для планового огляду та здачі аналізів, адже його робота в ДСНС пов’язана з небезпечними газами та речовинами, що можуть нашкодити здоров’ю.

До ветклініки Патрон вирушив разом зі своїм господарем, керівником частини піротехнічних робіт ДСНС у Чернігівській області Михайлом Ільєвим.

Про це повідомили на сторінці пса-сапера в Instagram.

Колаж Gwara Media

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.