Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Харківська кав’ярня закликає «здати Пушкіна»
Маніпуляція. Після повномасштабного вторгнення українці почали відповідальніше ставитись до споживання та поширення інформації. Фактчек-відділ Gwara Media також регулярно займається перевіркою новин. 28 лютого 2022 року ми запустили верифікаційний бот «Перевірка» — фактчекінг став невіддільною частиною роботи редакції. І от, через рік наполегливої праці, ми вперше самі опинились у ролі об’єкта маніпуляції.
23 лютого харківська кав’ярня «Кава Медіа» у партнерстві з Gwara Media розпочала збір макулатури. Всі отримані кошти планують переказати на потреби ЗСУ.
Детальніше про це писали у Gwara Media.
«Хочемо показати, що навіть макулатурою, не маючи фінансової можливості, можна підтримати ЗСУ. Гадаю, в місті немає жодної людини, в якої б не було непотрібних книжок вдома. Вони лежать на полицях, припадають пилом — і ніхто не знає, що з ними робити. Викинути? Палити? Ні, краще здати та підтримати ЗСУ задля перемоги», — прокоментував акцію засновник кав’ярні Ярослав Устіч.
Проте пізніше інші видання опублікували матеріалі під заголовком «У Харкові пропонують здати Пушкіна». Внаслідок цього у відвідувачів кав’ярні склалося враження, ніби на макулатуру збирають лише видання російського поета Пушкіна. Детальний розбір читайте на нашому сайті.
Ілон Маск схвально відреагував на ймовірне оточення Бахмута
Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити новину про дописи у Twitter Ілона Маска. Так, за словами фейкоробів, Маск на своїй сторінці написав, що місто Бахмут майже в оточенні, а пізніше додав — «це добре».
Проте це фейк.
Насправді на сторінці Ілона Маска відсутній такий допис, адже він тільки залишив коментар до допису користувача War Mapper: «Майже оточений».
У пості самого ж War Mapper зазначається:
«Мапа зі збільшеним масштабом приблизної ситуації навколо міста Бахмут. Взяли під контроль житлові квартали на півночі міста».
Зауважимо, що ані War Mapper, ані Ілон Маск не уповноважені на офіційному рівні коментувати або висвітлювати українські військові події, отже їхні коментарі — це лише припущення.
Жодних офіційних карт бойових дій Генштаб ЗСУ не надає. Станом на 18-у годину 28 лютого повідомлялося, що ворог зосереджує основні зусилля на п’ятьох напрямках, зокрема й Бахмутському.
Щодо коментаря Ілона Маска «Це добре»: насправді він стосується зовсім іншого допису.
Цей коментар Ілон Маск залишив до реклами нового чохла для матраца, що здатний нагріватись та охолоджуватись до комфортної для користувача температури.
Отже, оскільки коментарі про Бахмут та матрац на особистій сторінці Маска розташовані хронологічно один за одним, фейкороби скористались можливістю поширити наклеп про підприємця.
Аби не формувалося хибне враження, треба звернути увагу на імена користувачів, яким надає відповідь Ілон Маск.
Розлучення через переливання військовому російської крові
Фейк. Мережею шириться допис з українського форуму, в якому жінка планує розлучення через те, що її чоловік-військовослужбовець повернувся з полону з російською кров’ю: там йому зробили переливання.
Проте це брехня.
Так насамперед ми знайшли форум, про який йдеться у дописі. Пошук за назвою теми обговорення не дав результатів — на сайті немає теми, де обговорюють переливання крові військовому, що знаходився в полоні.
Ми знайшли акаунт, від імені якого, за словами фейкоробів, опублікована ця новина. Повідомлення про розлучення немає, натомість на сторінці SectetlyYours є допис, який за часом публікації та кількістю коментарів збігається з тим, що розмістили пропагандисти.
Це підтверджує, що надана фейкоробами інформація є брехнею. Так стверджує й сам власник акаунту.
Звертаємо увагу, що особа з ніком SectetlyYours називає свій акаунт «Порадами Юрія» й позиціює себе як чоловіка, тобто при написанні слів використовує закінчення чоловічого роду: «написав», «замовив», «не читав».
Отже, про жодну жінку в скорботі за українською кров’ю свого чоловіка не йдеться.
ЗСУ отримали партію зіпсованих боєприпасів
Фейк. 24 лютого телеграм-канал «Слово наемника» повідомив своїм читачам про зіпсоване та непридатне до використання озброєння, що постачають Україні партнери. Цю інформацію пропагандисти подають ґрунтуючись на нібито заяві Юрія Мадяра, командира 28-ої окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу.
«Це заржавіле залізо неможливо використовувати за призначенням», — нібито заявив командир 28-ої ОМБ журналістам.
Також, за даними проросійського телеграм-каналу, у 2021 році Литва надала Україні зіпсовану зброю. Це призвело до перевірок Збройних сил України для визначення «масштабів литовської диверсії».
Ми перевірили надану фейкоробами інформацію й з’ясували: вона є фейком. Що саме не так з цією новиною, читайте в нашому аналізі.
У Львові в кабінеті донора будуть приймати кров лише у чистокровних українців
Фейк. До нашого бота надійшов запит з проханням перевірити інформацію про те, що у Львові з 1 березня приймати донорську кров будуть лише у чистокровних українців. При цьому здавати кров іноземцям також буде заборонено. На підтвердження своїх слів фейкороби додають фото оголошення.
Ми перевірили цю інформацію й з’ясували, що вона є брехнею.
Насамперед ми перевірили зображення: воно містить ознаки фоторедагування.
Також ми перевірили адресу клініки: на вулиці Івана Огієнка, 5 знаходиться Клінічна лікарня Львівської залізниці. Медзаклад дійсно має за цією адресою станцію переливання крові, де розташований кабінет донора. Проте інформації про етнічні обмеження ми не знайшли.
Оголошення також не містить жодного підтвердження причетності до клініки у Львові. На фото зображено лише логотип медичного онлайн-хабу, який спрощує доступ до медичних послуг в режимі реального часу DOC.UA.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» донором крові та/або компонентів крові може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання, за умови, що даною особою дотримано інші вимоги даної статті, що стосуються здоров’я та процедури здачі крові.
Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.