Фейк. ЗСУ отримали партію зіпсованих боєприпасів

Фактчек Редакція - 01 Березня 2023 | 13:16

Ми неодноразово підтверджували, що поширення наративу, покликаного дискредитувати підтримку України міжнародними партнерами, займає вагому частину інфопростору. Про це йдеться і в аналізі «Хвилі дезінформації літа-осені 2022».

Сьогодні фейкороби продовжують просувати цей меседж, тому ми детально розібрали один із кейсів.

Що сталося? 

24 лютого телеграм-канал «Слово наемника» повідомив своїм читачам про зіпсоване та непридатне до використання озброєння, що постачають Україні партнери. Цю інформацію пропагандисти подають ґрунтуючись на нібито заяві Юрія Мадяра, командира 28-ої окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу.

«Це заржавіле залізо неможливо використовувати за призначенням», — нібито заявив командир 28-ої ОМБ журналістам.

Зауважимо: за даними проросійського телеграм-каналу, у 2021 році Литва надала Україні зіпсовану зброю. Це призвело до перевірок Збройних сил України для визначення «масштабів литовської диверсії».

Ми перевірили надану фейкоробами інформацію й з’ясували: вона є цілковитою брехнею. Що саме не так з цією новиною, читайте в нашому аналізі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Ця новина активно шириться проросійськими ЗМІ та телеграм-каналами. Деякі публікації містять фото, інші — ні.

Аналіз світлин

Ми почали роботу з перевірки світлин. Завдяки зворотному пошуку вдалося з’ясувати, що насправді деякі фото, використані в дописі про зіпсовану допомогу, вперше були опубліковані у жовтні 2014 року в матеріалі про утилізацію зіпсованих боєприпасів.

Фото з патронами ми знайшли на форумі про пакування боєприпасів, його 2 лютого 2012 року поширив користувач на ім’я «Старина Шульц».

Аналіз заяв Юрія Мадяра

Отже, Юрій Мадяр, командир 28 ОМБр, за інформацією російської пропаганди, повідомив журналістам, що надані боєприпаси не придатні до використання.

Проте жодного посилання на журналістський матеріал із подібними заявами Юрія Мадяра нам знайти не вдалося.

Натомість ми з’ясували, що раніше проросійські ЗМІ та телеграм-канали вже поширювали фейки про військовослужбовця. Так 5 лютого «Readovka» та низка інших росЗМІ звинуватили Юрія Мадяра у підготовці до застосування заборонених хімічних боєприпасів.

Звертаємо вашу увагу: до свого допису фейкороби додали посилання на відео з телеграм-каналу Роберта Бровді на позивний «Мадяр», який очолює підрозділ аеророзвідки «Птахи Мадяра».

Ймовірно, російські пропагандисти сплутали Юрія з Робертом через те, що телеграм-канал Роберта має назву МАДЯР.

Зі свого боку Роберт Бродві надав спростування інформації про хімічну зброю.

Ще раз наголошуємо: Роберт Бровді на позивний «Мадяр» та Юрій Мадяр, про якого йдеться в новині, — це різні люди.

Аналіз інформації про постачання боєприпасів з Литви у 2021 році

Щодо інформації фейкоробів про постачання Литвою Україні боєприпасів низької якості у 2021 році.

У 2021 році Литва, за даними, що нам вдалося знайти, взагалі не передавала Україні боєприпасів. Тоді йшлося про передання бронежилетів та балістичних поясів. Про це 8 грудня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив у Twitter.

Міністр зауважив, що передача спорядження відбулась під час його візиту до Києва в межах попередньо досягнутих домовленостей. «Боротьба України — це також боротьба Литви», — написав він. Анушаускас також заявив, що незвичайне нарощування військ Росії біля кордонів створює для України серйозну військову загрозу. «Ми не можемо ігнорувати це», — наголосив міністр.

Всього Литва планувала передати Збройним силам України 490 бронежилетів на суму понад 617 тисяч євро і стільки ж балістичних поясів на понад 59 тисяч євро, пише видання DIENA.lt. Якраз 8 грудня передали першу частину військової допомоги.

Ці дані підтверджують, що надана фейкоробами новина лише з першого погляду має змістовні докази. Насправді всі вони є вигадками, покликаними дискредитувати становище української армії та допомогу партнерів.

Висновок

Спростована сьогодні дезінформація є прикладом маніпуляції фактами та довірою читачів. Жодні дані у новині не є правдивими. Пропагандисти створили цілісний інфопривід, поєднавши старі фото, фейкову цитату військового і фальшиву новину з 2021 року.

Ми закликаємо вас завжди перевіряти інформацію та довіряти надійним джерелам. 

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.