Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

США та НАТО відправили в Україну винищувачі

Фейк. У фейсбуці поширюють відео, в якому стверджується, що США та НАТО відправили сотні винищувачів в Україну.

Однак немає жодних доказів, що ця інформація правдива. «CheckYourFact» не знайшли новин та офіційних заяв з цього приводу. Аналітичний вебсайт «Oryx», який відстежує, яка техніка та куди відправляється, не містить у списку винищувачів, які надсилають в Україну з США чи будь-якої іншої країни НАТО.

Проте начальник штабу ВПС США генерал Чарльз Браун-молодший заявив під час саміту безпеки в Аспені 20 липня, що деякі західні винищувачі можуть незабаром бути відправлені в Україну, – про це пишуть в «Politico».

Україна намагається вижити людей з Краматорська

Фейк. російське пропагандистське видання «Правда» повідомило, що нібито українська влада спеціально відключає населенню Краматорська воду, газ та електрику, щоб виселити людей з територій, які скоро перейдуть під контроль росії.

Фактчекери з «Детектор Мифов» пишуть, що інформація про те, що нібито «київський режим» виганяє населення з Краматорська, не відповідає дійсності. Через бойові дії проблеми із газопостачанням Краматорська почалися ще з травня. Газопровід проходить через окуповану частину, і його неможливо ремонтувати оскільки йдуть бойові дії. 13 липня мер Краматорська Олександр Гончаренко закликав населення готуватися до суворої зими, оскільки можуть виникнути проблеми з подачею газу, води та електрики. Тому закликав людей по можливості евакуюватись.  

У Польщі українець зґвалтував неповнолітню

Фейк. У соцмережах поширюють історію зґвалтування дівчини, де головним підозрюваним є громадянин України. Подібні дописи з’явились у різних містах Польщі: у Кракові, Раві-Мазовецькій, Тухолі, Дзялдово. 

Цю інформацію перевірили фактчекери з «Damagog». Історія ніяк не пов’язана з Польщею та Україною. По-перше, на фото, що додається, видно дату запису – це 2017 рік. По-друге, зворотний пошук зображення показав, що подія сталась у США.

В Іспанії з‘явилось графіті, на якому написано «Ні українським прапорам»

Фейк. Посольство росії в Іспанії опублікувало твіт з зображенням графіті, на якому можна прочитати: «Ні українським прапорам». «В одному з іспанських міст біля центру тимчасового перебування українців на фасаді будинку», – підписано фото.

Зворотний пошук у Google дозволив з’ясувати журналістам «Meldita», що першоджерелом є допис у телеграмі володимира соловйова.

Стіна, на якій знаходиться графіті – тренажерний зал EpicGym у Бенальмадені, Малага. Журналісти звернулись до закладу й отримали відповідь, що такого графіті на їх стіні немає. 

Також журналісти перевірили фото через інструмент для перевірки зображень. Програма показала, що світлину було змінено. 

У Пентагоні заявили, що українські військові не хотіли бити по Оленівці

 Маніпуляція. «РІА Новости» опублікували інформацію, з покликанням на заяву якогось «високопоставленого представника Пентагону», про те, що якщо Київ і завдав удару по СІЗО в Оленівці, то ненавмисно.

Таку інформацію поширювали різні російські ЗМІ, цікаво, що у жодному матеріалі стосовно цієї теми немає покликання на коментар представника Пентагону.

Фактчекери з «Factcheck.kz» пояснюють, що інфоприводом став брифінг двох старших офіційних осіб у Пентагоні.

Слова одного з представників вирвані з контексту і вибудовані таким чином, щоб здалось, нібито обстріл здійснено саме українською стороною. Насправді представник Пентагону заявив, що вони не володіють інформацією про те, хто здійснив обстріл, і лише висловив думку про те, що ЗСУ не хотіли б завдавати удару по своїм солдатам.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.