Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

росія планує випробувати термоядерну торпеду у Карському морі

Фейк. Італійська газета «La Repubblica» посилаючись на звіт розвідки НАТО опублікувала інформацію про те, що росія планує випробувати термоядерну торпеду «Посейдон» у Карському морі. 

У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України спростували дану інформацію:

Як засвідчив моніторинг: 

  • Станом на 3.10.2022 на сайті НАТО така інформація не оприлюднена
  •  НАТО регулярно фіксує активність російських підводних човнів, починаючи з часів Холодної війни
  • Про модернізацію навігаційних систем та озброєння підводних човнів рф Альянс заявляв ще 2016-го року

Також у ЦПД зазначили, що інформація про підводний човен «Бєлгород», з якого нібито має бути запущена дана торпеда, може зіграти на руку російській пропаганді, а подібні необґрунтовані заяви з боку медіа лише посилюють інформаційний тероризм рф.

Самопроголошений президент білорусі олександр лукашенко заявив, що країні необхідно «мобілізувати всіх»

Маніпуляція. В чат-бот «Перевірка» надійшло повідомлення про те, що самопроголошений президент білорусі олександр лукашенко заявив, що країні необхідно «мобілізувати всіх».

Однак, це маніпуляція. Мова про воєнну мобілізацію не йшла.

Насправді Лукашенко виступаючи на засіданні, де ухвалювалися кадрові рішення щодо призначення керівників райвиконкомів, сказав, що країні необхідно «мобілізувати всіх»

і направити якомога більше людей на збирання врожаю.

«Для сільського господарства, підприємств відкрився неосяжний ринок. Ми все можемо продати в Росії, Китаї. Ба більше, ці країни готові купити і вдвічі більше білоруської продукції… Тобто відкрився ринок і ціни пристойні.

Тому розмови про те, що десь санкції, якась мобілізація, війна, ще чогось, – не приймаються.

Мобілізуйте всіх! … Якщо людина піде 5-6 годин попрацює – і батькам у радість, і дитині хороша фізична підготовка.

Тому мобілізуйте студентів, робітників, державних службовців, інших людей для того, щоб допомогти нам прибрати це все. Оскільки гроші пристойні можемо заробити. Не зараз, так по весні» – сказав він.

Школи Києва на цьому тижні отримають йодид калію

Фейк. Телеграм-канал «Klymenko Time» поширив зображення «заяви», зміст якої містить інформацію про те, що адміністрації навчальних закладів Києва попросили заповнити згоду на прийом препарату дитиною у разі надзвичайної ситуації, якщо вона в цей час перебуватиме у школі.

Також в повідомленні зазначено, що школи Києва на цьому тижні отримають йодид калію, який приймають під час радіаційної аварії. Про це, нібито, повідомили батьки столичних учнів.

Однак Департамент муніципальної безпеки КМДА спростував дану інформацію.

«Інформація, поширена в мережі, про те, що в школи Києва нібито планують доставити препарати йоду і видавати учням – некоректна. Жодних розпоряджень щодо збору згоди від батьків на прийом школярами йодиду калію Департамент освіти і науки КМДА також не давав», – повідомляє пресслужба Київської міської державної адміністрації.

У КМДА також зазначили, що запаси йодиду калію має Департамент охорони здоров’я, який у разі виникнення або загрози виникнення радіаційної небезпеки, забезпечить ним комунальні заклади охорони здоров’я та сімейних лікарів міста.

Жоден нардеп не пішов воювати

Фейк. Проросійський блогер Єгор Мисливець закинув докір українським народним депутатам в тому, що ні один із них не «відправився в окопи».

Однак, це брехня. 

Насправді, ЗМІ неодноразово наводили приклади як чинних, так і колишніх народних депутатів, котрі взявши зброю в руки, пішли захищати Україну. Про це вони також повідомляли на своїх сторінках у соцмережах. Серед них: 

Дітям у Каліфорнії змінюватимуть стать «проти їхньої волі» та без дозволу батьків

Фейк. Речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що неповнолітнім дітям у Каліфорнії збираються проводити операції зі зміни статі без відома батьків «і навіть проти їхньої волі». Таке нібито стало можливим після набрання чинності закону, який підписав губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом. Її заяву розповсюдили російські медіа, зокрема Первый канал.

Фактчекери StopFake спростували даний фейк, підсумувавши, що «Останнім часом в США навпаки посилились заходи проти надання неповнолітнім підтримки у зміні статі або гормональної терапії. У таких штатах як Техас, Алабама, Айдахо, Луїзіана, Арізона за подібні дії лікарів і батьків можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Губернатор Техасу Грег Ебботт навіть наказав державним установам розглянути можливість відібрати транс-дітей у їхніх батьків і передати їх у прийомні сім’ї».

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.