Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

ЗСУ планує провокації на українських АЕС

Маніпуляція. Таку інформацію повідомили в МЗС росії. 

По-перше, подібну заяву росіяни можуть використовувати як алібі для себе, самостійно обстрілявши АЕС і звинувативши в цьому ЗСУ. 

По-друге, це може бути відповіддю на заяву МАГАТЕ, що ситуація на Запорізькій АЕС вийшла з-під контролю. 

За словами генерального директора Гроссі, ЗАЕС фактично розташована у зоні активних бойових дій, постачання обладнання туди перерване. Станція контролюється рф, але при цьому на ній продовжують працювати українські спеціалісти, що призводить до «передбачуваного насильства».

Варто зазначити, що Гроссі неодноразово наголошував, що МАГАТЕ повинна мати можливість направити місію на Запорізьку АЕС для проведення важливих заходів безпеки та гарантій на об’єкті. 

Але російські військові не дають такої можливості. Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює, що подібні заяви росіян дають зрозуміти, що Запорізька АЕС відіграє значну роль в майбутньому при контрнаступі українських військ і окупанти продовжуватимуть ядерний шантаж. 

Захід замовчує події в Оленівці, тому що у трагедії винна Україна

Фейк. Про це пише російське медіа «РИА.Новости». За словами пропагандистів, українські військові завдавали удари по Оленівці американською зброєю, тому Захід мовчить. 

Ця інформація не відповідає дійсності: весь світ говорить про скоєний злочин рф 29 липня. Про це писали «CNN», «The New York Times», «Guardian», «AFP», «Le Monde», «Il Fatto Quotidiano».

Представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики Жозеп Боррель заявив, що Європейський Союз засуджує злочини скоєні російськими військовими. Їх дії серйозно порушують Женевську конвенцію. 

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що підтримає розслідування щодо цієї справи, розповідають фактчекери зі «StopFake».

Агресор поширює неправдиву інформацію та намагається маніпулювати суспільством задля дестабілізації країни. 

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими закликає дотримуватися інформаційної гігієни. Україна робить усе можливе для повернення полонених, їх обміну, а також розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Німеччина передає Україні найновішу зброю, щоб протестувати її 

Маніпуляція. Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц. У матеріалі канадського видання «The Globe and Mail» Олаф Шольц розповів, що Німеччина надавала Україні протитанкові системи, міни, вогнепальну зброю, амуніцію та нелетальну допомогу. Згодом Україна почала отримувати від Німеччини важке озброєння: РСЗВ, гаубиці, системи протиповітряної оборони. Крім того, обмежену кількість нового, яке ще не було поставлене до Збройних сил Німеччини (Bundeswehr).

Але російське медіа «Интерфакс» зманіпулювало, що Україна буцімто є полігоном для випробовування західної зброї. Однак ніде не мовиться, що нова зброя не пройшла необхідних випробовувань.

В українських військових немає можливостей для контрнаступу

Фейк. російське видання «Lenta.ru» пише, що в України недостатньо для цього зброї, навіть, не розраховують вже на іноземне озброєння. У матеріалі покликаються на «Financial Times».

Насправді у матеріалі «Financial Times» пишуть, що важке озброєння, яке поставлять (або планують поставляти) партнери Україні, може змінити ситуацію на полі бою. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.