Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Через санкції проти росії припинено постачання «Північним потоком» 

Маніпуляція. «Газпром» заявив: «постачання “Північним потоком” повністю припинено через планово-попереджувальні роботи на газоперекачуючому агрегаті» та «росія забезпечена запасами газу на 100 років».

Інформація не відповідає дійсності. Наприклад, Франції рф припинила постачати газ після того, як Франція на 50% збільшила закупівлю газу в Алжирі, а підземні газові сховища в ЄС вже наповнено на 80%, тому Європа готова до зими. 

Центр протидії дезінформації при РНБО пояснює: росія намагається давити на те, що Європа не здатна обійтись без російського газу. Проте наразі ЄС немає ніяких проблем, навіть ціни на газ спали.

Пентагон готує афганських льотчиків, що втекли від талібів в Україну 

Фейк. Російські ЗМІ поширюють новину про те, що Пентагон нібито набирає афганських льотчиків. Вони повинні пройти підготовку в Каліфорнії, і після їх перекинуть через Польщу в Україну. Покликаються пропагандисти на анонімне «джерело».

Інформація не відповідає дійсності. Пілотами ЗСУ можуть стати тільки громадяни України, які пройшли відповідну підготовку та отримали звання офіцера Збройних сил України. Тому громадяни Афганістану, які начебто проходять підготовку в Каліфорнії, як мінімум не відповідають критеріям, за якими відбирають пілотів у ЗСУ, – пояснює Stop Fake.

Дж. Байден не розуміє, що Україні не допоможе підтримка США

Фейк. Російські пропагандисти поширюють слова військового аналітика США С.Ріттера, який давно підтримує путіна. На його думку, розвідка не надає президенту США достовірних даних щодо ситуації в Україні, а Дж.Байден не розуміє, що американська зброя та транші не допоможуть Україні у війні проти росії.

Насправді це вирвана та викривлена фраза з новини ще за 30 березня. У матеріалі розповідали: оточення путіна навмисно не говорить йому про стан справ в Україні, оскільки боїться його.

У такий спосіб росія намагається створити ілюзію відсутності підтримки України в США. Але результати опитування Ipsos показали: 53% американців висловились за підтримку України до перемоги.

росія «ліквідувала» ядерну катастрофу на ЗАЕС

Фейк. Російські медіа повідомляють, що Запорізька атомна електростанція потребує не просто ремонту та термінового втручання російських енергетиків, адже термін експлуатації атомних енергоблоків нібито закінчився ще у 2015-2018 роках. Працювати на застарілих енергоблоках – небезпечно. 

Насправді ж, У 2016 році Запорізька АЕС розпочала процес широкомасштабної модернізації для переходу енергоблоків на надпроєктний термін, успішно модернізувала 5 із 6 енергоблоків Запорізької АЕС і продовжила термін експлуатації кожного об’єкта на 10 років. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.