Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Західні ЗМІ та політики воліють ігнорувати правду про загиблих під час обстрілу Донецька мирних жителів

Пропаганда. Статтю з таким заголовком написала журналістка Єва Бартлет. У матеріалі авторка звинувачує українців у вбивстві мирних жителів Донецька, а західні журналісти, на її думку, все перекручують та звинувачують російських військових. «Західні ЗМІ також старанно уникали засудження, коли терористи атакували або руйнували сирійські лікарні, включаючи обстріл пологового будинку в Алеппо, в результаті якого загинули три жінки», — пише вона.

Єва Карен Бартлетт – канадська активістка, блогерка та незалежна правозахисниця, принаймні так вона себе позиціонує. ЇЇ звинувачують у дезінформації про громадянську війну в Сирії. Також блогерка співпрацює з російським державним медіа Russia Today, робить репортажі про російське вторгнення в Україну з проросійської сторони у співпраці з пропагандистом RT Романом Косарєвим, тож її міркування є заангажованими.

На Донбасі «чорні трансплантологи» забирають органи у поранених українських бійців 

Фейк. Про це заявив представник «народної міліції лнр» андрій марочко.

За його словами, на території, де ведуться бойові дії, нібито «кудись зникають» поранені українські військовослужбовці. Він стверджує, що має докази роботи «західних трансплантологів», які транспортують органи на територію України, а потім на Захід.

Ця інформація не відповідає дійсності. Операції з трансплантації органів передбачають залучення великої кількості персоналу та обладнання. Їх навряд чи можливо провести на території, де проходять активні бойові дії.

У МОЗ неодноразово наголошували, що «чорні трансплантологи» в Україні – це міф.

Крім того, органи залишаються життєздатними для трансплантації поза тілом недовгий час (максимум 36 годин). За цей час їх потрібно вивезти спершу з території бойових дій у Луганській області, виїзд з якої й так ускладнений, а згодом транспортувати на Захід.

Також потрібно ретельно перевірити донора та реципієнта на сумісництво за певними критеріями.

Авто з Дугіною підірвав «Азов» – ФСБ

Фейк. Вбивство журналістки й політолога Дар’ї Дугіної нібито організувала українка з полку «Азов», про це заявили у російській службі ФСБ. Як доказ вони поширили картинку з «посвідченням» громадянки України Наталю Вовк з її дівочим прізвищем «Шабан», яка 23 липня нібито приїхала до РФ разом із 12-річною донькою, а після вчинення теракту втекла до Естонії. При цьому жодних доказів представники Росії не надали.

У пресслужбі «Азов» заявили, що це фейк. Жінка, яку звинувачують у вбивстві доньки російського пропагандиста Дугіна, не має ніякого відношення до полку «Азов». Метою дезінформації є виправдання «трибуналу» над українськими військовополоненими полку «Азов», заявляють захисники України.

Саме президент США Джо Байден, канцлер ФРН Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон вирішують, що робити Володимиру Зеленському

Фейк. Про це пишуть російські ЗМІ з покликанням на німецьке видання Die Welt. У матеріалі вони пояснюють це тим, що Україна без фінансової та військової допомоги була б абсолютно безпорадною.

Однак такого матеріалу взагалі немає на сайті видання, більш того, в пошуку по ключовим словам всі матеріали за цією темою з’являються виключно з російських ресурсів. І навіть якщо переглянути іноземні ресурси, то вони покликаються на «РІА.Новини». 

До речі, російські ЗМІ пишуть, що матеріал був опублікований 22 серпня. За день до цього, 21 серпня, коли лідери обговорювали ситуацію щодо ЗАЕС, включаючи необхідність й важливість якнайшвидшого візиту МАГАТЕ для з’ясування стану систем безпеки. Та ще раз наголосили на незмінній підтримці України щодо захисту від російської агресії. 

Україні дійсно необхідна підтримка західних партнерів, однак рішення в країні приймає Володимир Зеленський. Матеріал був опублікований з метою дискредитувати президента України та ще раз підтвердити власний вигаданий наратив, що росія воює з Заходом.

Центр протидії дезінформації при РНБО підтверджують, що це фейк. 

85% мешканців Запорізької області хочуть приєднання до рф

Фейк. Повідомлення з таким змістом надходять українцям на тимчасово окупованих територіях Запорізької області. У SMS також додають посилання на телеграм-канал.

Телеграм-канал називається «Запорожский вестник». Він належить російській окупаційній владі. Мета – схилити людей на бік росії та дискредитувати українську владу.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.