Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

«Азов» – найстрашніше, що можна побачити

Маніпуляція. У мережі поширюють відео з кадрами присвяченими «Азову» з телеканалу Viceland. До запису є підпис: «У 2017 році телеканал Viceland відвідав Україну, знімаючи серіал про різних мерзотників по всьому світу: “Можливо, це найстрашніше, що я коли-небудь бачив у своєму житті. Я був у дуже дивних місцях, але це просто за межею”». Автор допису стверджує, що ці слова ведучий сказав про «Азов».

У 2017-2018 роках телеканал Viceland випустив документальний серіал «Hate Thy Neighbor» про праворадикальні групи в різних країнах світу. Одна із серій присвячена «Азову». Головним героєм серіалу став англійський стендап-комік Джамалі Меддікс. Тоді він відвідав тренувальну базу «Азов» у Києві та Харкові, військово-патріотичний дитячий табір «Азовець», музичний благодійний фестиваль «Повстанець» та був присутнім на заході з нагоди заснування партії «Національний корпус». 

Комік справді озвучив цю цитату у своєму стендап-виступі, але вона стосувалася не «Азова», а саме фестивалю «Повстанець».

Хоча самі організатори позиціонували його як націоналістичний фестиваль, востаннє він проводився у 2017 році. Метою фестивалю був збір коштів на лікування воїнів АТО та підтримку дітей загиблих.

Контрнаступ з української сторони неможливий

Маніпуляція. росіяни розповсюджують твердження, що контрнаступ української армії неможливий, оскільки військовослужбовці ні на що не здатні – вони наркомани.

За даними аналітиків EU vs Disinfo, українські сили прорвали першу лінію оборони в невизначених районах Херсонської області та намагаються скористатися розривом ліній російського наступу, спричиненим українськими ударами HIMARS протягом багатьох тижнів. 

Утім, зауважимо, що Україна ще не підтверджувала звільнення жодного населеного пункту. Робити будь-які підсумки – зарано.

А пропагандистські звинувачення щодо наркозалежності українських бійців –  повторювані. У такий спосіб вони хочуть створити видимість некомпетентного керівництва держави.

Полк «Азов» внесли до списку екстремістських та терористичних організацій

Фейк. Російські медіа поширюють заяву голови МЗС росії сергія лаврова про те, що полк «Азов» внесли до списку екстремістських та терористичних організацій у США та Японії. І навіть покликаються на інтерв’ю Володимира Зеленського журналісту CNN: «Коли Зеленському кореспондент CNN заявив, що полк «Азов» був внесений у деяких західних країнах до списку екстремістських, терористичних організацій, Зеленський знизав плечима і сказав, що в них таких батальйонів і полків багато, вони такі, які є».

Це неправда. По-перше, полк «Азов» не внесений до переліку терористичних організацій ні у США, ні в Японії. По-друге, Зеленський не коментував полк «Азов» в інтерв’ю CNN.

Полк «Азов» не вносили до переліку іноземних організацій, визнаними урядом Сполучених Штатів терористичними. 

У японському «Довіднику з міжнародного тероризму 2021» «Азов» назвали неонацистською та терористичною організацією. Але у квітні 2022 року на сайті Розвідувального агентства громадської безпеки Японії (PSIA) написали, що прибрали «Азов» зі списку терористів. 

Підтримка антиросійських санкцій серед населення Німеччини через високі тарифи на енергоносії впала

Пропаганда. російські пропагандисти на основі матеріалів німецьких медіа, таких як Die Welt та Tagesschau, залякують німців холодною зимою через високі тарифи та відставкою уряду, – попереджає Центр протидії дезінформації при РНБО.

Насправді, за останніми опитуваннями Tagesschau, понад 53% німців підтримують санкції проти росії, попри складнощі в економіці. 

Напередодні початку опалювального сезону росія посилює інформаційний енергетичний шантаж Європи, намагаючись зменшити світову підтримку України.  

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.