Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Європа зменшила військову підтримку України

Маніпуляція. Таке повідомлення поширюють у телеграм-каналах, з покликанням на американське видання Politico. Зазначається, що частина великих країн Європи менш активно допомагає у боротьбі з росією.

Команда Gwara Media прочитала статтю від Politico. У матеріалі, зменшення підтримки пояснюють тим, що ніде не озвучується, яка військова допомога надходить, як це робилось раніше.

Стаття Politico про зменшення військової допомоги для України опирається на дані «Ukraine Support Tracker». 

У цій базі даних справді сказано про зменшення військової допомоги. Але варто внести уточнення, що у матеріалі говориться про зменшення обіцянок у виділенні військової допомоги. Водночас, Україна отримує ту зброю, яку їй обіцяли раніше. 

Також не варто забувати, що США та країни Європейського союзу заявили: вони будуть підтримувати Україну стільки, скільки це буде потрібно.

Україна разом з кураторами США намагається створити аварію на ЗАЕС, щоб зірвати нормальну та безпечну експлуатацію АЕС, звинувативши росію

Маніпуляція. Про це повідомляє RIA.Новини саме 18 серпня – в день зустрічі В.Зеленського, Р.Ердогана та А.Гутерриша у Львові.

Ядерний шантаж рф є тиском з вимогою переговорів на своїх умовах із тимчасовим припиненням вогню. Це маніпуляція з метою проведення псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях, – пояснюють у Центрі протидії дезінформації. 

Тим часом Кулеба сьогодні наголосив на терміновості роботи місії щодо загроз ядерній безпеці, спричинених військовими діями росії. Розповів, що очільник МАГАТЕ Гроссі готовий особисто очолити делегацію організації на ЗАЕС.

Мелітопольский університет хоче приєднатися до росії

Фейк. Таку інформацію поширює російське медіа «Украина.ру». 

Однак, заклад «Мелітопольський університет» був створений окупантами на базі захопленого майна мелітопольських освітніх закладів, а також університетів окупованого Бердянська.

Жоден вищий навчальний заклад Мелітополя не озвучував подібних заяв, навпаки, вже оголосили про умови вступу згідно з українським законодавством.

Залужний йде у відставку

Фейк. Таку інформацію поширюють у пропагандистських телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться про «конфлікт» між Генштабом та ОП, після якого Головнокомандувач Збройних Сил України йде у відставку. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Наратив про конфлікт покликаний посіяти сумніви серед українців у військових успіхах ЗСУ та підірвати до них довіру.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр також попередила, що це російський вкид. За словами Маляр, «конфлікт» вигаданий російськими підрозділами ІПСО та поширений в telegram-каналах та росЗМІ. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.