Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Лист-звернення до поляків з проханням перейменувати у Варшаві вулицю, де розташоване посольство рф на честь Степана Бандери

Фейк. Його поширюють від імені Міністра закордонних справ України у соцмережах.

 

Першоджерелом є телеграм-канал «Джокер ДНР», в якому не вперше поширюють фейкові листи, – зазначає Центр протидії дезінформації. Мета – дискредитувати Україну. 

Також додаємо список телеграм-каналів, які ведуть інформаційну війну проти України, в який  «Джокер ДНР» теж потрапляє.  

Україна більше не отримає реактивні системи залпового вогню HIMARS із США

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють російські ЗМІ з покликанням на представника Пентагону, заступника міністра оборони США з політичних питань Коліна Кола.

Ключовий наратив: Україну ігнорують у світі, ніхто не хоче їй допомагати.  

Однак, твердження не відповідає дійсності. Представник Міноборони США Колін Кол ніколи такого не казав. Навпаки, США продовжують підтримувати Україну. У Пентагоні розглядають, який тип зброї потрібен зараз, і що можна швидко доставити.

Раніше глава комітету з питань збройних сил Палати представників США Адам Сміт зазначив, що США навряд чи зможуть задовольнити абсолютно увесь запит України на реактивні системи залпового вогню HIMARS, але дадуть стільки, скільки зможуть. 

Анджей Дуда схилив голову біля меморіалу «Української повстанської армії» 

Фейк. 15 серпня у фейсбуці поширили відео президента Польщі, в якому видно, як схиляє Анджей Дуда голову перед меморіалом. В описі до відео стверджують, що президент Польщі схилив коліна біля меморіалу «Української повстанської армії» (УПА) на варшавському цвинтарі, і що польське керівництво не цікавить масове винищення мирного польського населення з боку УПА в минулому столітті.

Насправді поширене відео показує, як президент Польщі схиляє коліна біля меморіалу воїнам Української народної республіки, які разом із польською армією боролися проти більшовиків у 1920 році.

Канцелярія президента Республіки Польща також опублікувала відео візиту на своїй сторінці у Facebook.

МЗС: Росії можна порушувати Будапештський меморандум про визнання кордонів України, бо Захід бомбив Югославію

Фейк. Матеріал з таким заголовком опублікувало російське медіа РІА «Новини».

«Правовий фундамент» Будапештського меморандуму був підірваний задовго до 2014 року, – заявив заступник голови російської делегації андрій білоусов: «Серед подій, які дозволяють зробити подібний висновок, виокремлю бомбардування Югославії, фактичне відділення Косова при прямому тиску з боку США та їхніх союзників, втручання країн Заходу у внутрішні справи України у 2004 році, що призвело до повзучого перевороту в цій країні під виглядом демократичних процесів». 

Але як бомбардування Югославії у 1999 році порушують правову основу Будапештського меморандуму, який не має жодного стосунку до балканського регіону, Білоусов не пояснив. Також не зрозуміло, у чому проявилося втручання Заходу у внутрішні справи України у 2004 році. 

Нагадаємо, що, за документом, Україна відмовилась від ядерного арсеналу в обмін на те, що США, Росія та Британія поважатимуть незалежність, суверенітет та теперішні кордони України, утримуються від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, також від економічного тиску, що може порушити суверенітет України.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.