Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Грузії хочуть провести референдум щодо відкриття «другого фронту» з росією

Маніпуляція. Про це заявив голова правлячої партії «Грузинська мрія» Георгій Кобахідзе. Такі повідомлення ми отримали у бот «Перевірка».

Фактчекери з Gwara Media провели аналіз таких повідомлень та дійшли висновку, що, по-перше, Георгій Кобахідзе відійшов від політики ще у 1999 році, а заяви про референдум не відповідають чинній позиції влади Грузії. Наразі про відкриття «другого фронту» не йдеться.

14 вересня генеральний секретар «Грузинської мрії», мер Тбілісі Каха Каладз заявив, що «Грузія не втягнеться ні в санкції, ні у війну. Другого фронту у Грузії не буде».

Вибухонебезпечні предмети на прикордонних територіях рф

Провокація. російські ЗМІ поширюють повідомлення про те, що начебто українські диверсанти розкидають у прикордонних населених пунктах рф небезпечні вибухові предмети. 

Центр протидії дезінформації попереджає, що таку інформацію можуть поширювати з метою провокацій для мобілізації населення росії. 

У резолюції МАГАТЕ проявила свою проукраїнськість

Пропаганда. Таке твердження поширили російські пропагандисти у постійному представництві росії при міжнародних організаціях у Відні. Начебто МАГАТЕ – антиросійська організація. 

Взагалі у резолюції йдеться про те, що правління МАГАТЕ закликає Росію «негайно припинити всі дії проти та щодо Запорізької АЕС і будь-яких інших ядерних об’єктів в Україні», – повідомляє Reuters.

Такими заявами пропагандисти хочуть скинути з себе відповідальність за війну в Україні. Створивши ілюзію, що весь світ проти росії. Начебто МАГАТЕ підтримує НАТО і США, а сама місія МАГАТЕ складалася з нібито громадян Польщі та країн Балтії – потенційних ворогів. Тому все це змова проти росії.

Але в реальному світі росія захопила ЗАЕС, постійно її обстрілює та шантажує весь світ ядерною катастрофою.

США використовує війну в Україні, щоб зберегти своє лідерство на фоні послаблення росії та Євросоюзу

Маніпуляція. Такі меседжі поширюють пропагандистські телеграм-канали. Начебто США не хоче надавати росії статус держави-спонсора тероризму, оскільки це призведе до розриву дипломатичних відносин між країнами та зменшить вплив США на міжнародні процеси. 

Однак, Сенат США вже представив закон, згідно з яким Росію можуть визнати державою-спонсором тероризму. «Потреба в цьому заході є гострішою, ніж будь-коли раніше», — заявив на один з авторів законопроєкту, сенатор-демократ Річард Блюменталь. 

Крім того, Америка активно підтримує Україну у війні з росією і готова вдаватися до рішучих дій. 

Такими заявами росія намагається показати свою міць, що попри війну, нікому не вигідно сваритися з росією. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.