Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

Українці заплатили 60 млн гривень, аби побачити Джозефа Байдена

Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшло багато запитів із проханням перевірити, чи дійсно українці заплатили 60 млн гривень, аби забезпечити перебування американського президента в Києві. На підтвердження своїх слів пропагандисти надають нібито розпорядження від заступника міського голови Києва Володимира Бондаренка.

По-перше, з тексту розпорядження не зрозуміло, до кого саме його адресовано. Адже, наприклад третій і шостий пункт точно повинні мати відповідального:

3. Організувати скупчення з цивільних осіб, які будуть скандувати про дружбу США та України, видати прапори двох країн.

6. Виділити з державного бюджету для виконання зазначених завдань 60 мільйонів гривень.

Ми власноруч написали запит у Київську міську раду з проханням надати розпорядження заступника міського голови Володимира Бондаренка № 58 від 10.02.2023 року. На що отримали наступну відповідь:

Отож, маємо черговий фейк, спрямований на знецінення підтримки незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України з боку США.

Українці зневажають Коран

Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшло відео з проханням з’ясувати, чи це фейк. На відео люди, які намагаються говорити українською, у першому сюжеті ріжуть сало на Корані,

А у іншому люди у військовій формі ЗСУ та с тим самим дивним акцентом, палять сторінки Корану.

Ми перевірили обидва ролики і вважаємо їх фековим.

Читайте детальне спростування цієї брехні на нашому сайті.

Мобілізація в Україні. Як про це брехали фейкороби?

Підбірка. Вже понад рік однією з найбільш поширених тем для брехні є мобілізаційна кампанія. Впродовж останнього часу ми вже спростовували фейки про мобілізацію чиновників, про спроби врятуватись від призову за допомогою інвалідного візка й навіть про мобілізацію собак.

У цій підбірці ми зібрали чотири на нашу думку найцікавіших вигадки про мобілізаційну кампанію в Україні поширювали медіа.

Так нам вдалось спростувати пропаганду про підробку військкоматом документів неповнолітнього хлопця для мобілізації.

Також нам вдалось визначити, що дані про зрив посівної кампанії через мобілізацію аграріїв, так само як й інфографіка про «найбільш мобілізовану» область України, є брехнею.

Детальне спростування цих фейків читайте на нашому сайті.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.