Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Білорусь заявила про готовність співпрацювати з НАТО

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють російські видання «Lenta.ru», «Ведомости», «ТАСС», а також українські медіа «Обозреватель», «СтопКор». 

Начебто таку заяву зробив представник міноборони білорусі Валерій Ревенко в інтерв’ю для каналу «Воен ТВ».

Gwara Media передивились інтерв’ю і вважають, що наведені висновки у статті є маніпулятивними. Начальник департаменту міжнародного військового співробітництва білорусі Валерій Ревенко у своїй заяві жодним чином не натякнув на бажання зміни вектора політики щодо країн Європи та США. Проте він дійсно розповідав про співробітництво з НАТО в так званих нечуттєвих областях, а саме в миротворчій, лінгвістичній та у сфері культури.

Європарламент не знайшов доказів «спонсорування тероризму» росією

Фейк. Про це заявив депутат від ФРН Гуннар Бек, – пише російське видання «ИЗВЕСТИЯ».  Депутат наголосив, що рішення влади Латвії оголосити Росію країною-спонсором тероризму не підкріплено вагомими фактами та не має юридичної сили.

Фактчекери Gwara Media не знайшли на публічних сторінках Гуннара Бека жодних підтверджень цієї тези, тим більше нам не вдалося знайти пости про засудження Латвії, чи підтримку рф. 

Також знайшли інтерв’ю, на яке посилаються пропагандисти, однак навіть там Депутат Європарламенту від Німеччини взагалі не згадував Європарламент і не оцінював рішення ЄП щодо Росії та тероризму. 

Золотовалютні запаси України зберігатимуться в Польщі до нормалізації ситуації в країні

Фейк. Таку інформацію опублікував у твіттері Микола Азаров, а також російське медіа «Свободная Пресса». Про це повідомив заступник голови Нацбанку України Сергій Ніколайчук в інтерв’ю журналу Rabbit Hole. 

Фактчекери Gwara Media знайшли оригінальну статтю, однак в інтерв’ю взагалі нічого не сказано про золото. Взагалі в матеріалі йдеться про те, з якими викликами стикається українська економіка під час війни.

Відео, на якому видно як росіяни тікають після удару українських військових

Фейк. На відео видно клуби чорного диму та як тікають військові – це нібито демонструє наслідки українського удару «на залізничній станції Брилевка Херсонської області».  

Зворотний пошук зображень показав, що майже ідентичне відео було завантажено на YouTube у травні 2015 року з підписом «Росія, Ростовська область, склад у пожежі», пояснюють фактчекери з Check Your Fact. 

Про цей інцидент писали журналісти з New York Times: на відео видно, як російські солдати тікають від пожеж і вибухів, що спалахнули на військовій базі Кузьминка у 2015 році. Російські військові заявили, що причиною пожежі стало коротке замикання в бронеавтомобілі, в результаті якого постраждали шість військових і знищено 30 машин, повідомляє видання.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.