Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українці мають готуватись до ядерних ракетних ударів

Маніпуляція. У телеграм-каналах поширюють повідомлення з таким змістом: «Кремль мститиме за Крим. Вдарить локальною ядерною зброєю. 3-4 дні реагуйте вночі на тривоги».

На тривоги потрібно реагувати постійно. Такі повідомлення надходять регулярно перед певними подіями. Так, наприклад, раніше подібні заклики були у липні, коли погрожували, що білорусь нападатиме на Україну. Перед Днем Державності теж закликали реагувати на тривоги.

Gwara Media закликає постійно реагувати на повітряні тривоги. Війна не закінчилась, по території України все ще б’ють ракети. Тим не менш, ніяких офіційних повідомлень про можливе застосування рф ядерної зброї найближчим часом немає.

Українська влада визнала, що 2/3 світової спільноти займає нейтральну або проросійську позицію щодо «конфлікту на території України»

Маніпуляція. Таку новину опублікували у російському медіа «РИА.Новости» з покликанням на радника голови Офісу Президента Михайла Подоляка. 

В інтерв’ю BBC Подоляк дійсно сказав, що дві третини світу займає або нейтральну позицію і веде певні бізнес-комунікації з рф, або взагалі стоїть на проросійських позиціях, позаяк певний час країни були орієнтовані на економіку росії й отримували там якісь дивіденди.

Однак, «гуманістична і цивілізована частина світу визнала Росію країною-агресором і запровадила дуже потужні санкції», – зазначив радник. А якщо росія отримає конкретний юридичний статус, наприклад, «країна-спонсор тероризму», – це дозволить суттєво зменшити бізнес і економічні можливості для комунікації цих країн з рф. 

Тобто з усього інтерв’ю, російські ЗМІ вирвали лише одну фразу, де є невелика надія про прояв підтримки росії, хоча Подоляк, навпаки, каже, що й ці країни можуть скоро відмовитись від співпраці з рф. 

За словами Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, наслідки війни в Україні призвели до серйозної кризи вартості життя, якої не може уникнути жодна країна чи спільнота. У своїй доповіді про вплив конфлікту на продовольчу безпеку, енергетику та фінансування у світі, генсек каже, що для того аби врятувати життя, країни мають діяти вже зараз. Тобто рано чи пізно, навіть тим країнам, які зараз залишаються нейтральним – доведеться обирати та справлятися з наслідками. 

Зеленський визнав, що Україна не зможе вплинути на перевагу росії

Маніпуляція. У російськомовному виданні «Грузія та світ» опублікували статтю, в якій пишуть, що Володимир Зеленський «визнав» перевагу російських військових і зазначив, що Україна не може змінити перевагу російської армії ні зброєю, ні живою силою. 

Президент України говорив про це у своєму відеозверненні 2 серпня. Однак, уривок звідти поширюють в маніпулятивній формі та спонукають до думки, що Зеленський визнав перемогу росії.

Насправді Зеленський сказав, що Україна поки що не може переламати перевагу росії, хоча українська сторона робить все, щоб отримати необхідне озброєння, яке допоможе їй зупинити рф.

Порошенко готує військовий переворот в Україні

Фейк. Про це пишуть російські ЗМІ, покликаючись на видання Le Monde. У статті, на яку посилаються пропагандисти, немає жодного слова чи коментаря про задуми Порошенка. Взагалі у статті розповідається про політичні суперечки чинного та колишнього президентів України. Розповідають про військовий досвід, який отримує близьке оточення Порошенка та він сам. І як висновок, автори матеріалу не відкидають можливість, що Порошенко може використати цей досвід у майбутніх політичних перегонах.

Пропагандисти подали інформацію так, нібито у Порошенка є власний батальйон, з яким експрезидент готує військовий переворот, – пояснюють журналісти зі StopFake.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.