Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

У Польщі з’являються таблички польських міст українською 

Фейк. У фейсбуці опублікували фото вивіски з назвою польського міста, написаною латиницею та кирилицею водночас. Додається такий підпис: «Таку Польщу ви заслужили своїм покірним мовчанням. Вчіть українську, інакше не зрозумієте, чого від вас хоче ваш Господь Бандеровець».  

Проте назва міста була написана лемківською, а не українською мовою. Подібні знаки стоять на польських дорогах роками, і їхня поява не пов’язана з напливом українців до Польщі. Проєкт #FakeHunter отримав коментар від Мірослава Пелехача, радника гміни Усьце-Горлицьке та мешканця Гладишува. Він заперечив, що двомовні таблички пов’язані з напливом українських біженців. 

Він також підкреслив, що знаки з польськими та лемківськими написами були розміщені на дорозі після референдуму у 2008 році. 

З початку війни в Україні польські соцмережі інколи публікують антиукраїнський контент. Однією з популярних тем для таких фейкових повідомлень є «українізація Польщі»: нібито польський уряд надає біженцям з України «привілеї», яких позбавлені поляки.

На окупованих територіях Харківської області школярі обирають російську мову

Маніпуляція. російські ЗМІ повідомили, що «школярі на окупованих територіях Харківської області здебільшого обирають російську, як основну мову навчання, попри можливість вивчати українську».

Центр протидії дезінформації повідомляє, що це маніпуляція. Території окуповані російськими загарбниками, що чинять тиск на мирне населення. 30 серпня повідомлялось, що на окупованій території Харківської області росіяни погрожують батькам вилученням дітей з родин, якщо ті не будуть ходити до школи. 

Війна в Україні розпочалась через НАТО

Маніпуляція. російське пропагандистське видання «Правда» опублікувало статтю під назвою «The Guardian – НАТО спровокував росію і тепер не зможе її зупинити». У матеріалі журналіст Філіп Шорт начебто роздумує про те, що Захід зробив усе, щоб втратити довіру росії, і можливе розширення НАТО на схід стало головною проблемою, про яку росія попереджала Захід протягом багатьох років.

«Правда» викривлює зміст статті The Guardian. Філіп Шорт не говорить, що НАТО спровокувало рф і більше не може її зупинити, навпаки, він зазначає, що путін хоче показати, нібито НАТО не може його зупинити. Водночас Шорт пише, що питання вступу України до НАТО – не головна причина початку російсько-української війни, а лише верхівка айсберга.

У Польщі українські діти навчатимуться польською та російською мовами

Маніпуляція. Таку інформацію оприлюднив «Sputnik Дальнее зарубежье» з покликанням на польське міністерство освіти. 

У новому навчальному році у польські школи підуть 200 тисяч українських школярів. Навчання відбуватиметься польскою, а переклад буде російською. 

Для більшості українських школярів основною мовою спілкування є російська. Тому будуть залучатися вчителі, що володіють російською мовою. Міністерство зазначило, що браку таких педагогів у Польщі немає, особливо серед вчителів-пенсіонерів.

У польському міністерстві освіти говорять, що українські учні мають право на додаткові безкоштовні уроки польської мови та інших предметів, які вони раніше не вивчали. 

Згідно з останніми законодавчими змінами, в польські школи набирають людей на вакансію «допомога вчителя» з педагогічною освітою й обов’язковою умовою знання польської мови та тієї, яку розуміє дитина. 

Тобто, це дійсно можуть бути вчителі-пенсіонери, які ще у юності (у радянські часи) вивчали російську. Але це не означає, що всі роз’яснення даються лише цією мовою.

Нагадаємо: з початку повномасштабної війни настрої українців змінилися. Майже 80% населення почали більше говорити українською мовою, а 78% українців більше не бажають говорити мовою окупантів. 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.