Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

02.06.2023

Американська соціальна реклама про зміну статі дитини

Маніпуляція. Російський Telegram-канал поширив відео англійською мовою із текстом: «Американська соцреклама про зміну статі дітям. Нічого незвичайного. Все добре. У нас. На довгій дистанції ми вже перемогли — ці чорти «схлопнуть» себе самостійно, їм навіть допомагати не треба, достатньо не заважати».

Проте, це маніпуляція.
Цей ролик — частина демонстраційних роликів серії «Caring for LGBTQIA+ Patients and Clients» (Допомога ЛГБТК(ІА+) Пацієнтам і Клієнтам), записаних Національним центром медичної освіти ЛГБТК(ІА+) (National LGBTQIA+ Health Education Center) у колаборації з Медичним університетом Південної Кароліни (Medical University of South Carolina).

Наразі до курсу немає доступу, тож ми переглянули, чи існували такі відео, за допомогою вебархіву. Пошук підтвердив, що ролик справді був, і актори в ньому мають такий же вигляд. Повну версію відео опублікував у Twitter користувач із ніком Expose Them.

https://twitter.com/ExposeDarkDeeds/status/1610858148268544001?s=20

Фейкороби в Telegram-каналі підписали відео як «соціальну рекламу про зміну статі дитини», хоча насправді в ролику підіймають питання толерантного ставлення до гендерної ідентичності. Наголошується на важливості самоідентифікації.

Безпосередньо у соціальній рекламі: заповнюючи реєстраційну форму, батько, який привів дитину до лікаря, сумнівається щодо підбору коректного займенника і гендеру для своєї дитини, а зрештою пише «Хлопчик (?) / Він/Його». У кабінеті лікар уточнює у дитини, як би вона воліла себе називати й ким почувається. Дитина впевнено говорить, що дівчинкою, а зручний займенник — Вона/Її. На цьому відео закінчується і з’являється текст:

«У цьому випадку реєстраційна форма надала батькові можливість поділитися ім’ям, гендерними займенниками й гендерною ідентичністю дитини. Це допомогло надавачу (медичних послуг — ред.) зрозуміти, що варто поставити додаткові запитання Сему та його батьку під час візиту. Лікар мав змогу оновити EHR (електронну медичну картку — ред.) після розмови з Семом, аби бути впевненим, що інформація про гендерні займенники та гендерну ідентичність Сема правильна».

01.06.2023

Іспанський журнал «El Jueves» висміює український контрнаступ

Російські Telegram-канали поширюють наступне зображення із написом, що іспанський сатиричний журнал «El Jueves» висміює український контрнаступ.

На нібито обкладинці журналу зображено хробаків, які їдять рештки тіл українських солдатів та питають: «Який контрнаступ? Нам попереднє ще доїдати та доїдати!». 

Насправді це фейк.

По-перше, на офіційному сайті журналу не існує такої обкладинки.

По-друге, на оригінальних обкладинках журналу порядковий та номер штрих-коду збігаються.

На світлині в проросійських пабліках порядковий номер журналу вказано як №2,388. При цьому на штрих-коді вказано номер 02375.

По-третє, останній номер журнал вийшов у травні під номером №2,387. І номер №2,388 ще не вийшов.

31.05.2023

Продаж церковного бізнесу разом з церквою у Львові

3 квітня 2023 року на соцмедійній платформі TikTok користувач з нікнеймом moran_tomas поширив публікацію, в якій розмістив світлину церкви з наступним текстом:

«Продам церкву 350000$. Продаж у зв’язку з виїздом за кордон. Місячний дохід 3500$-5000$. М. Львів».

З того моменту публікація набрала понад мільйон переглядів. На неї звернули увагу деякі українські ЗМІ.

Проте це фейк.

Ми звернули увагу на водяний знак, розташований поза авторським текстом, а саме: «Карпати Буд Каркас». Компанія КБК займається каркасним будівництвом, зокрема й сакральних споруд.

На світлині з TikTok зображена споруда храму на честь праведної Єлизавети, що була збудована у 2017 році в селі Паліївка Маловисківського району на Кіровоградщині.

Підсумовуємо: насправді церква, що зображена на світлині, знаходиться на Кіровоградщині й жодних оголошень щодо продажу цієї споруди немає.

30.05.2023

У київському метро обвалилася штукатурка, під якою виявили фрески Гітлера та Бандери

Сьогодні, 30 травня, проросійськими пабліками шириться новина, що нібито у київському метро обвалилася штукатурка, під якою виявили фрески Гітлера та Бандери.

Проте це фейк.

Насправді для створення цього фейку використали світлину станції «Київська» у московському метро від 2 жовтня 2010 року. Коли від впливу ґрунтових вод за одну ніч обвалилася фреска в західному торці станції «Київська» у Москві, цілими залишилися лише кілька невеликих фрагментів.

Також наводимо світлину сучасного вигляду станції.

29.05.2023

Диктор українських новин в шоці від української мови

Фейк. Telegram-канал «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина» опублікував відео під назвою «Український диктор в шоці від української мови».

Коментар до допису достатньо довгий, тож ми наведемо декілька цитат:
«Ось це відео з російськомовним диктором телебачення, який щодня в новинах розповідає, скільки сьогодні “вбили русні доблесні ЗСУ”, вказує на ступінь окупації, в якій опинилися 75% населення України».

Як бачимо, маємо чергове просування наративу про пригнічених російськомовних громадян України.

«Сорос зумів налаштувати проти Росії державу, в якій майже половина російських та 75% російськомовних! Можна йому лише поаплодувати».

Насправді це фейк.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Цьому відео як мінімум 15 років. Найдавніша версія, що нам вдалося знайти, завантажена на YouTube 28 серпня 2008 років під назвою «Помилка копірайтера або чому плаче Альонушка?».

https://youtu.be/5TzZ20A7UTE

Це ефір програми, що виходила на каналі «Київська Русь». На цей час канал вже не функціонує. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 20 серпня 2020 року відмовила у продовженні ліцензії телеканалу КРТ (ТОВ «Телестудія “Астра-ТБ”»).

Те, що на відео ефір саме каналу КРТ, підтвердив сам канал у коментарі до одної з викладеної на YouTube версій цього відео.

Також звертаємо увагу, що і в дописі до відео й у самому ролику йдеться про роботу копірайтерів та невчасно вживані слова, а не про складнощі української мови.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!