Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

24.04.2023

ПЦУ не приховує, що «тягне» Україну в католицизм

Фейк. Проросійські пропагандисти не втомлюються підтримувати наратив про безбожність українців: цього разу він має незвичну реалізацію. Так, проросійськими Telegram-каналами, деякими російськими та сербськими ЗМІ шириться новина, що нібито у храмах Української Православної Церкви розміщують оголошення із текстом молитви «Символ віри», що містить наступні слова:

Вірую в одну Святу, Католицьку та Апостольську Церкву.

Проте це черговий фейк.

По-перше, ще 27 липня 2021 року Священний Синод Української Православної Церкви затвердив попередньо схвалену Синодальною Богословсько-літургічною комісією уніфіковану редакцію перекладу молитви «Символ віри» українською мовою:

Вірую В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів. Чекаю воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Ми напряму звернулися до Facebook-сторінки Православної Церкви України щодо можливих змін слова «соборну» на «католицьку» у тексті молитви «Символ віри» — і ПЦУ також спростували цю інформацію.

25.04.2023

Наказ командира військової частини 3056 щодо створення «загороджувальних загонів»

Фейк. Пропагандистські ресурси поширили в мережі нібито наказ командира військової частини 3056. Згідно з ним, військові мають організувати:

  • блокпости в населених пунктах Херсонської області, аби забезпечити можливість перевірки всіх, хто прямує в напрямку Миколаєва чи Снігурівки;
  • вогневі точки на даних пунктах пропуску.

Фейкороби зазначають, що у документі

командир 16-го окремого батальйону національної гвардії наказує особовому складу на блокпостах застосовувати зброю на поразку, оскільки почастішали випадки самовільного залишення бойових позицій військовослужбовцями ЗСУ.

Ми перевірили інформацію й з’ясували, що наказ фейковий.

Звертаємо увагу на печатку, якою засвідчено документ. Тут вказано, що військова частина 3056, один з підрозділів Національної гвардії України, підпорядковується Міністерству оборони України. 

Насправді НГУ є підрозділом Міністерства внутрішніх справ. До поправок Закону України «Про Національну гвардію України» від 16 липня 2021 року, в умовах воєнного стану командування НГУ дійсно здійснювало Міністерство оборони України. Наразі ця норма не є дійсною. Згідно зі статтею 6-1 Закону, в умовах воєнного стану керівництво НГУ здійснює Головнокомандувач ЗС України.

Також звертаємо увагу на код печатки, використаний в документі. Насправді ВЧ 3056 має зовсім інший код ЄДРПОУ. Про це свідчать дані ресурсу Youcontrol. Фальшивий код «12345678» фейкороби взяли з прикладу для виробництва печатки.

Раніше фейк з використанням такого ж шаблону печатки розвінчували у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

До того ж звертаємо увагу, що помилка є й у прізвищі командира військової частини 3056 Руслана «КузмИча», адже коректно писати «Кузміча».

26.04.2023

Вступити в ЗСУ, а не у ЗВО

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшло декілька запитів перевірити, чи дійсно в Україні розмістили соціальну рекламу, що закликає школярів вступати до лав ЗСУ, а не йти навчатись далі у ЗВО (заклад вищої освіти). Слоган реклами закликає «бути студентом на Росії або бути захисником в Україні». Майже усі повідомлення, що ми отримали, були переслані з Telegram-каналу «Украина.ру».

Насправді це фейк.

Так, насамперед ми перевірили походження фонового зображення реклами й з’ясували, що знайти цю листівку можна у вільному доступі. Її активно поширюють в мережі.

Окрім використання цього зображення у вигляді листівки чи арту, нам також вдалось знайти сувеніри з цим фото, зокрема у вигляді годинника, срібної монети та картини.

Звертаємо увагу на невідповідність елементів на фото. 

Так, номер з оголошення належить гарячій лінії ТрО, а логотип — ЗСУ. Зауважимо: хоч територіальна оборона є родом військ у складі ЗСУ, в рекламі вказано саме про вступ в лави ЗСУ. Тоді як зазвичай, вказуючи цей телефон, закликають вступати саме до сил територіальної оборони.

Нас також зацікавили ознаки редагування на цьому фото, адже реклама розміщена вже за склом.

Аналіз показав, що не всі елементи зображення є однорідними, тобто були нанесені вже на фото сітілайта.

Вкотре звертаємо увагу: фото, створене таким чином, що у кадрі тільки об’єкт, унеможливлює геолокування. Такий постер може бути розміщений де завгодно.

27.04.2023

25 квітня у Польщі пройшов черговий антиукраїнський мітинг

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно 25 квітня у Польщі відбувся антиукраїнський мітинг. Як доказ нам надали відео з мережі Tik-Tok.

Проте це фейк.

По-перше, ми не знайшли жодних офіційних згадок про масові антиукраїнські мітинги у 20-х числах квітня цього року.

По-друге, нам вдалося з‘ясувати, що цей плакат був використаний 11 листопада 2022 року під час щорічного Маршу Незалежності у Варшаві. Тоді зібралося майже 100 тисяч людей.

104-та річниця незалежності Польщі пройшла під гаслом «Сильна нація — Велика Польща»

Учасники маршу вирушили до національного стадіону з прапорами Польщі, стягами іноземних країн, а також політичними гаслами.

Після події мер Варшави Рафал Тшасковський зазначив, що марш минув загалом спокійно попри застосування піротехніки.

«Єдине, що мене турбує — це гасла, які з’являються — антиукраїнські, антиєвропейські. Я глибоко переконаний, що у День Незалежності ми всі разом маємо замислитися про те, що таке патріотизм. Патріотизм сьогодні — це прагнення до польського raison d’état, міцні стосунки з Європейським Союзом і підтримка українців», — сказав він. Як приклад у своєму твіттері оприлюднив фото з плакатом, що на відео.

Зазначимо: гасло з антиукраїнського плаката використала російська пропаганда. Так, деякі російські ЗМІ повідомили, що Марш Незалежності 11 листопада 2022 року у Варшаві пройшов під гаслом «Зупинити українізацію Польщі».

Попри те, що плакат з антиукраїнським гаслом на Марші Незалежності дійсно був, як бачимо, його несли активісти «Конфедерації корони польської». Це зазначено на самому плакаті. До того ж присутність активістів «Конфедерації корони польської» не свідчить про антиукраїнський фокус цілого маршу.

Як зазначають самі ж польські ЗМІ:

Це вже не перший раз, коли російські пропагандистські ЗМІ використовують заяви чи дії депутата партії «Конфедерація польської корони» Гжегожа Брауна.

Отже, 25 квітня жодного масштабного антиукраїнського мітингу не відбувалося.

28.04.2023

Онлайн-видання використали фото свиней, описуючи військові навчання України

Фейк. 28 квітня проросійські Telegram-канали почали поширювати новину про нібито «помилку по Фрейду» онлайн-видання, що використали фото свиней, описуючи військові навчання України. Ба більше, з посту достеменно невідомо, чи помилку щодо фото «припустилися» CNN чи РБК.
Скриншот видання РБК супроводжується наступним описом:

Іноді більд-редактор, який добирає картинки для ілюстрації новин, може помилитися — і інтернет починає потішатися над ним та його ЗМІ.

Проте перед нами неякісний фейк.

Аби його перевірити, ми спочатку переглянули матеріали видання РБК, що дійсно першого грудня 2022 року опублікувало статтю з таким заголовком. Проте із зовсім іншим фото:

Наступним кроком була перевірка сайту видання CNN, яке опублікувало подібну новину 30 листопада 2022 року.

У збереженій версії статті від 1 грудня 2022 року використане таке ж фото, яке ми бачимо й нині — у квітні. Заархівованої версії статті РБК нам знайти не вдалося.

За допомогою зворотного пошуку ми з’ясували, що цей скрин з’явився в мережі зовсім нещодавно, а саме: сьогодні, 28 квітня. Сама новина оприлюднена ще 30 листопада.

Отже, по-перше, сама «новина» була актуальною ще 1 грудня минулого року, по-друге, видання, на які посилаються фейкороби, мають інші фото, по-третє, наразі немає жодних підтверджень, що така помилка «більд-редактора» взагалі мала місце.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!