До нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити відео, поширене у соціальній мережі Tiktok користувачем Legboot, яке станом на 4 серпня набрало 2.9 млн уподобань, понад 3.5 тисячі репостів та викликало бурхливі обговорення.

Що сталося?

1 серпня у Tiktok користувач Legboot поширив відео, в якому розповідає про новий браслет для дітей під назвою Ankle monitor від бренду “Little Yikes”. Цей пристрій за допомогою мобільного застосунку Tike tracker з «чудовими функціями» дозволяє контролювати переміщення дитини та бити током, якщо та порушує правила, як-от виходить з кімнати, коли це заборонено. Автор проводить аналогію між пристроєм та браслетом, який застосовують для людей, щодо яких обрали запобіжний захід — домашній арешт.  Як одну з переваг пристрою зазначають цілодобову роботу без вихідних:

«…щоб вона [ред. — дитина] перебувала там, де їй належить», — зазначає автор.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми почали з перевірки бренду “Little Yikes”, який нібито виготовляє «іграшку». 
Проте насправді такого бренду не існує. Це імітація під популярного виробника дитячих іграшок “Little Tikes“. Позначка бренду на упаковці пристрою з відео повністю імітує зображення оригінального бренду.

У відео автор заявляє, що контроль здійснюється за допомогою мобільного застосунку під назвою Tike tracker, та ж інформація зазначена й на упаковці. Позначено також, що він доступний для завантаження на платформах App Store та Google Play. 

Однак інформація не відповідає дійсності: такого застосунку немає на платформах.

Також на упаковці зазначено, що товар можна придбати в мережі магазинів Walmart, проте на офіційному сайті мережі виробу немає.

Дослідивши сторінку автора, ми з’ясували, що цей користувач поширює на своїй сторінці відео з вигаданими виробами. Одним з таких продуктів є пристрій Bugkiss для поцілунку з комахами.

«Жучки такі маленькі, а губи такі сильні. Bugkiss тут, щоб це виправити», — йдеться в описі продукту.

Серед інших товарів є також підставка для пива з наклеєним волоссям, що нібито продається на полиці одного з магазинів. Однак в цьому випадку автор у відео зняв повний процес створення вигаданого продукту.

В підсумку сам автор відео @legbootlegit в інтерв’ю американському виданню Independent визнав несправжність браслета Ankle Monitor. 

Так він розповів, що співпрацював з митцем, який має сторінку в Tiktok @shampoooty, щоб створити підроблений продукт. За його словами, він був автором упаковки й підробленого додатка, а @shampoooty створив пристрій-браслет для спостереження.

В інтерв’ю, коментуючи цілі для створення та поширення неоднозначних відео підроблених продуктів, @legbootlegit наголосив, що робить це «здебільшого заради гострих відчуттів» та поширює нешкідливу дезінформацію задля розваги.

«Світу може знадобитися трохи більше божевілля, трохи більше дивакуватості, трохи більше гумору… Я допомагаю заповнити цю порожнечу», — розповів він в інтерв’ю.

Співавтор підробки, користувач @shampoooty, також на своїй сторінці Tiktok поширив відео та фото пристрою з коментарем, що браслет створено у співпраці з талановитим користувачем @Legboot — автором відео.

Також ми звернули увагу, що у всіх підроблених продуктах на сторінці @legbootlegit є знак авторства на упаковці, що доводить: саме він безпосередній автор та розробник.

Отже, ми довели, що не існує:

  1. Бренду “Little Yikes”;
  2. Мобільного застосунку Tike tracker;
  3. Пристрою для дітей під назвою Ankle monitor.

Авторами фейкового пристрою та мобільного застосунку є користувачі соціальної мережі Tiktok Legboot та shampoooty.

Висновок: фейк

Читайте ще

  • Маніпуляція. МЗС України вимагає мобілізувати до лав ЗСУ росіян, що перебувають в ЄС;
  • Фейк. Charlie Hebdo висміяли вчинок Ольги Харлан
  • Фейк. В Україні прибирають патріотичні гасла за вказівкою поляків.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!