З 1 серпня запрацював новий етап єВідновлення. Відтепер українці, чия оселя повністю зруйнована, можуть отримати електронний сертифікат на купівлю нової домівки або реконструкцію старої.

Як програма працюватиме на Харківщині розповів директор Департаменту містобудування та архітектури Харківської ОВА Антон Коротовських під час брифінгу.

Директор Департаменту містобудування та архітектури Харківської ОВА Антон Коротовських / Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

Як подати заявку?

Щоб людина отримала компенсацію за зруйновану оселю, житло:

  • має бути пошкодженим на 70-100% (статус визначатиме комісія);
  • повинно мати одного власника;
  • не має розміщуватися в зоні активних бойових дій,
  • має бути розташоване на підконтрольній Україні території.

«Найголовніше, щоб ваше право власності на зазначене майно було в електронному державному реєстрі речових прав. Це головна річ, тому що вся система підтягує всі документи звідти та перевірка йде насамперед з реєстру. Багато людей стикаються з цією проблематикою, тому що у всіх документи застарілого зразка і не підтягується в державний реєстр ці застаріли документи та людям необхідно вносити до нової системи», — каже Коротовських.

Для отримання компенсації за знищене майно:

  • Відкрийте застосунок «Дія».
  • Перейдіть в меню «Послуги» та оберіть розділ «єВідновлення».
  • Заповніть заяву про компенсацію, вказавши права на нерухомість, що були внесені до Держреєстру речових прав на нерухоме майно.
  • Вкажіть пільгову категорію, якщо маєте, та контактні дані.
  • Перевірте заяву та відправте на обробку.

Пріоритетне право на розгляд заявок мають пільговий контингент.

«Якщо в когось немає Дії передбачено формування такої заявки через ЦНАПи, в майбутньому через нотаріуса або центри надання соціальних послуг», — зазначає Коротовських.

Багатоквартирний будинок по вулиці Хлібозаводській, зруйнований російськими обстрілами під час захоплення Ізюма окупантами на початку березня 2022 року / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Сума компенсації

Суму компенсації визначатиме комісія органу місцевого самоврядування. У Харківській області створено вже 20 таких комісій.

Кожна заявка розглядатиметься комісією протягом 30 днів. За необхідністю комісія може додатково витримувати від людини якийсь додаткові документи.

На цьому етапі єВідновлення немає граничної суми компенсації. Вона розраховується відповідно до кількості квадратних метрів зруйнованої оселі.

По всій Україні прийнята вартість квадратного метра 36,422 грн — це вартість квадратного метра квартири та 22 197 грн — у приватному будинку, каже Коротовських. Плюс по всім регіонам застосовуються відповідні коефіцієнти в залежності від віку будинку, його місцезнаходження тощо. Тому в кожній громаді ця цифра буде індивідуальною

У Харкові розбирають та відновлюють після обстрілів будинки на Північній Салтівці, Лютий 2023 року / Фото: Олександр Магула, Ґвара Медіа

Що робити з електронним сертифікатом?

Якщо комісія відбере заявку, заявник повинен скасувати своє попереднє право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Після цього електронний сертифікат прийде у Дію або на електронну пошту. Його можна використати, щоб придбати нову квартиру, будинок чи будь-яке інше житлове приміщення. Гроші також можна використати для купівлі нерухомості на вторинному ринку чи відбудови помешкання на тій же території.

Людина з сертифікатом має право обирати нове житло на всій території України. Після цього їй треба звернутися до виконавця програми — Укрпошти, через Дію.

Для цього потрібно:

  • подати заяву в Дії для бронювання коштів за сертифікатом,
  • укласти угоду купівлі в нотаріуса, зазначивши сертифікат як спосіб оплати.
Пошкоджений від авіаударів та артобстрілів дах тимчасово накрили в селищі Леб’яже Харківської області, квітень 2023 року /Фото: Поліна Куліш, Ґвара Медіа

Скільки житла на Харківщині не підлягає відновленню?

Якщо в нас 4 тисячі багатоповерхівок пошкоджено, то 10-15% з цієї кількості вже не підлягає відновленню. Відповідно всі квартири, які знаходяться в цих будинках будуть отримувати сертифікати. З 10 тисяч приватних будинків третина не підлягатиме відновленню, каже Коротовських.

Найбільше зруйнованих будинків та квартир — у Харкові, Ізюмському та Куп’янскьому районах.

Читайте також

  • Якщо у вас є незначні пошкодження житла, ви можете отримати до 200 тисяч гривень за програмою єВідновлення. Як це зробити — читайте в матеріалі.